Nasterea prin cezariana

Ana Naghi
acum 11 ani

Naserea prin cezariana este o optiune pe care femeile o au de putina vreme. Ar trebui sa fie decizia mamei, coroborata cu recomandarile medicului ginecolog care a urmarit sarcina.

Exista nenumarate controverse si polemici legate de nasterea prin cezariana. Multe femei spun ca este dreptul lor sa aleaga modalitatea de nastere,altele spun ca e lasat ca femeile sa nasca natural,nicio alta specie nu naste altfel...e clar ca aceasta discutie nu va avea niciodata un sfarsit.

Nasterea prin cezariana se impune in anumite situatii:probleme legate de copil(cordonul ombilical infasurat in jurul capului,copilul nu s-a pozitionat corect, sarcina multipla, etc) sau legate de mama (pelvis ingust si un fat mare, preeclampsia, etc).

Trebuie stiut ca riscurile unei nasteri prin cezariana sunt mai mari si recuperarea este mai lunga.De aceea,mamele ar trebui sa nu aleaga cezariana daca nu se impune medical. Dar orice femei are dreptul sa aleaga.

Tu ai nascut prin cezariana? Cum ai luat decizia aceasta?


Alte discutii in forum despre Nastere

Trebuie sa fii membra pentru a raspunde acestui topic. Inscrie-te acum! | Autentifica-te!
Afisam de la 11 la 13 raspunsuri din totalul de 13 raspunsuri

Ramona Sculschi
acum 11 ani

Da,te refaci mult mai repede! Nu stiu daca ma crezi,dar pe mine si acum ma mai doare uneori operatia.Cateodata cand il iau pe pitic in brate si ma mai impinge cu piciorusele in burtica simt ca imi plesneste operatia, se intinde pielea cred si ma ustura ingrozitor, cateodata chiar verific daca e totul ok :)))))))) iar cand fac abdomene nu mai spun... Nici eu nu am avut ajutor la inceput si a fost groaznic...offff...si cand imi mai aduceam aminte si de fetele de la spital care nascusera normal si topaiau p-acolo fara nici o problema ce ma mai ofticam :))))))

Ana Naghi
acum 11 ani

asa este Ramona si eu tot prin cezariana am nascut si recuperarea e groaznica!cel putin in cazul meu,asa a fost.si m-am chinuit si acasa,am avut doar prima saptamana ajutorul mamei,apoi sotul la servici...dar eu nu am avut de ales,a trebuit sa fac cezariana...daca as repeta experienta,as vrea sa nasc normal,oricata durere e atunci,te refaci mai repede.

Ramona Sculschi
acum 11 ani

Eu am nascut prin cezariana,desi eram programata sa nasc normal.Aveam data probabila sa nasc pe 18-19 decembrie  si pe 15 m-am dus la control.Copilul era pozitionat bine, insa avea cordonul infasurat de doua ori dupa gat(era energic inca din burtica :)) ), pierdusem si putin lichid si ma si umflasem foarte tare(picioare,maini,fata) asa ca doctorul mi-a spus mai intai care sunt riscurile daca mai astept si am hotarat impreuna sa facem cezariana.Sigur ca indiferent de ce mi-as fi dorit eu,copilasul era pe primul loc, asa ca a 2-a zi, dis-de-dimineata am fugit cu bagajelul la spital :) Prima zi a fost groaznica, de la anestezia generala nici nu stiam pe ce lume ma aflu, insa de a 2-a zi m-am simtit din ce in ce mai bine...

....sfatul meu pentru viitoarele mamici este totusi sa incerce sa nasca normal... vorbesc din propria experienta...Cand nasti normal te poti duce sa-i dai sa pape piticului,eu 2 zile nu am putut merge la copil din cauza operatiei si a fost alaptat artificial acolo in sectia de neonatologie, de unde a contactat un virus la stomacel( ei ca sa se scoata au spus ca am avut eu o infectie, insa eram vreo 14-15 mamici in aceeasi situatie, iar eu imi facusem toate analizele necesare ,si cele decontate de CAS si cele platite, si era totul ok). Asa ca au trebuit sa-i goleasca stomacelul, l-au pe pe perfuzii si antibiotice, o saptamana nu a mancat deloc, iar dupa o saptamana a inceput cu 5ml in prima zi, 10ml a doua zi si tot asa...ma duceam cu celelalte mamici la ora mesei si ma "mulgeam" in biberon ca sa nu depaseasca cantitatea necesara si-i dadeam sa pape...urla de foame si plecam cu inima stransa d-acolo.Nu mai e nevoie sa spun ca mi se frangea inima cand ma duceam sa-l vad impreuna cu sotul la orele de vizita si era la perfuzii...Am stat doua saptamani in spital, apoi am venit acasa...pieptul mi-a dat inapoi pentru ca nu am alaptat si poate si de suparare.Am incercat cu fel si fel de ceaiuri pentru lactatie dar degeaba si asa ca am trecut pe lapte praf...Asa a fost sa se intample, mult timp m-am invinovatit , mai ales in spital,cum poate as fi putut sa previn acel necaz....dar oare cum m-as fi simtit daca as fi ales sa fac cezariana de frica nasterii normale,iar copilasul meu ar fi avut atat de suferit?

Ii multumesc lui Dumnezeu totusi ca acum piticul meu este bine, nu este un copil sensibil,bolnavicios,din contra,nu am mai avut nici o problema de sanatate de atunci si mai e putin si facem 8 luni :) 


Descopera nume de copii

Discutii aprinse

delamamalafiica.ro
Modifică setările cookies