Formula lapte praf

marieta paraschivescu
acum 11 ani

Pana la ce varsta este recomndat sa-i dam bebelusului lapte praf? Noi avem un an si patru luni, papam lapte praf cu cereale dimineata si seara. Aud in parc de la mamici diferite pareri referitor la cand trebuie sa ne oprim de la laptele praf si sa trecem la Zuzu, Napolact...etc..cu cereale.

Vreau sa aud si parerile voastre.

 

 

Trebuie sa fii membra pentru a raspunde acestui topic. Inscrie-te acum! | Autentifica-te!
Afisam de la 1 la 5 raspunsuri din totalul de 5 raspunsuri

Ceaus Andreea
acum 11 ani

Bebe al meu nu vrea nici macar lapte de la mine la biberon....asa ca papa dam cu lingurita

anuta tudorache
acum 11 ani

Eu nu sunt de acord cu lapele din comert,fapt ca am crescut la tara,si am papat la lapte de vaca,foarte mult,dar fetelor mele,le-am dat cel putin pana la un an lapte praf,la cea mare,la asta mica inca papam tot lapte praf,abia avem 7 luni,si inca nu ma gandesc sa o schimb,dar daca as faceo as treceo pe de vaca de la mama de la tara.

Ceaus Andreea
acum 11 ani

Ai putea incepe sa-i dai lapte de vacuta...este destul de mare

Cami Floroiu
acum 11 ani

Ideea e sa ii dai lapte praf in combinatie cu san ca macar sa se obisnuiasca cu biberonul, nu doar cu sanul. Sau eventual lapte matern in biberon. Eu stiu ca pana la un an nu e recomandat sa ii dam lapte de vaca, tin minte ca eu nu i-am dat.

Sfatul Mamicilor
acum 11 ani

Dupa un an sau un an si jumatate se poate introduce in alimentatie si laptele de vacuta. Laptele pasteurizat este bun atata timp cat asigura necesarul de calciu pentru cel mic. In plus, trebuie introdus in alimentatie treptat, pana cand bebelusul se obisnuieste cu gustul.

Sunt parinti care prefera sa ii dea bebelusului lapte praf chiar si pana la 3 ani, dar cel mai bine este sa introduci in alimentatie si laptele de vaca fiindca apratul digestiv al copilului este pregatit sa il digere fara probleme.

Laptele de vaca NU este recomandat inainte de 1 an!

Discutii aprinse

delamamalafiica.ro
Modifică setările cookies