Sarcina la 40+? Nu e tarziu?

Iulia Drobogea
acum 6 ani

Ma numesc Iulia si nu am copii am 39 de ani si vreau sa devin mamica! Problema e ca nu am un ovar, iar ce ramas e bolnav. Mai am ceva sanse sau mai pot duce o sarcina sanatoasa???

Trebuie sa fii membra pentru a raspunde acestui topic. Inscrie-te acum! | Autentifica-te!
Afisam de la 11 la 20 raspunsuri din totalul de 24 raspunsuri

elena dragoi
acum 6 ani

 ileanca,cum ai luat legatura cu ei?prin email?vrea si o prietena de a mea sa incerce la ei...are 3 fivuri in Romania si zero rezultate..deja e epuizata fizic si moral...analizele sunt ok,raspunde la stimularea hormonala,insa nu ramine insarcinata..medicii de la noi zic ca ovulele sunt ok,insa cred ca la ai 33 de ani ,fiind mereu pe anti conceptionale,ovarele nu mai functioneaza asa cum trebuie.nu stiu,este o parere a mea si am insistat sa mai incerce si la ei

ileanca caragia
acum 6 ani

fetelor vreau sa ma laud si sper sa prindeti la curaj si voi.zilele astea am purtat discutii cu coordonatorul pentru Romania de la Biotexcom.Apropo,o dra simpatica si draguta,pe nume Olga care mia oferit toate detaliile de care avem nevoie.Neam bucurat enorm ca initial putem trimite cele mai recente investigatii(nu mai tirziu de 3 luni in urma efectuate),ca medicii de acolo sa analizeze situatia noastra,fara a fi nevoie sa ne deplasam noi acolo.Din pacate,serviciul nu ne permite plecari cind dorim noi.Urmeaza sa stringem tot dosarul si vedem..va tin la curent

ioana alexei
acum 6 ani

fetelor,referitor la fiv cu ovule donate care urmeaza sa se faca si la noi in tara.cel mai interesant este ca nu sa adoptat nici o lege in acest sens.cel putin eu nu am gasit nicaieri dupa stirea piblicata de centrul medical.este cam dubios,nici la stiri nimic..sau mi mia scapat??asa cum am reusit sa devin mama datorita la fiv cu ovule donate,incurajez toate doamnele sa o faca ,in special dupa 40 de ani.sanse ca sa nasteti un copil perfect sanatos sunt cu mult mai mari.insa alegeti cu grika clinica,ca altfel nui de gluma.parerea mea

ileanca caragia
acum 6 ani

am citit si eu ,oana.sunt si eu in cautarea unei clinici.nici nu stiu cum sa reationez,daca sincer.asa cum ai spus si tu,fiind donatori anonimi,ovulele din Spania...chiar nu-mi inspira incredere.nu stiu cita incredere putem avea fiind si ceva nou pe piata Romaniei.cel putin la clinica la care nea-m oprit noi din Kiev stiu ca au o reputatie buna de ani de zile .de asta cred ca raminem acolo.mii interesat si ce preturi vor avea.un alt moment care numi place este ca ovulele sunt congelate,pe cind la ucraineni se recolteaza pe loc.evident rata de succes ar fi mai mare.dar cine stie...voi urmari acest subiect

oana zimbreanu
acum 6 ani

fetelor,am citit un articol pe ce se intimpla doctore ca si la noi in Romania vom putea face fiv cu ovule donate.Este o veste pe care multe femei o asteapta insa ce ma pune in garda este ca la noi in tara nu exista o banca de ovocite.Respecti clinica data le va importa din Spania.Sincera sa fiu nu prea ma incinta ideea deoarece habar nu ai de la cine vei avea ovocitele.Bine ca ei chipurile le aleg dupa cariotip ,dar totusi..Voi cum credeti?

