Nasterea prin cezariana

Ana Naghi
acum 11 ani

Naserea prin cezariana este o optiune pe care femeile o au de putina vreme. Ar trebui sa fie decizia mamei, coroborata cu recomandarile medicului ginecolog care a urmarit sarcina.

Exista nenumarate controverse si polemici legate de nasterea prin cezariana. Multe femei spun ca este dreptul lor sa aleaga modalitatea de nastere,altele spun ca e lasat ca femeile sa nasca natural,nicio alta specie nu naste altfel...e clar ca aceasta discutie nu va avea niciodata un sfarsit.

Nasterea prin cezariana se impune in anumite situatii:probleme legate de copil(cordonul ombilical infasurat in jurul capului,copilul nu s-a pozitionat corect, sarcina multipla, etc) sau legate de mama (pelvis ingust si un fat mare, preeclampsia, etc).

Trebuie stiut ca riscurile unei nasteri prin cezariana sunt mai mari si recuperarea este mai lunga.De aceea,mamele ar trebui sa nu aleaga cezariana daca nu se impune medical. Dar orice femei are dreptul sa aleaga.

Tu ai nascut prin cezariana? Cum ai luat decizia aceasta?


Alte discutii in forum despre Nastere

Trebuie sa fii membra pentru a raspunde acestui topic. Inscrie-te acum! | Autentifica-te!
Afisam de la 1 la 10 raspunsuri din totalul de 13 raspunsuri

Sfatul Mamicilor
acum 11 ani

Din pacate cezariana a ajuns sa fie o alternativa la nasterea naturala si de multe ori nu are la baza o decizie medicala. In plus, desi nasterea naturala este dureroasa, o cezariana este mai periculoasa pentru organism din punct de vedere medical fiindca operatia presupune incizia la nivelul pielii si al uterului, in consecinta recuperarea si riscurile sunt mult mai mari.

lili dumitru
acum 11 ani

Mda, e drept ca abia a doua azi am putut sa merg la bebe, e bine sa ai un ajutor dupa ce nasti cu cezariana sau fara..din punctul asta de vedere a fost ok la mine, am nascut la Medsana si a fost bine.

Ceaus Andreea
acum 11 ani

la mine ar fi fost foarte greu daca nasteam prin cezariana,deoarece la noi copii ii gasesti in salon dupa ce vi de la reanimare si te ocupi singura de el cat stai in spital...ei nu te ajuta cu nimic

lili dumitru
acum 11 ani

eu am nascut prin cezariana; a fost ok; daca ar fi sa aleg din nou, tot cu cezariana as naste. Recuperarea a fost destul de rapida, si mi-am revenit repede; depinde insa si de organismul fiecareia si de cum considera ca ar fi mai bine pentru ea, pentru ca si psihicul conteaza mult!

Aura Nicuta Dogaru
acum 11 ani

Eu am nascut normal. Daca se impunea cezariana nu aveam ce sa fac, dar Dumnezeu a tinut cu mine, a fost o nastere normala si usoara. Mai rau a fost dupa nastere cand nu reuseam sa ma ridic din pat sa pot sa plec in salon.

Cristina-Elena Antohe
acum 11 ani

si eu am nascut prin cezariana, din cauza unor problemei si a varstei( am nascut la 36 de ani). A fost cumplit la reanimare spre dimineata ziceam ca mor. plus ca nu am vazut copilul decat a doua zi,iar la noi la Bacau se face numai anestezie generala.pot spune ca mi-am revenit complet dupa 1 an.

Elena Nalbaru
acum 11 ani

Din pacate si eu am nascut tot prin cezariana...Spun din pacate pentru ca eu mi-am dorit sa nasc natural si inclusiv doctorul ma incuraja sa nasc natural, fetita era bine pozitionata si mai ales pentru ca am nascut la particular, aveam incredere sa nasc natural.

Insa din pacate nu prea a fost cum ne-am dorit noi...In momentul cand mi s-a rupt apa nu am avut nici o durere, nici o contractie...m-am dus la clinica, unde ma astepta doctorul, mi-au facut injectie de dilatare, au inceput contractiile...dar nimic...nu m-am dilatat deloc :( Mentionez ca am stat 6 ore in travaliu :( si nimic, nu ma dilatam deloc, doctorul ma controla din ora in ora, saracul :( Apoi la un momendat, din cauza contractiilor, pulsul fetitei a inceput sa scada (era monitorizat pulsul), in secunda urmatoare mi-au facut repede o injectie si dupa cateva secunde pulsul fetitei si-a revenit (stau si ma intreb daca eram la un spital de stat...oare ce se intampla...aici doctorul a stat langa mine permanent!) Dupa aceasta situatie, mi-a fost teama sa mai astept, mai ales ca doctorul mi-a zis ca nu nasc mai devreme de inca 12 ore de travaliu...si am acceptat sa imi faca cezariana. 

Pana la urma viata si sanatatea printesei mele era mai importanta, chiar daca nu am fost pregatita psihic pentru cezariana.

