Sunt insarcinata?

Sfatul Mamicilor
acum 11 ani

De cate ori ne punem intrebarea Sunt insarcinata? , mai ales atunci cand menstruatia intarzie chiar si o zi... In cazul femeilor cu menstruatie neregulata, intrebarile sunt chiar mai frecvente...

Daca ai dubii, nu stii ce simptome sunt specifice sau pur si simplu vrei sa te convingi ca interpretezi bine semnele, intreaba mamicile din grup. 

Atunci cand suntem pregatite pentru marirea familiei, asteptam cu nerabdare ca testul de sarcina sa fie pozitiv. Alteori, ne temem de sarcina mai ales cand nu suntem pregatite emotional. Daca ai dubii, nu stii ce simti sau daca esti sau nu insarcinata, hai sa vorbim despre ce simptome ai, cand ti-a venit ciclul si cum sa afli daca esti insarcinata..

Trebuie sa fii membra pentru a raspunde acestui topic. Inscrie-te acum! | Autentifica-te!
Afisam de la 1 la 10 raspunsuri din totalul de 22 raspunsuri

Ciopei Valerica

Buna seara mamici 

Am si eu o problema,am facut fertilizare cu ovule donate în Cehia iar azi am facut testul de sânge Beta HCG  si rezultatul mi a iesit 61.1 in cazul in care mi au fost transfera?i 2 embrioni la blastocist iar coordonatoarea de la Zlin mi a spus c? am valoarea foarte mica si desi testul este pozitiv inca nu ma poate felicita pt ca il pot pierde oricand

Cele care au mai trecut prin astfel de experiente ce ma sf?tui?i s? fac Pt a nu pierde sarcina 

Multumesc

cosmina guran
acum 8 ani

salut.sunt noua si asi avea o intrebare la care poate ati putea sa imi raspundeti.eu si sotul meu ne dorim un bebe.timp de 6 luni mi-am monitorizat ciclu menstrual si de regula venea la 28-29 de zile iar ovulatia luna trecuta am avuto la 14 zile inainte de urmatoarea sangerare.luna asta am avut contact neprotejat dupa calculele mele in perioada fertila numai ca de data asta nu mi-a mai venit menstruatia dar nici testele nu iasa pozitiv tinand cont ca am cumparat si test digital pentru masurarea sarcini si tot degeaba.voi ce credeti?oare sa fiu tocmai acum racita sau din cauza stresului de a avea un bebe mi sa dereglat menstruatia

Blimburi Mami
acum 9 ani

Fetelor, acesta este chiar primul meu mesaj aici pe forum. M? confrunt cu urm?toarea problem?: 

Trebuia ca 9 martie sa fie prima zi a CM, dar nu m-am entuziasmat ca nu a venit pe 9, oricum de obicei îmi întârzie (am CM de 33 de zile, statistic vorbind). Totusi in seara zilei de 9 am observat un firicel ro?u in scurgerea ceva mai abundenta pe care o aveam. Daca hartia igienica nu era de culoare alba nici nu cred ca observam. Povestea s-a repetat atat pe 10 cat si pe 11 seara (doar seara). Din 12 martie, însa, s-a transformat intr-o scurgere rozalie, iar din 13 seara e de-a dreptul rosie si e ceva mai multa (dar tot parc? e ciudat?). Niciodata nu mi-a venit menstruatia atat de aiurea si niciodata nu m-a tinut practic atat de mult, maine ar fi a 10 a zi daca nu se opreste. Asa ca nu stiu daca e doar o menstruatie aiurea sau ar fi acea "hemoragie" de NIDATIE care vrea sa ma induca in eroare. Mentionez ca de 5 zile fluxul este acela?i, slab spre moderat, rosiatic mai mult decât rosu ?i nu da seame ca ar vrea sa se termine.

Îmi doresc un copil, am avut contact sexual neprotejat in zilele in care am presupus ca ar fi ovulatia si nu stiu daca in conditiile in care eu am aceasta scurgere, un test de sarcina mi-ar iesi corect. De facut il puteam face de o sapt?mana, dar ar fi concludent rezultatul lui?? Testul de sarcin? se pozitiveaz? sau nu în timp ce ai o posibil? sângerarea de implantare? Sau trebuie a?teptat s? înceteze acea sângerare? Am citit diverse lucruri pe aceasta tema si in unele locuri ziceau ca daca a trecut mai mult de 5 zile de când ar fi trebuit sa vina menstruatia se pozitiveaza, daca este mai putin nu. In alte parti am citit ca pana nu inceteaza sangerea de implantare (sau care b?nuim c? ar fi de implantare) o posibila sarcina nu se detecteaza decat printr-un test de sange. 

De ce oare nu sunt mai pu?in complicate semnele de sarcin?? :)

P.S. Alte simptome seriose nu am, nici m?car ca cele de dinainte s? îmi vin? ciclul. Am avut usoare crampe in weekend, dar au trecut. S?pt?mâna trecut? am avut ?i dureri de cap, dar pot fi de la schimbarea de vreme ?i de la astenia de prim?var?. Cât despre sâni, nu m? dor deloc, dar în schimb m? m?nânc?, m-a? sc?rpina non stop. 

Anca Spânu
acum 9 ani

Testul de sarcina trebuie repetat la sfarsitul lunii. Inainte de aceasta perioada poate sa fie negativ. cel mai sigur, repeta testul in prima zi in care menstruatia nu a venit, desi asa ar fi trebuit. 

valentina paramon
acum 9 ani

buna mamici sunt si eu o incepatoare pe aici....si am si eu o mica prb sa zic asa eu si sotul ne dorim un copil am scos un sterilet in decembrie si acum de o saptamana am acut greturi si ameteli simtome de o gravida numai ca din pacate am fc 3 teste de sarcina si toate au iesit negative....menstruatia ar treb sa o am la sfirsitul lunii numai ca nu prea am rabdare sa aflu sigur dc am ramas insarcinata.....si acum de citeva zile am observat ca dc imi strin putin sanul imi iese f putin un lichid galbiu...oare as putea sa fiu insarcinata?

 

CRISTINA visan
acum 9 ani

multumesc pupici la fel

Anca Spânu
acum 9 ani

Te asteptam cu vesti la sfarsit de luna. Pupici.

CRISTINA visan
acum 9 ani

sper din tot sufletul sa fie tocmai de asta am intrebat daca exista vreo sansa.

Anca Spânu
acum 9 ani

Daca ai avut ovulatia fix pe 6 dec, atunci incepand cu 20 ale lunii este posibil ca testul sa arate daca exista o sarcina. Poti testa pe  21  sau 22 dec. Dar cel mai sigur este sa verifici la sfarsit de luna. Sa ne spui ce rezultat ai si daca mai ai intrebari, cu mare drag te ajutam.

CRISTINA visan
acum 9 ani

chestia este ca si-a dat drumul in mine de tot si chiar am mai stat asa putin inainte sa merg la toaleta.


Descopera nume de copii

Discutii aprinse

delamamalafiica.ro
Modifică setările cookies