Avort spontan - sfaturi si suport

Sfatul Mamicilor
acum 11 ani

Un avort spontan poate fi greu de acceptat pentru o mamica, mai ales daca isi doreste foarte mult un copil. Totusi, daca stim riscurile ce pot duce la pierderea sarcinii putem evita un astfel de moment.

Avorturile spontane au loc chiar mai frecvent decat ne imaginam, mai ales in cazul femeilor gravide care nu stiu ca sunt insarcinate si nu se protejeaza suplimentar in primele luni de sarcina (reducerea efortului, controlul alimentatiei, eliminarea din tratament a medicamentelor neindicate in sarcina, etc).

Sunt si conditii medicale care impedica uneori mamicile sa aiba o sarcina fara probleme: anomalii ale uterului, sindromul ovarelor polichistice, diabet zaharat, etc).

Pentru a evita un avort spontan trebuie sa stim cat mai multe despre riscuri, cum le putem evita si cum au reusit alte mamici sa treaca peste dezamagirea unei sarcini pierdute.

Spune-ne ce ingrijorari ai, cum te simti si hai sa gasim impreuna o rezolvare!

Trebuie sa fii membra pentru a raspunde acestui topic. Inscrie-te acum! | Autentifica-te!
Afisam de la 1 la 10 raspunsuri din totalul de 13 raspunsuri

Carcea Alessia
acum 5 ani

Salut dragilor femei.Ma aflu intr-o stare foarte rea.Vreau sa v? spun povestea mea.Am un b?ie?el de 10 ani.Dupa ce l-am nascut nu stiu de ce medicii imi spuneau 4-5 ani sa nu fac copil. (Probabil ca nu sunt compatibil? cu so?ul am Rh-)A ajuns timpul acum aproape 3 ani sa ne dorim si al doilea copil.Am pierdut o sarcina si nici nu stiam ca sunt insarcinata.Dar lucram cu niste substan?e toxice si am crezut ca din cauza lor (posibil sa fi fost)Imediat am parasit locul de munca.Peste vre-o 8 luni iar am r?mas insarcinat-a.A fost totul bine pîn? la 13-14 s?pt?mîni.A inceput sa ma doar a jum?tate de cap de corp.Peste doua zile am singerat .De urgenta am plecat la medic si mi-au spus ca bebe nu se mai dezvolt?. Mi-au f?cut chiuretaj.Si de atunci tot am doar pierderi.Am f?cut investiga?ii si zic ca nu am nimic,doar ca mi-au gasit la ovarul sting trec?toarea sau trompa foarte ingusta.Din cauza asta am reusit sa fac si o sarcina ectopica.In urma careia am ramas fara ovar.Dar de ce pot sa r?mîn insarcinata dar sarcina nu se tine.Am deja 4 sarcini pierdute la 2-3 s?pt?mîni.Una la 14 si una ectopica.Nu mi-au dat nici un tratament.(tin sa mentionez ca ma aflu in Cehia)Nu mai am puteri si imi pierd orice speran?? deja.Imi doresc foarte mult inca un bebe.Toti ne dorim.Acuma 4-5 zile eram insarcinata si iar am singerat.Medicul mi-a dat Dupashton pe care il beau dar nici nustiu daca trebuie sa il beau sau nu daca oricum singerez.Eu cred ca am pierdut iar sarcina caci am deja experien?a ( pe care nu o doresc nimanui)Miine dimineata plec la ecografie,mereu ma panicam si plecam imediat cind vedeam pete de singe.Dar am obosit de toate si de data asta nu m-am dus la urgenta.Dar sunt bine.Singerarea sa oprit (de fiecare data trebuia sa astept sa se termine si apoi ma duceam sa vad? medicii daca sunt bine)Ii mul?umesc lui Dumnezeu pentru ca am un b?ie?el frumos.Dar de ce nu pot sa mai am macar inca unul (deja ma gîndeam ca si doi si trei as mai vrea !) Ma duc miine cu speranta la medic ca totusi sa imi spuna ca bebe e bine dar ....de fiecare data aveam sperante si s-a terminat rau.????Cu ce pute?i sa ma sf?tui?i? Care ar putea fi cauza?Poate stiti vre-un tratament naturist?

