Recoltarea de celule stem

Alina Buz
acum 11 ani

Recoltarea de celule stem este o optiune care trebuie discutata!

Voi ce parere aveti despre ea? 

Sunteti de acord cu recoltarea in ideea ca peste ani si ani daca bebe este bolnav are o sansa sa fie tratat datorita acestor celule sau credeti ca sunt doar bani cheltuiti  tinand cont ca inca nu au existat dovezi clare ca acele celule pot salva viata lui. 

Credeti ca merita sa platiti recoltarea si depozitarea celulelor chiar daca nu e sigur acum in speranta ca peste ani se vor gasi metode mai performante, sau credeti ca medicina se va dezvolta si vor fi noi si noi tratamente pentru bolile aparute?

Sunt multe intrebari si multe nelamuriri! 

Voi cum ati procedat? Ati apelat la o banca de celule stem sau nu?

Trebuie sa fii membra pentru a raspunde acestui topic. Inscrie-te acum! | Autentifica-te!
Afisam de la 1 la 10 raspunsuri din totalul de 12 raspunsuri

Livia Popa
acum 6 ani

Celulele stem au capacitatea de a se dezvolta in orice tip de celule adulte. Ele au rolul de a inclocui celulele moarte, regenerand astfel tesuturi deteriorate. Se pot folosi in principu pentru multe boli, atunci cand sunt necesare celule noi. Eu si partenerul meu am decis sa recoltam cu baby stem, pentru ca e recunoscuta pentru recoltarea si stocarea in conditii de siguranta. Ei sunt si reprezentanti exclusivi ai Seracell in Romania.

Iuliana Groza
acum 6 ani

Buna,

Eu consider ca, mai ales in cazul in care iti permiti sa o faci, este total iresponsabil sa alegi sa nu recoltezi cellule stem, doar din cauza unor pararei nefondate sau atitudini pesimiste. Atata timp cat exista o sansa ca acest lucru sa salveze viata copilului tau, de ce sa nu profiti de ea? Eu am recoltat cu BabyStem, acum 2 ani, si urmeaza sa colabroam din nou, intrucat voi aduce pe lume cea de-a doua fetita a noastra, in mai putin de 2 luni si totul a decurs fara batai de cap data trecuta. Multa sanatate voua si puiutilor!

lila lora
acum 7 ani

Buna, eu am avut o operatie de cezariana acum 2 ani, iar de curand am nascut din nou, tot prin cezariana, pe mine medicii nu m-au lasat sa nasc natural la niciuna dintre sarcini.  La a doua sarcina am recoltat celule stem, cu Baby Stem, imediat dupa operatia de cezariana. M am refacut destul de repede, nu am ramas cu dureri de cap, cum am auzit ca se mai intampla si cicatricea arata bine. In plus, recoltarea de celule s-a facut f rapid, fara durere sau alte aspecte neplacute, chiar daca n am nascut natural. Salutari!

Andreea  Popovici
acum 11 ani

Si eu am recoltat celule stem pentru bebelusul meu, e adevarat ca sunt putin scumpute dar merita. M-am documentat bine inante si cred eu ca am facut cea mai buna alegere pentru copil.

Aura Nicuta Dogaru
acum 11 ani

Nu am apelat la o banca de celule stem, nu era asa de mediatizat subiectul acum 9 ani.

Elena Nalbaru
acum 11 ani

Eu am recoltat la nastere celule stem pentru printesa noastra si am incredere ca medicina evolueaza foarte repede. Nici noi nu ne-am fi permis daca nu ne imprumutam de bani, dar chiar si daca am imprumutat bani pentru recoltare celule stem nu-mi pare rau, desi imi doresc sa nu fie nevoie sa le folosesc niciodata!

Alina, dar de ce spui ca nu sunt dovezi ca s-au tratat cu celule stem. Chiar a fost un caz mediatizat cu un copilas bolnav de leucemie si mamica lui nu recoltase celule la nastere si a mai facut un copil special ca sa recolteze celule stem, care din fericire au fost compatibile. Pentru a-l salva .

Eu nu consider ca sunt bani aruncati pe fereastra! In nici un caz. Viata copilului meu nu are pret, desi ne-a fost destul de greu sa platim ratele la celule, am reusit :) Chiar acum in noiembrie trebuie sa platim taxa anuala...

Acum fiecare mamica, stie mai bine ce posibilitati are, dar daca aveti posibilitatea sa va imprumutati (si sa restituiti apoi imprumutul in rate) eu zic sa nu ezitati sa recoltati celule stem la nasterea copilasului.

Cu aceste celule ne putem salva copilasii de leucemie. Cred ca toate stim cat de lunga este lista de asteptare pentru un transplant, ca nu sunt compatibili, si cat costa...zeci de mii de euro...bani care nu ai de unde sa-i scoti...Asa 3500 de lei eu zic ca se pot plati in 10-12 rate, pentru ca poti negocia direct cu ei sa platesti in mai multe rate, cam 10 rate.

pupici 

Simona Niculae
acum 11 ani

Nici noi nu ne-am permis recoltarea, insa am colegi care au optat pentru aceasta procedura si exact cum a spus laura s-a intamplat: contract, kit, etc... Am si prieteni care si-au permis recoltarea, dar nu au recurs la ea din pura superstitie. In privinta ajutorului pe care il poti obtine in urma recoltarii, parerile sunt impartite. La urma urmei, mai bine sa avem grija de noi pentru a evita folosirea acestui chit ( analize periodice, evaluari periodice), stiti cum e, orice boala descoperita in faza incipienta se poate vindeca....Eu sunt o fire optimista...si de ce nu as fi? Va pup!

Ana Naghi
acum 11 ani

noi nu ne-am permis la momentul respectiv recoltarea.Nu pot sa ma pronunt asupra eficientei acestei metode.

Craciun Roxana
acum 11 ani

E o problema controversata aceasta a celulelor stem. Nu se stie sigur cat de mult ajutor pot oferi in timp, daca vor fi bine si eficient depozitate. Nu am ales varianta asta.

Laura Doarca
acum 11 ani

Buna Alina si eu am recoltat pentru bebelusul meu si am sunat la banca de celule stem am vb cu ei si mi-au trimes acasa contractele am semnat si le-am trimes inapoi prin posta si pe urma mi-au trimes acasa ei kitul cu care trebuie sa mergi la nastere!


Descopera nume de copii

Discutii aprinse

delamamalafiica.ro
Modifică setările cookies