Premergatorul

Marinescu Elisa
acum 11 ani

Salut mamici! Nu stiu daca am ales corect grupul dar sper sa ma puteti ajuta. Am un baietel de 9 luni si doresc sa stiu cat timp il pot lasa in premergator. Precizez faptul ca premergatorul este imprumutat si are rotile foarte tocite si nu se poate deplasa prea mult. Deci e mai mult pe post de obiect in care il pot lasa pe cel mic ca sa nu cada. In patut nu vrea sa stea. Asa ca mai toata ziua il pun in premergator. Voi ce ziceti?

Trebuie sa fii membra pentru a raspunde acestui topic. Inscrie-te acum! | Autentifica-te!
Afisam de la 1 la 10 raspunsuri din totalul de 12 raspunsuri

Marinescu Elisa
acum 11 ani

Mult inainte si voua! Esti norocoasa ca ai un copil asa cuminte. Nici eu nu pot sa ma plang pt. ca atunci cand face vreo nazbatie si ridic putin tonul la el, imediat lasa ce face. Nu-ti spun ce fatza face! :)) E tare haios. Mai nou dupa fiecare traznaie, respectiv cearta face "bravo", bate din palme. Ca si cum ar fi mandru de ce a facut. In momentele alea ma bufneste rasul, insa incerc sa ma abtin sau sa rad fara sa ma vada ca sa nu inteleaga gresit. Cearta e cearta! :D La orice chestie care nu-i convine ma striga "mama", "meme". Alte silabe in afara de "tatata", "dede dada" nu prea zice. In schimb intelege mult din ce-i zic. Face pa, bravo, cum face calu`. De mers, merge pe langa marginea patului insa doar daca sunt langa el si asa cu frica, foarte stangaci.

Alexandra Grigoras
acum 11 ani

Mult inainte ,al meu pe 15 face 11 luni . Ce sa zic ,eu chiar nu am de furca cu el ...este foarte ascultator si nu pune mana decat pe ce ii este permis . Cand vrea sa mai traga ceva,ii spun ca nu este voie ,se uita la mine si incearca iar sa puna mana ...dar ii repet inca o data sau de cate ori este nevoie si gata ! Iar acum cum am facut si bradul a luat un glob si i'am zis ca nu trebuie sa puna mana acolo si atat ! Ii place sa se aseze langa el si sa se uite la lumini :x . M-am tinut de el si uite ca a mers devreme ,stie unde sunt lucrurile prin casa sau pe strada si mi le arata cu degetul ,silabiseste (la banana zice baba ,la mandarina mana si etc ) si sunt foarte mandra de el ! Ca toate mamicile de altfel :D .... Succes si voua si astept noi progrese !!!

Marinescu Elisa
acum 11 ani

Pt. Cassandra: pe 16 face 10 luni. Il mai pun in premergator ca nu am ce face. Si spre uimirea mea s-a adaptat la el. Adica stie cum sa faca astfel incat sa mearga cu el. Il ridica putin si asa avanseaza. Trage de tot ce prinde prin casa :D. Acum a inceput sa merga chiar daca il tin de o singura manuta. Pana acum ii era frica. De-a busilea tot in stilul lui "omida" merge. Sincer nu as vrea sa mearga singur in picioare prea curand(adica nu fac eforturi sustinute in sensul asta), pt. ca atunci va trebui sa stau non stop dupa el. Cand o sa fie, o sa fie. Cassandra o sa ai de furca cu el daca a inceput deja sa mearga singurel de la varsta asta! Succes!

lili dumitru
acum 11 ani

eu cred ca il poti pune in premergator cateva minute, ca sa stai putin linistita ( la varsta asta, ai mei erau tare neastamparati ;-), ii va placea putin timp, pentru ca daca nu il va putea misca, se plictiseste repede; o sa vrea sa exploreze, sa puna manuta, dar nu-i bai daca il pui cateva minute in el; eu am intrebat medicul, am fost atunci la Mesana, in principiu nu se recomanda, dar nu se intampla nimic daca il pui putin timp.

Alexandra Grigoras
acum 11 ani

Foarte bine ... incet incet va merge singurel ! Cu mersul de'a busilea ce sa'ti spun ... sunt mai multe feluri de a se desplasa ... unii se tarasc ca omida ,altii in fund ... etc. Important este sa il lasi sa exploreze toata casa, sa se ridice singur si tot asa ... Eu am un baietel de 10 luni jumate si de vreo saptamana a inceput sa mearga singurel :x . El a inceput sa mearga tinut de manute de pe la 6 luni ,dar de cand a descoperit mersul de'a busilea la 7 luni nu a vrut nimic altceva decat sa fuga in 4 labe :))) Cum sa il puneam la perete ca sa vina spre mine ,se punea in 4 labe . Fiecare are ritmul lui ,asa ca nu'ti face griji ! Baietelul tau are 9 luni ,nu ?

