Ce lapte ar trebui sa consume copiii dupa 1 an?

Anca Spânu
acum 9 ani

Mamici, vreau sa stiu parerile voastre despre laptele recomandat pentru copii dupa varsta de 1 an. Voi cum ati procedat? Ati ales lapte de vaca, lapte de migdale sau lapte formula? Ce sfaturi ati primit de la cei din jur: prietene, medici, familie?

afla totul despre ce tipuri de lapte sunt recomandate in aceste articole:

Trebuie sa fii membra pentru a raspunde acestui topic. Inscrie-te acum! | Autentifica-te!
Afisam de la 11 la 13 raspunsuri din totalul de 13 raspunsuri

Iuliana Ionescu
acum 9 ani

Eu din pacate nu am putut sa alaptez decat prima luna. Am ales lapte formula in continuare dar nu i-as da lapte de vaca pentru nimic in lume. Mi se pare o prostie sa mai dai inca lapte de vaca unui bebelus, dupa ce ai atatea surse de informare. iar cel mai rau mi se pare sa recomanzi asta, ca medic, asa cum a facut doctora mea de familie. Ca cica laptele formula e tot lapte de vaca, dar ala e mai natural. Sa bagi hormoni, sodiu si altele (bune pentru un vitel) in copil e mai sanatos? Eu nu mai beau lapte de vaca dupa ce am citit atat de multe despre subiectul asta. Si nici copilului meu nu ii voi da lapte de vaca. Prefer sa merg pe formula care e studiata, prelucrata, gandita de atatea companii mari care baga o groaza de bani in chestia asta. iar lapte de soia, migdale si mai stiu eu ce vegetale nu i-as da copilului decat pe post de gustare, nu ca masa zilnica. 

Maria Iana
acum 9 ani

eu am trei copii mari acum dar cand erau mici le-am dat lapte de vaca la 6 luni. acum citesc peste tot cat de rau e sa le dai lapte de vaca la bebelusi ca are hormoni si se imbolnavesc copiii. imi pare rau ca nu se stia asta si cand erau ei mici, fiidca doi din copiii mei au intoleranta la lapte. dar nu am stiut si am gresit. mai bine lapte praf cand sunt asa mici si nu mai poti sa ii alaptezi. cine zice ca laptele mamei e aur nu minte

Cami Floroiu
acum 9 ani

Eu le-am dat lapte de vaca dupa 1 an jumatate, cand i-am intarcat. Cu lapte de migdale nu am incercat pana acum, dar nu prea vad rostul. Oricum, lapte simplu nu prea vrea niciunul. Mai degraba mananca iaurt sau branza dulce facuta din lapte (fierbi laptele si pui storci lamaie si se taie imediat). Iar lapte formula nu prea a fost cazul ca i-am alaptat pe amandoi. Daca ma luam dupa prietene, trebuia sa ii intarc la 6 luni :).


Discutii aprinse

delamamalafiica.ro
Modifică setările cookies