Diversificarea hranei la bebelusi

Anca Spânu
acum 11 ani

Cum va descurcati cu diversificarea hranei pentru bebelus? Care sunt metodele prin care va stimulati bebelusul sa incerce alimente noi?

Uneori nu stim cand exact sa introducem anumite alimente si ce nu este recomandat. De exemplu laptele de vaca nu trebuia baut pana la 1 an iar sarea poate fi adaugata putina in mancare dupa 2 ani. Fructele trebuie sa fie cat mai coapte sau gatite la cuptor in primele luni de diversificare.

Voi ce sfaturi aveti pentru mamici?


Alte discutii pe forum Bebelusi

Trebuie sa fii membra pentru a raspunde acestui topic. Inscrie-te acum! | Autentifica-te!
Afisam de la 1 la 10 raspunsuri din totalul de 17 raspunsuri

Gianina Giani
acum 7 ani

Dragi viitori parinti sau deja parintiJ

 

Suntem in perioada  PROMOTIILOR!

 

Aflati TOP 5 PROMOTII din magazinul nostru on-line www.magazinepentrucopii.ro !

Am creat special pentru nevoile voastre Pachete patut copii + saltea speciala pentru bebelusi, patut copii multifunctional, etc!

 

 

Nu mai stati pe ganduri, intrati pe site! Produsele sunt in limita stocului disponibil!

Anca Spânu
acum 10 ani

Iaurtul dupa 6 luni, eventual iaurt amestecat cu fructe proaspete, nu cele din comert care nu au fructe naturale (desi seamana foarte bine).

mihaies mirela
acum 10 ani

eduard a inceput cu suc de morcovi supa de legume acum mincam si borcanase cu  pui cu fructe  cu de toate,un iaurtel din cand in cand plus laptic de la mine inca  e la inceput

mihaies mirela
acum 10 ani

eduard a inceput cu suc de morcovi supa de legume acum mincam si borcanase cu  pui cu fructe  cu de toate,un iaurtel din cand in cand plus laptic de la mine inca  e la inceput

Iuliana Ionescu
acum 11 ani

Bebele meu are aproape doi ani dar am inceput sa ii dau lapte de vacuta de pe la 1 an si jumatate? E gresit? Nu a avut reactii negative pana acum si mie mi-a zis medicul pediatru ca nu e problema daca incep sa ii dau lapte, doar sa fie pasteurizat. Voi cand i-ati dat lapte copilului?

Marimar Maryland
acum 11 ani

noi am respectat tabelele de diversificare pentru bebelusi de pana la 1 an .ne mentinem in grafic 

lili dumitru
acum 11 ani

eu i-am dat carne de porc dupa aproape doi ani, iar de pui, am avut de la tara, miere dupa varsta de un an, lapte de vaca dupa 2 ani, fructe cu seminte mici( capsuni, kiwi) dupa un an si cam astea au fost restrictiile.

Ceaus Andreea
acum 11 ani

si eu cam la  fel procedez....vreau sa-i fac din toate fructele suc si ciorbita din cat mai multe legume

anuta tudorache
acum 11 ani

Ma bucur Alexia pentru voi,si noi cam la fel am procedat.

Aura Nicuta Dogaru
acum 11 ani

Eu am inceput cu suc de portocala, apoi de mere, morcovi, apoi combinate. Am continuat cu supica, treptat am adaugat piureul de legume fierte, carnita, oul. Toate acestea la recomandarea medicului de familie. Am avut noroc cu vecina mea, care este asistenta medicului de familie si care m-a invatat mereu ce sa-i bag in alimentatie Alexiei. A fosy bine pentru ca fetita mea nu a facut nazuri la mancare.


Discutii aprinse

delamamalafiica.ro
Modifică setările cookies