Marinescu Elisa
acum 11 ani

Buna Cassandra. Da, merge in picioare tinut de manute, insa pe varfuri. Rar pune toata talpa jos. Dar e foarte bucuros cand il pun sa mearga. Daca e o persoana in fata lui si ii arata telecomanda sau telefonul se manifesta intr-un fel!!!!:)))) foarte haios. Parca ar vrea sa alerge spre obiect si da din piciorute foarte repede. Referitor la mersul de-a busilea am incercat si cum ai zis tu dar nu vrea sa stea in genunchi. Asa cum "merge" el prinde viteza. Aici il vad intr-un colt al camerei, aici in celalat. Si probabil ca nu vrea sa schimbe "tehnica"! :) Bebele tau cat are? Fetita/baietel?

Alexandra Grigoras
acum 11 ani

Tocmai de aceea ziceam k este periculos ...se poate impiedica in acele covoare si se poate rostogoli .Speram ca nu !!!! Iar faptul ca nu vrea sa mearga de-a busilea si se lasa pe burtica e normal . Pune o jucarie ceva la o distanta de 30-50 cm de el si sustine'l tu sa ajunga la ea . Incet incet va merge ! Dar de mers in picioare tinut de maini ,merge???

Marinescu Elisa
acum 11 ani

Multumesc de sfat Cassandra. Am incercat sa-l invat sa mearga de-a busilea dar nu prea vrea. Sta putin in genunchi face 2 pasi si se lasa pe burtica. Cred ca i se pare mai comod asa. Pana sa avem acest premergator il puneam in carut dar ocupa prea mult spatiu. Faza e ca noi stam cu chirie si in sufragerie sunt 2 covoare intrepatrunse si se tot incurca premergatorul in ele(adica impinge marginea celui de deasupra cu marginea premergatorului). D-asta nu am vrut sa-i iau unul nou pentru ca nu ar avea pe unde sa se plimbe cu el. M-a multumit cel pe care il are acum pentru ca se deplaseaza mai greu cu el, dar totusi se plimba in el. Stau sa trag mereu de covoare dar asta e! Oricum nu cred ca va mai sta prea mult timp in el.

Alexandra Grigoras
acum 11 ani

Eu zic ca ar fi mai mult periculos decat folositor ... nu cred ca este o idee buna sa il pui in el daca are rotile tocite( nu iti foloseste la nimic ) decat sa il pui acolo si sa stea pe loc ..mai bine il pui in carut,leagan ...sau ce ai tu ... Cel mai bine este sa uiti de cel premergator(sa sa ii cumperi unul) si sa pui un covor pe jos si sa il pui in 4 labe si sa il tii tu de burtica,sa il sprijini si sa il balansezi ...in fata si in spate ... si poate usor usor va merge de'a busilea . Lasa'l pe el sa exploreze,sa se ridice singurel ,etc . Nu stiu ce sa zic, dar decat sa ii pui in cel premergator degeaba mai bine il pui in carut !

Marinescu Elisa
acum 11 ani

Cassandra si Lilia va multumesc pentru raspunsuri, dar nu stiu daca ati citit cu atentie mesajul meu. Stiu ca nu trebuie tinut bebele prea mult timp intr-un premergator, dar premergatorul pe care il am eu e mai mult pe post de mobila. Adica nu se poate misca cu el decat foarte greu deoarece rotile sunt tocite. In situatia asta intrebam eu. E drept ca sta mai mult in piciorute decat jos(in sha). Dar nu prea merge, v-am spus de ce. El ar vrea, dar n-are cu ce. Il mai pun si pe jos dar e cam rece. Si nici nu stie sa mearga "catelus". Se taraste ca o omida. Adica sta cu burtica mai mult pe jos si de-asta am evitat sa-l las pe jos. Cea mai buna varianta era premergatorul asta in care mai mult sta decat merge. Asta e nedumerirea mea. Pot sa-l pun fara nici o treaba il el sau e periculos(daca e periculos, de ce)? Daca sunteti dragute poate va mai dati cu parerea o data. Multumesc anticipat!


Discutii aprinse

delamamalafiica.ro
Modifică setările cookies