crina anghelescu
acum 6 ani

nu cred ca ai prea multe sanse,insa foloseste te inteligent de ce ofera medicina.Nu sunt medic ,insa o pritena de a mea ,aproximativ asa virsta a ramas insarcinata datorita la fiv cu ovule donate.in romania nu se face ,insa poti incerca in Cehia,Spania,Grecia,Ucraina.Multe cupluri apeleaza la Ucraina mai des,la Biotexcom,o clinica specializata in reproducerea umana asistata.Desigur ca sunt si altele peste hoatre si poate la fel de bune,insa avantajul este ca daca nu reusitit prin Fiv cu ovule donate puteti apela la mama surogat care este legalizata la ei.In celellalte tari mentionate nu este permis prin lege.Deja cum va permite starea finaniciara.Insa nu uitatati ca puteti si adopta.Multa bafta va doresc

oana zimbreanu
acum 6 ani

eu am nascut al treilea copil la 42 de ani,cum zicem noi la batrintete.am conceput natural si a fost o surpriza pentru noi.nu aveam ciclu regulat si ma gindeam ca a venit menopauza)).baietii ne sunt mari deja ,la facultate iar luminita ne alina ziua.aveam complexe la inceput ,ca ce va zice lumea cum vor reactiona baietiii ,insa au ramas la fel de incintati ca si noi.stim ca vom avea un sprijin peste ani,si daca sincer nici nu ma gindesc de batrinete.facem sport ,ducem un mod de viata sanatos ca sa nu fim batrini pentru printesa noastra.un copil este o binecuvintare la orice virsta,de asta bucurati-va cind dumnezeu vii trimite.

ioana alexei
acum 6 ani

eu am 38 de ani si exact aceeasi problema ca la tine.insa am reusit sa avem un copil datorita la fiv cu ovule donate.am plecat in Ucraina si am ramas foarte multumiti si insarcinati.Clinica este supraaglomerata din cauza numarului mare de pacienti.Acest fapt este imbucurator dar si iritant.Medicul ginecolog nea recomandat-o,cica fac treaba buna.Ei,bine,au facut ,insa cred ca la capitolul organizare stau cam prost.Sati faci rezervare cu 7 luni inainte si sa stai la coada la fiecare cabinet?Nici chiar asa..Au coordonatori in mai multe limbi,inclusiv si romana.Te ajuta cu analizele,discuta cu medicii,insa cind stai tet a tet cu medicul cam greu,deoarece nu cunosc engleza.

elena dragoi
acum 6 ani

cred ca sanse aveti,insa cum au mentionat si alte fete doar rin fiv cu ovule donate.cu asa ovare si virsta nu cred ca veti resui pe cale naturala.cel mai bine e sa faceti niste analize si sa consultati citiva medici.nu va limitati  doar la unu sau doi.fiv cu ovule donate se face in ucraina,cehia,spania.analizati toate aspectele si incercati.sunteti curajoasa ca la aprope 40 de ani sa va doriti un copil.Am 35 si ma consider cam batrina))) oricum v doresc bafta.sper din suflet sa reusiti ,iar datorita dvs mam pus si eu pe ginduri)))

anca dragusan
acum 6 ani

 iulia,sigur ca poti.Fa fiv cu ovule donate.daca analizele sunt bune si nu ai alte contraindicatii,nu ezita.iti recomand sa merg la Kiev,la clinica Biotexcom.daca o sa dai un search pe net vei vedea ca fac o treaba buna.au reusit sa lasae gravida o femeie de 66 ani cu gemeni.Copii perfect sanatosi sau nascut la termen si mama tot.Reise ca esti domnisoara ))) Eu am fost diagnosticata cu sindromul Rokitansky la 15 ani(nu am uter)..Am 33 de ani si am adoptat cu sotul o fetita.Am fi putut apela la o mama surogat la Biotexcom,insa nu avem asa bani.Poate pe viitor,insa acum suntem fericiti si cu puiul nostru de om


Descopera nume de copii

Discutii aprinse

delamamalafiica.ro
Modifică setările cookies