Ce lapte ar trebui sa consume copiii dupa 1 an?

Anca Spânu
acum 8 ani

Mamici, vreau sa stiu parerile voastre despre laptele recomandat pentru copii dupa varsta de 1 an. Voi cum ati procedat? Ati ales lapte de vaca, lapte de migdale sau lapte formula? Ce sfaturi ati primit de la cei din jur: prietene, medici, familie?

afla totul despre ce tipuri de lapte sunt recomandate in aceste articole:

Trebuie sa fii membra pentru a raspunde acestui topic. Inscrie-te acum! | Autentifica-te!
Afisam de la 1 la 10 raspunsuri din totalul de 13 raspunsuri

Alina Preda
acum 8 ani

Mamici, pana la 2 ani cred ca e necesar ca bebe sa bea lapte dar nu de vaca sau capra. Ori lapte matern, ori formula de lapte. Daca copilul tolereaza, eu zic ca e bine de dat formula de lapte chiar si pana la 3 ani. Parearea mea e ca Aptamil e foarte bun si merge foarte bine pentru sistemul digestiv. Eu pe asta merg. Lapte de migdal;e nici nu am incercat, iar medicul nu imi impune ceva. Alte prietene mamici folosesc Aptamil si unele sunt chiar vehemente asupra beneficiilor, eu nu-s adepta agresivitatii in comunicare :). Alte mamici cunoscute dau clasicul Milupa. Oricum, majoritatea fomulelor de lapte contin cam aceleasi lucruri, diferente pot fi la pre sau pro-biotice si la valorile anumitor ingrediente. Niciun produs nu poate fi comercializat pe piata daca nu se incadreaza in reglementarile legislative admise in fiecare tara. Va pup pe toate si Paste fericit!

Nicoleta Avram
acum 8 ani

cine are intoleranta asta este, sa nu bea lapte. nici eu nu beau lapte fiindca ma umflu ca un balon si am niste dureri de burta nasole. dar dak organismul tau acepta laptele de vaca si ai calciu bun pentru oase, de ce sa nu bei? ca e de vaca si nu de om? dar carnea nu e de altceva? ce mancam carne de om? pai daca judecam asa nu mai trebuie sa mancam nimic. nu vrea bebe lapte de vaca, ii dai praf, sunt sute de marci sa tot alegi de care vrei.

Ada Sorea
acum 8 ani

Cred ca orice subiect poate fi dezbatut pro si contra. Sa ramanem strict la intrebare, fara sa batem campii despre laptele de vacute si de oameni. Eu mananc raw-vegan de exemplu si nu am mai vizitat vreun medic de cativa ani. Asa ca un mare NU pentru lactate. Totusi, copilul meu are libertatea de a alege. Ce-i drept, acum cam aleg eu pentru el. Si pentru ca din lipsa de informare, am ramas si eu fara lapte matern introducand eronat laptele praf de la cateva zile de viata (fapt pe care il regret pana in adancul inimii), acum continuam cu lapte praf. Desigur si laptele de migdale este bun, dar pana la 6 luni nu risc sa provoc dezechilibre in organismul copilului meu. Dupa 6 luni, se va schimba evident situatia. Si nu, nu voi alege laptele de vaca, voi continua cu alimentatia preponderent raw-vegana, tinand cont de necesarul de B12 cu care se confrunta majoritatea celor care adopta alimentatia sanatoasa vegana, cruda, gustoasa. Sa fim sanatosi este cel mai important, dar dieta este capitolul esential ca sa atingem acest scop. 

Anca Spânu
acum 8 ani

Dana, laptele Humana 3 de exemplu, contine prebiotice care ajuta sistemul digestiv, vitamina D, acizi grasi Omega. In functie de varsta cand sunt recomandate, formulele de lapte de crestere sunt adaptate nevoilor organismului unui bebelus. Si ai dreptate in privinta laptelui de vaca, in mare parte europenii au aceasta "cultura". Majoritatea asiaticilor au intoleranta la lactoza. Se pare ca organismul uman s-a adaptat treptat, "fortat" fiind de traditia de a consuma lapte de vaca, fapt ce nu e neaparat sanatos. 