cristina criss
acum 10 ani

am 40 de ani si sunt insarcinata ,sarcina nedorita am deja 12 saptamani nu ma pot impaca cu gandul ca voi avea un bebe si mai ales cu un barbat pe care nu il iubesc stau cu el ptr ca am trecut prin multe nu am casa iar el imi ofera un adapost un servici adica lucrez ptr parinti lui  sunt in italia si ma simnt perduta as vrea sa ma sinucid as vrea sa fac avort va rog ajutatima sa imi recapat linistea , mai am o fetita din prima casatorie fetita are 13 ani am convinso cu greu sa accepte acest bebe un bebe pe care nici eu nu l-am  acceptat inca ,desi dupa ce am ramas insarcinata l-am visat pe Isus cu un copil in brate si mia zis tine acest copil va fi ancora ta ah plang nu am pofta de papa  am mari greturi  nustiu ce sa fac ma gandeam sa fac avort sa plec departe dar inca nu am bani nu sunt pe picioarele mele   sa ma arunc sub tren sa scap de toate

Ceaus Andreea
acum 11 ani

Si eu ma gandesc cum ar fi fost viata daca azi ar fi aici....printisorul meu ar fi avut deja fratior..important e ca printisorul asta mic m-a cam facut sa uit totul

Savu Cristiana
acum 11 ani

Sunt de acord cu Beatrice.

Savu Cristiana
acum 11 ani

Da, e foarte urat sa fie sanatos si apoi sa moara.

Beatrice Alexa
acum 11 ani

pentru mamicile care au sangerari in timpul sarcinii, vreau neaparat sa le transmit ca acestea nu inseamna neaparat simptomul unui avort spontan. este foarte importanta o ecografie pentru a vedea situatia pruncului. eu am avut parte de o experienta nefericita de a ajunge la spital intr-o duminica noapte, cu sangerare abundenta, insarcinata in 9 saptamani. medicul de garda mi-a zis ca ma va chiureta dimineata. o asistenta mi-a sunat dr care imi monitoriza sarcina, a venit, mi-a facut eco si mi-a zis ca totul e ok. am stat in spital o saptamana cu tratament si monitorizare, mi-a facut cerclaj pentru mentinerea sarciinii si pruncul meu e sanatos si ok si in ziua de azi. deci, de la hemoragie, chiuretaj....azi mamica fericita

Beatrice Alexa
acum 11 ani

ciudat e ca la maternitate, esti la reanimare dupa cezariana unui prunc ce nu a supravietuit, pusa impreuna cu mamicile vesele care isi asteapta pruncii din trei in trei ore la alaptat. mi se pare crunt si se intampla in Romania. oare cum te simti ca om in situatia asta?

Beatrice Alexa
acum 11 ani

ciudat e ca la maternitate, esti la reanimare dupa cezariana unui prunc ce nu a supravietuit, pusa impreuna cu mamicile vesele care isi asteapta pruncii din trei in trei ore la alaptat. mi se pare crunt si se intampla in Romania. oare cum te simti ca om in situatia asta?

Beatrice Alexa
acum 11 ani

ciudat e ca la maternitate, esti la reanimare dupa cezariana unui prunc ce nu a supravietuit, pusa impreuna cu mamicile vesele care isi asteapta pruncii din trei in trei ore la alaptat. mi se pare crunt si se intampla in Romania. oare cum te simti ca om in situatia asta?

Ana Naghi
acum 11 ani

cu siguranta,Teo,e un ingeras acolo sus care va vegheaza si care are gija de voi!


Descopera nume de copii

Discutii aprinse

delamamalafiica.ro
Modifică setările cookies