Diversificarea hranei la bebelusi

Anca Spânu
acum 11 ani

Cum va descurcati cu diversificarea hranei pentru bebelus? Care sunt metodele prin care va stimulati bebelusul sa incerce alimente noi?

Uneori nu stim cand exact sa introducem anumite alimente si ce nu este recomandat. De exemplu laptele de vaca nu trebuia baut pana la 1 an iar sarea poate fi adaugata putina in mancare dupa 2 ani. Fructele trebuie sa fie cat mai coapte sau gatite la cuptor in primele luni de diversificare.

Voi ce sfaturi aveti pentru mamici?


Alte discutii pe forum Bebelusi

Trebuie sa fii membra pentru a raspunde acestui topic. Inscrie-te acum! | Autentifica-te!
Afisam de la 11 la 17 raspunsuri din totalul de 17 raspunsuri

anuta tudorache
acum 11 ani

Asa este Ana,nu are cum sa fie suficient,dar este nevoie de al acolo in stomacelul printesei,iar cand va incepe sa il refuze,o schimbi total [pe cel de vaca,dar nu cred ca o sa til refuze prea devreme.

Ana Naghi
acum 11 ani

sa stii ca sunt hotarata sa mergem cu laptele formula cat il va vrea Ema,inca i-l dau dimineata si seara,in completarea meselor,nu e suficient doar laptele,suntem fetite mari :)

anuta tudorache
acum 11 ani

Pana acum la 7 luni bebelina mea nu a facut alergie la nimik,nici alimente nici altceva,iar cu laptele forumula te sfatuiesc sa ii dai in continuare,este foarte bun pentru organismul lor,tinand cont ca mai toate alimenetele din comert au foarte multi euri,si nu mai gasesti nimik natural,nici laptele formula nu o fi el cel mai bun,sau bio,dar totusi contine multe vitamine si nutrienti de care are nevoie un copil.

Ana Naghi
acum 11 ani

Noi am inceput cu putin suc de mere,morcovi,apoi supa de legume.Toul a fost facut treptat,sa testam toleranta si daca ii plae sau nu Emei.Din fericire,nu a fost nici mofturoasa si nici alergica la vreun aliment.

Laptele de vaca i l-am dat dupa una si jumatate,dar nu ca iberon,ci pregatit cu orez,gris.Ema are 2 ani si 2 luni dar inca nu am renuntat la laptele formula pentru ca il adora!Si nu vrea sa o fortez sa renunte,pentru ce?

Voi ati avut probleme cu vreun aliment(alergie) sau cu vreo formula de lapte?

anuta tudorache
acum 11 ani

noi ne descurcam foarte bine,ne pregatim sa testam si ficatelul,si [pestele.

Ceaus Andreea
acum 11 ani

Despre laptele de vaca nu prea stiu ce sa zic...Cred ca mamele  noastre nu ne-au crescut cu lapte praf..Eu momentan ii dau micutului san si acum incep sa-i dau supa de legume si piure de fructe.Nici eu nu sunt de cacord cu puiul cumparat ,prefer sa-i dau de casa ca stiu cum a fost crescut si cu ce...

Elena Nalbaru
acum 11 ani

Noi am inceput diversificarea treptat, la inceput cu putin suc de morcovi, apoi dupa o saptamana cu suc de mere, cu putina supa si tot asa. Am inceput diversificarea la recomandarea medicului. 

E foarte important sa fim atente ce ii dam bebelusului. Eu i-am dat numai carne de pui de casa, nicidecum cel din comert care e injectat cu o multime de hormoni...

Ficatelul este foarte bun, la fel si pestele. Legat de legume, printesa mea papa de toate, conopida, brocoli, dovlecel, morcov, cartof, etc.

Toate au fost introduse treptat si la distanta de o saptamana (la inceput) si apoi la cateva zile (3-4)

Desi are deja 11 luni, eu nu sunt de acord cu introducerea laptelui de vaca si voi continua sa-i dau lapte praf pana la 2 anisori. Laptele de vaca contine grasimi in cantitati mult prea mari pentru copilasul pana la un an. Dar si dupa, nu e chiar indicat...


Discutii aprinse

delamamalafiica.ro
Modifică setările cookies