Dana Iahim
acum 8 ani

Laptele formula a trecut prin foarte multe trasnformari. Totusi, se imbunatatesc de la an la an, sunt formule fara lactoza, nimeni nu ar pune pe piata produse de genul asta daca nu ar fi certificate. 

In plus, laptele de VACA este pentru vaci, deci eu zic ca e mai mult decat evident ca nu au de ce sa il consume bebelusii de OM. :))) In general, europenii beau lapte de vaca mult, asiaticii de ex nu fac asta si traiesc bine mersi si fara lapte.... 

Mai mult, pe laptele meu formula scrie ca are in plus omega-3, vitamina d, probiotice. Deci nu e chiar apa chioara cum ar spune unii. 

Iuliana Ionescu
acum 8 ani

Nicoleta, cum iti dai seama ca laptele de vaca e ok? Fiindca bebelusul il bea si nu plange sau nu vomita? Laptele de vaca suprasolicita rinichii, stiai asta? Duce la probleme de digestie si metabolism. Are urmari negative pe termen lung, nu doar scurt. Daca se va obsinui cu de toate de mic, inseamna sa ii dam unui bebelus shaorma si ciocolata? Nu toate alimentele trebuie gustate, unele sunt total contraindicate si pentru noi, ca adulti, dar pentru bebelusi....

Nicoleta Avram
acum 8 ani

eu am fost hranita cu lp cand eram mica si am intoleranta la lactoza. fiecare face cum crede ca e mai bine pentru bb. daca bb papa lapte praf si e ok atunci sa continui cu acea marca, sa nu schimbi formula. daca bea si lapte de vaca si e ok, de ce sa nu ii dai pana la urma trebuie sa se obisnuiasca de mic cu toate. si asa cum lapte de vaca nu mai e ce-a fost, nici laptele ala praf nu mai e ca atunci cand eram eu bb. se mai schimba lucrurile.

Dana Iahim
acum 8 ani

Eu i-am dat baietelului meu lapte matern pana la 6 luni exclusiv, apoi lapte matern in completare cu solidele.

Din pacate la 1 an m-am intors la serviciu si am reduc laptele matern doar seara si dimineata, asa ca in timpul zilei primea lapte formula. 

Daca alegi un lapte de calitate nu vad sa fie vreo problema. 

Clar e mai sanatos decat lapte de vaca sau capra sau mai stiu eu ce animal... Dar orice ar fi, laptele matern este pe primul loc. Nimic nu se compara. 

Cami Floroiu
acum 8 ani

Alina, eu l-am dat lapte de vaca si nu au rahitism. Rahitismul are treaba cu vitamina D3, nu cu laptele de vaca. E adevarat ca stiam si eu ca poate duce la deficienta de fier, dar oricum ii mai dai si altceva sa manance nu? Doar nu creste cu lapte de vaca si atat...

Alina Buz
acum 8 ani

Si eu am alaptat doar 2 luni. Am inceput cu Nan1 si de la 6 luni i-am dat Humana 2, apoi de la 1 an Humana 3. Nu i-am dat pana acum lapte de vaca tot de teama sa nu faca intorelanta. Probabil pana la 2 ani nu ii voi da deloc lapte de vaca. In schimb laptele de migdale este foarte sanatos. pe cel de soia nu l-am incercat inca fiindca exista risc crescut de alergie. Mie medicul mi-a zis ca tot de la laptele de vaca poate sa aiba deficienta de fier si rahitism si ca e mai bine sa il evit. Ce am observat insa la Nan 1 ca avea multe scaune pe zi, pe cand cu Humana i s-a reglat corpul. daca alegeti un lapte formula, sa aveti grija de care luati. mai bine intrebati medicul.


Discutii aprinse

delamamalafiica.ro
Modifică setările cookies