Desi mi-am revenit foarte repede, nu recomand cezariana decat in cazuri in care nu poti naste natural si sa nu pui in pericol copilasul. Daca poti sa nasti natural...e pacat sa alegi cezariana...parerea mea...care am facut cezariana...taietura ramane taietura...:(

catalina mitu
acum 11 ani

buna fetelor,si eu am nascut tot prin cezariana,pt ca pe parcursul travaliului tensiunea si-a facut de cap.tin sa precizez ca am fost un model, un exemplu de proaspata mamica,asa ma descria doctora cu care am nascut,medicul de garda, moasa si asistentele:)))

pe data de 7mai 2010 la ora 9 dimineata mi s-a rupt apa,a cazut dopuletul acela gelatinos,dar contractiile intarziau sa apara,l-am sunat pe sotul meu l-am anuntat de intamplarea fericita,si imediat a ajuns acasa. a fost mai mult decat uimit sa vada ca ma simt ok ca nu am contractii ca nu tip ca nu plang,asa cum se astepta si cum vazuse in unele documentare :))))))))))

tin minte ca am avut si musafiri si am ras si ne-am amuzat ca buburuza mea nu dadea semne sa imi provoace contractii. pe seara dupa ce au plecat musafirii m-am delectat cu spuma de inghetata cu fistic,iar apoi am butonat tv-ul pana noaptea tarziu,cand au aparut primele dureri de spate. ei bine acestea erau contractiile (mi s-a explicat ulterior), erau ca valurile marii,ma durea ma lasa dar erau suportabile. dimineata m-am trezit am sunat-o pe doctora i-am explicat ca ma durea spatele, si nimic mai mult durerea era suportabila,si astfel dansa a considerat ca trebuie sa imi iau bagajelul si sa vin la spital sa nasc. cand am ajuns acolo toate bune si frumoase eram programata pt nastere normala,eram deja dilatata dar mai aveam nevoie sa ma dilat. m-au dus intr-o camera de asteptare m-au monitorizat pe mine si pe bebe,pt a fi siguri ca totul este ok. cand a ajuns doctora si m-a vazut mi-a zis sa stau linistita ca totul este sub control si in curand imi voi tine printesa in brate. intre timp cat doctora era de vb cu sotul si cu mama,mi-a urcat tensiunea brusc pana la 19 cu 8 , aparatele au inceput sa bipaie sa tiuie si mie imi era foarte somn,i-am zis unei asistente ca vreau macar 5minute sa dorm. nu-mi aduc aminte decat ca m-am trezit cu doctora la capul meu extrem de blanda si mi-a zis scumpa mea te pregatim de operatie,nu vrem sa te pierdem nici pe tine nici pe bebelus. in scurt timp m-au dus in sala de operatie unde i-am mai speriat inca o data pe medici cu tensiunea mea,care iar urcase .dar slava domnului la final mi-am vazut printesa si totul a disparut nu au contat durerile acelea de spate sau tulburarile de tensiune,toate s-au spulberat. de ce m-au laudat atat de mult doctora si restul echipei,pt ca eu m-am dus sa nasc normal,si am mers pe picioarele mele pana in ultima clipa cand tensiunea mea zburda. nu am plans nu am tipat ca ma doare sau ca sa o scoata odata din mine ca nu mai suport durerile cum faceau celelalte fete pe care le auzeam. cat am stat la reanimare cu celelalte mamici care au nascut prin cezariana nu m-am putut odihini pt ca erau cele care tipau ca nasteau normal. sincer nu stiu la ce le ajuta tipetele dar nu comentez. toate au revenit la normal cand am ajuns acasa, printesa mea a fost ok inca din primele clipe de viata,nu a putut dormi in spital a plans 2 seri dar a meritat pt ca in clipa in care am ajuns acasa ne-am odihnit cat pt zilele pierdute,ea in patut eu in pat linistita.

bineinteles nu recomand cezariana decat daca aveti parte de neplaceri surpriza ca ale mele,insa intotdeauna discutati cu medicul el va va explica absolut tot si intotdeauna va decide ce e mai bun pt noi mamicile. in cazul meu ii multumesc doamnei doctor Popescu din Spitalul Judetean Constanta,pt ca eu am nascut in spital nu la maternitate privata . totul a fost ok si a avut grija de mine si de buburuza.

ma mai supara operatia dar cand imi privesc fata trece , si merita totul va pup :*:*:*

Craciun Roxana
acum 11 ani

Am o colega de serviciu care a facut cezariana si , cand transpira, miroase foarte urat in zona taieturii. Nu stiu care ar fi explicatia.

Ana Naghi
acum 11 ani

bineinteles ca te cred,Ramona!E vorba totusi de o operatie cu 2 taieturi,cea superficiala si a uterului...normal ca inca mai doare...si uneori doare si cand e innorat afara...sau daca ridici ceva mai greu...


Descopera nume de copii

Discutii aprinse

delamamalafiica.ro
Modifică setările cookies