Sarcina extrauterina (ectopica)

Sfatul Mamicilor
acum 11 ani

Sarcina extrauterina (ectopica) este o conditie care apare cand oul fertilizat nu se implanteaza in uter, ci in trompele uterine (in majoritatea cazurilor) sau in alte zone din afara uterului (cervix, ovar). 

O sarcina ectopica poate afecta fertilitatea (daca apare de ex ruperea unei trompe uterine) si poate pune in pericol viata mamei, de aceea trebuie tratata la primele simptome. 

Cele mai comune simptome sunt: 

  • durerea in zona abdomenului sau in zona de jos a abdomenului (pelvis)
  • sangerari vaginale
  • dureri in timpul sexului
  • stare de lesin, slabiciune, ameteala
  • greturi

Aici vom discuta despre cauze, simptome si solutii. Daca tu crezi ca ai o sarcina extrauterina, discuta cu mamicile care au avut o astfel de sarcina. Daca ai trecut printr-o experienta de acest gen, ofera sfaturi mamicilor care au nevoie de ajutor. Kiss

Trebuie sa fii membra pentru a raspunde acestui topic. Inscrie-te acum! | Autentifica-te!
Afisam de la 1 la 3 raspunsuri din totalul de 3 raspunsuri

Maria Mihai
acum 11 ani

Chisturi am avut doar la un ovar , dar daca nu sunt probleme foarte mari , ameteala am avut , iar durerea in zona abdomenului o am mai mereu 

Savu Cristiana
acum 11 ani

nu am avut, dar la probleme cu chisturile ma regasesc.

Lisa-maria Botu
acum 11 ani

pffff.....si eu am avut o astfel de sarcina,insa in paralel cu un chist spart....defapt din cauza chistului am ajuns la spital ,unde mi s-a descoperit si sarcina extrauterina.....eu nu am avut simptomele de mai sus....a fost ceva mult mai grav,incat am ajuns la spital cu ''spume la gura'',iar cei de acolo nu stiau ce am(crezusera initial ca sufar de epilepsie);nu puteam vorbi,eram pur si simplu paralizata,nu imi puteam misca macar un deget,dupa ce mi-am mai revenit si le-am spus ca ma doare si burta foarte tare.....au sarit cu totii,cu ecografii.....pana au descoperit cauza a durat vreo 30 min.eu eram foarte speriata;din fericire pentru mine,trompa unde se afla sarcina era doar violacee si umflata,insa tot am ramas fara ea,dupa o interventie chirurgicala.la exact 2 ani dupa aceasta operatie am nascut o fetita superba,blonda cu ochii albastri.

Descopera nume de copii

Discutii aprinse

delamamalafiica.ro
Modifică setările cookies