Orar de mese pentru bebelus

Ana Naghi
acum 11 ani

Exista un anumit orar de mese pentru bebelus?Raspunsul este da.Un nou-nascut trebuie alaptat la cerere,insa daca masa se desfasoara corespunzator si copilul se satura,nu ar trebui sa ceara sa fie din nou hranit mai devreme de 3 ore.Pe deasupra,e nevoie de timp pentru digestie inaintea unei noi mese.Minim 2 ore in cazul laptelui.Dar fiecare mama stie cum e mai bine pentru puiul ei,nu cred ca daca i se face foame celui mic ar trebui sa asteptam sa treaca un anumit timp!In niciun caz!

O data cu diversificarea,ar trebui sa se treaca la un interval de 3 1/2-4 ore intre mese,lucru care se va mentine aproape intreaga copilarie.

Catre varsta de un an deja vorbim de 3 mese principale si 2 gustari(dimineata si dupa-amiaza)

Voi cum ati procedat in cazul copiilor vostri?Ati respectat un anumit orar al meselor?

Trebuie sa fii membra pentru a raspunde acestui topic. Inscrie-te acum! | Autentifica-te!
Afisam de la 1 la 6 raspunsuri din totalul de 6 raspunsuri

anuta tudorache
acum 11 ani

a mea nu mai umbla dupa tiztzi dar cand ii e foame plange si face uarat

Ceaus Andreea
acum 11 ani

al meu stiu cand ii e foame...daca stau langa el se da intr-o parte si cauta titi

anuta tudorache
acum 11 ani

eu cred ca asa e cel mai bine,ca nu tot timpul i se face foame la program si ce faci?daca nu vrea sa pape?il fortezi,nu cred,asa ca ii dam cand cere.

Nicoara Claudia

nici eu nu i-am facut program baietelului meu....si l-a facut singur...la inceput manca la 2-3 ore apoi din 4 in 4 ,iar acum la 11 luni la 4-5 ore

anuta tudorache
acum 11 ani

Noi nu am avut program,si nici nu avem,dar in special papam cam la 3-4 orea,avem mic dejun,pe urma laptic,pranz cu mancarica gatita,supita,piureuri,laptic si seara cereale,laptic.

Ceaus Andreea
acum 11 ani

las sa treaca doua ore pana sa-i dau iar sa suga,chiar si trei ore....cand era micut se trezea cam la 2 ore si de aici obiceiul de ai da la 2 ore...acum papam si la 3 ore chiar si la 4,depinde cat e de cuminte si de preocupat cu joaca

Discutii aprinse

delamamalafiica.ro
Modifică setările cookies