Suzeta - pro sau contra?

Ana Naghi
acum 11 ani

Suzeta este necesara sau nu? E o intrebare pe care sigur ti-ai pus-o.

Depinde pentru cine, as spune eu: pentru copil - il ajuta cu ceva?- sau pentru tine ca mama?

Pentru ca, de ce sa nu recunoastem, de cele mai multe ori ii dam suzeta celui mic ca sa ne fie noua mai usor...

Spunem ca il linisteste, ca adoarme mai usor, ca ii indeplineste nevoia de supt (care nu e satisfacuta intotdeauna doar prin masa), ca asa nu isi mai suge degetul... Cate probleme sunt cu adevarat reale si cate noi, mamele le transformam - constient sau nu - in probleme?

Copilul vostru are suzeta? Cum ati renuntat sau intentionati sa renuntati la ea?

Trebuie sa fii membra pentru a raspunde acestui topic. Inscrie-te acum! | Autentifica-te!
Afisam de la 1 la 10 raspunsuri din totalul de 12 raspunsuri

Sanda Bivolaru
acum 7 ani

Suzeta e chiar recomandata de Asociatia Internationala a Pediatrilor. Cel putin pana la un an, apoi depinde de mama cum incearca sa "piarda" suzeta. Bebelusa mea are un an deja insa nu se desparte de prietena " suzeta " de la NUK. Mama imi spune ca e timpul s-o mai las sa planga din cand in cand dupa suzeta, insa nu ma lasa inima inca.

Anca Spânu
acum 10 ani

Atunci cand bebe suge degetul /mana inseamna ca are nevoie de confort emotional pe care il obtine prin acest gest; asa se linisteste sau chiar indica faptul ca ii este sete/ foame. Poti sa ii oferi sanul daca il alaptezi la san sau pur si simplu sa ii conferi linistea de care are nevoie in momentele respective (il poti legana, tine in brate, pus la san). Nu ti-as recomanda suzeta chiar daca bebelusul ar accepta-o.

Estera Hamza
acum 10 ani

buna...sunt noua pe aici si de fapt m-am inscris pt ca vreau un sfat despre cum sa-mi fac bebelusul sa accepte suzeta

o sa vi se para ciudat dar nu stiu ce sa-i mai fac. isi suge nu doar un deget....toata mana daca ar fi in stare...iar dimineata l-am gasit cu semne pe antebrat din cauza ca si-a supt mana....decat asa...mai degraba suzeta

problema e ca nu o vrea. are 3 luni, in maternitate i-au dat-o asistentele chiar, pt ca facea injectii si ca sa stea cuminte....dar odata ajunsi acasa nici nu a vrut sa mai auda de ea....o scuipa, si daca insist sa o ia, se enerveaza si imi da mana la o parte....

stiti ceva trucuri? voi cum ati procedat?

Loredana Circa
acum 11 ani

Buna! Sunt studenta in anul 6 la Medicina si fac un studiu pentru lucrarea de licenta legat de stilul de viata al mamicilor cu copii cu varsta pana in 2 anisori. Va rog mult sa ma ajutati si daca vreti sa completati chestionarul urmator. Datele sunt confidentiale, nu am nevoie de nume sau alte date personale. Va rog sa accesati link'ul urmator. Va multumesc anticipat!

Alina Buz
acum 11 ani

Eu stiu ca daca bebe alapteaza la san, suzeta sau biberonul nu mai sunt recomandate ca se dezvata de san. Pe de alta parte cand incepe diversificarea si vrei sa ii dai ceai nu e obisnuit cu biberonul. Deci eu zic ca mai bine cu suzeta asa de antrenament si cred ca il ajuta si cand ii dau dintii, ca nu mai roade paturica Laughing

Gabriela Tatiana Rotaru
acum 11 ani

Si da si nu.Necesara pentru a nu suge degetelele,de a sta linistit si nu pentru ca la  copii  apar mai tarziu probleme cu dantura,se dezbara greu de ea dar cine stie adevarul la cat ii ajuta ori dauneaza?

Ceaus Andreea
acum 11 ani

Eu i-am dat suzeta de la 3 saptamani...altfel nu ma intelegeam cu el...acum adoarme cu ea si o scoate singur cand nu-i mai convine..mai nou cand nu mai are chef de ea o scoate din gura si se joaca cu ea

Lisa-maria Botu
acum 11 ani

eu am folosit suzeta din maternitate,la ambii copii;baiatul a renuntat la ea pana la 6 luni,iar fetita a renuntat pe la 4-5 luni......cred ca depinde foarte mult si de mamica si de copil.insa eu nu o consider o problema,ci din contra,un ajutor!

Buhas Ioana
acum 11 ani

Nu am insistat mult sa o accepte. Imediat ce am venit de la maternitate i-am dat-o si a si acceptat-o rapid. Acum avem 1 an si 10 luni si avem suzeta doar cand facem nani, in rest nu-i trebuie. Decat sa suga pe deget eu zic ca e mai buna suzeta. Si deocamdata nu am degand sa renunt la ea, pt. ca de f.multe ori, noaptea cand se mai fatzaie in pat, se linisteste cu ajutorul ei!

Craciun Roxana
acum 11 ani

Suzeta e un accesoriu bun mai ales pentru mamicile care nu stiu cum sa isi impace odraslelele. Copilul meu nu a folosit-o niciodata. Gaseam alte metode sa o fac sa se potoleasca. Cine a utilizat-o stie cat de greu o scoti din meniu.


Discutii aprinse

delamamalafiica.ro
Modifică setările cookies