Atitudinea fata de parintele absent

Ana Naghi
acum 11 ani

Parintii se despart si copilul / copiii raman de obicei cu mama. Dar ce imagine ii creezi copilului despre tata dupa un divort urat? Il faci pe copil sa creada ca tatal lui este un monstru sau te detasezi de situatie si ai grija ca puiul tau sa mentina o relatie decenta cu acesta?

Trebuie sa fii membra pentru a raspunde acestui topic. Inscrie-te acum! | Autentifica-te!
Afisam de la 1 la 9 raspunsuri din totalul de 9 raspunsuri

Ceaus Andreea
acum 11 ani

eu am trait intr-o astfel de familie...mami nu ne-a vorbit niciodata urat despre tata,dar crescand ne-am dat seama ce monstru e si de ce mami nu a putut ramane alaturi de el...si o admir ca a putut sa creasca doi copii singura ,pt ca din partea lui nu am primit ajutor financiar

Craciun Roxana
acum 11 ani

Parintii nu ni-i putem schimba niciodata, asa ca , indiferent de ce povesti ne spun cei din jur, sangele apa nu se face , iar sentimentele exista in suflet.

Candea Teo
acum 11 ani

e bine sa stie cine e tatal...si cate ceva despre el...

cu siguranta va intreba cine este..unde este tatal lui...

nu stiu cat de mult ajuta pe mama daca vorbeste de urat pe tatal copilului...

Ana Naghi
acum 11 ani

Adevarul e ca este foarte greu pentru mama care ramane cu copilul/copiii sa aiba mereu o atitudine pozitiva.Daca s-a ajuns la despartire/divort este clar ca au fost probleme.Doar ca trebuie maturitate sa ne dam seama ca nu ii facem niciun bine copilului nostru inraindu-l si intorcandu-l impotria tatalui!Vom reusi doar sa crestem un viitor adult cu anumite probleme...

Craciun Roxana
acum 11 ani

Spune-i povesti frumoase despre tatal sau. Adevarul crud il va afla singur, mai tarziu. Atunci te va aprecia ca te-ai straduit sa il cresti si sa il educi frumos!Succes !

Bratu Manuela
acum 11 ani

Buna! Eu sunt divortata. Am fugit impreuna cu baietelul meu (atunci aproape 7 luni) din casa in care locuiam cu fostul sot. La inceput a spus "tata", in prezent spune foarte rar acest cuvant, dar ii explic ca tata e la tara si are grija de mamaie. Nu o sa ii spun decat dupa majorat, daca este cazul, cum au stat lucrurile intre mine si tatal sau. Daca ii spun mai devreme ca tatal sau urla la el cand inca era foarte mic, sau ca nu il suporta, ca nu vroia sa stea cu el nici 15', ca era nebun etc. este posibil sa ii creez o trauma. Asa ca baietel meu, acum are un an si noua luni, nu isi cunoaste tatal ca nu vrea sa vcina, nu suna sa intrebe de el, trimite o pensie de 170 ron peluna. Cu toate acestea eu am o atitudine normala fata de acest cuvant "tata". Tata este cine il creste pe copil nu cine il face. Inprezent nu am gasit o persoana masculina care sa fie pe post de tatic. El o sa stie mereu cine este tatal sau chiar daca nu vine sa il vada.

Craciun Roxana
acum 11 ani

Indiferent ce probleme sunt intre cei 2 soti, parintii raman parinti pentru copiii lor. E important sa nu denaturezi realitatea. Lasa-l pe copil sa isi faca singur o opinie despre parintele plecat. Nu il indoctrina, nu il invata sa urasca.

Anca Spânu
acum 11 ani

II ajuta enorma de mult in viata lor emotionala, faptul ca nu le vorbeste urat de tata, chiar daca este absent. Te admir Nicoleta! Sper sa fie mai multe mamici care au atata forta sa treaca peste dezamagiri si tristete si sa actioneze asa cum ai facut tu...

Copiii tai au o super mama! Laughing Te pup!

Nicoleta-Maria Lupsa
acum 11 ani

Copiii mei vorbesc aproape zilnic la telefon cu tatal lor.  De multe ori tatal lor nu le raspunde pentru ca prima intrebare este: Tati, cand vi sa te vedem, ne e dor de tine.... L-am lasat sa isi vada copiii oricand si nu vorbesc urat despre el in general, mai ales de fata cu cei mici. Intotdeauna mi-am spus ca este tatal lor, iar daca eu patesc ceva copiii vor ramane in grija lui. Copiii nu trebuie sa se teama de parintele lor.

Discutii aprinse

delamamalafiica.ro
Modifică setările cookies