Nasterea prematura

Ana Naghi
acum 11 ani

Nastere prematura este considerata orice nastere survenita inainte de 37 de saptamani de gestatie sau dupa saptamana 28 de la concepere. Inainte de 20 de saptamani este deja vorba despre avort spontan.

Cauzele care duc la declansarea ei sunt legate fie de mama, fie de fat, fie de amandoi. Cele mai frecvente cauze sunt dezlipirea prematura a placentei si sarcinile multiple, dar sunt mult mai multe decat acestea.

Ce parere aveti despre nasterea prematura? Credeti ca poate fi evitata?

Trebuie sa fii membra pentru a raspunde acestui topic. Inscrie-te acum! | Autentifica-te!
Afisam de la 1 la 8 raspunsuri din totalul de 8 raspunsuri

sera gina
acum 7 ani

 Buna dragelor! Ce faceti? Am vazut discutiile voastre referitoare la nasterea prematura. Voiam sa va spun ca eu sunt de acord cu cele care au apelat la recoltarea de celule stem, deoarece eu si Gabi am optat pentru aceasta procedura, imediat dupa nastere. Am nascut prematur, si nu a fost nicio problema la recoltare, din contra, totul a mers conform planului. Noi am semnat cu cei de la Baby Stem si pot sa va spun ca suntem foarte incantati de cum a decurs intreg procesul. Acum stam linistiti cu gandul ca celulele sunt depozitate la Seracell, banca nr 1 in Germania din punct de vedere al recoltarii lunare si al eliberarii totale. Va sfatuiesc si pe voi, cele cere n ati semnat ptr recoltare, sa o faceti.  In plus micuta noastra e deja acasa, bine mersi. Va pup!

 

 

Elena Madalina

Am crezut ca accepta cod html ... Acesta este linkul: http://www.bebestrumf.com/nasterea-prematura-cauze-declansatoare-profilaxie/

Elena Madalina

Na?terea prematur? este definit? ca fiind expulzia produsului de concep?ie între 26 ?i 37 de s?pt?mâni  rezultând un copil cu greutatea sub 2500 g, o lungime de 37-47 cm ?i care prezint? semne clinice de imaturitate.

În general, cauza na?terii premature este multifactorial? ?i din p?cate de cele mai multe ori cauza declan??rii travaliului este diagnosticat? abia dupa ce evenimentul s-a produs.

Eu am citit despre cauzele nasterii premature aici:

<a href="http://www.bebestrumf.com/nasterea-prematura-cauze-declansatoare-profilaxie/">http://www.bebestrumf.com/nasterea-prematura-cauze-declansatoare-profilaxie/</a>

Este interesant articolul!

Aveti grija de voi si de bebe si sarcina usoara!

Ceaus Andreea
acum 11 ani

Eu cunosc un caz a nascut cam pe la 6 luni si ceva...a stat ceva timp fata la incubator sare  ceca probleme cu vederea,dar au umblat cu ea de mica si problema e aproape rezolvata...deci daca are zile de la Dz traieste chiar daca are doar cateva sute de grame

Aura Nicuta Dogaru
acum 11 ani

Nu a fost o nastere prematura nasterea fiicei mele, dar eram la limita , 37 de saptamani si cateva zile.

anuta tudorache
acum 11 ani

Multumesc lui Dumnezu nu m-am confruntata cu asa ceva,deci sunt foarte putin informata la acest capitol.

Cami Floroiu
acum 11 ani

Da, chir ca tb sa ajungi la medic la timp. oricum, multe nasteri premature se intampla si fiindca mamicile fac mai mult efort decat li se permite. daca medicul zice sa nu cari obiecte, vezi mamici care se apuca sa varuiasca pe la 7-8 luni ca asa le dicteaza instinctul. E bine sa aci camera copilului dar nici sa risti o nastere inainte de termen!

Eu nu am avut probleme asa mari dar stiu ca matusa mea a fost nascuta la 7 luni si e super ok. iar eu am avut cordonul ombilical in jurul gatului cand m-am nascut si mama a facut cezariana, ca nu avea cum sa ma nasca normal. (sunt bine, sanatoasa si nu, nu am gatul mai subtire Laughing)

Simona Niculae
acum 11 ani

heiiii...fratele meu s-a nascut prematur si acum e ditamai flacaul! Sunt de parere ca nasterea prematura poate fi evidata daca ajungi la timp la doctor pentru a-ti putea administra tratamentul necesar stoparii travaliului. Dar, pe de alta parte, daca totusi nu ajungi la timp, nu vad de ce nu ai naste un copil perfect normal (vorbim de nasterile dupa 28 de saptamani). Eu am avut probleme la 24 de saptamani, contractii mari, am ajuns la Polizu si am stat la perfuzii 3 zile. Tot am nascut nainte de termen, la 38 de saptamani, dar se considera ca fiind o sarcina normala, fara probleme. Ideea este sa fiti mereu supravegheate de doctorul ginecolog, sa dati de stire la cele mai mici schimbari survenite ( dureri de spate, dureri gen cele menstruale, scugeri ciudate...etc) pentru a sti daca sunteti sau nu in pozitia de a Livra coletul mult asteptat! va pup!

Descopera nume de copii

Discutii aprinse

delamamalafiica.ro
Modifică setările cookies