Cand trebuie introdus laptele de vaca?

Alina Buz
acum 11 ani

Cand trebuie introdus laptele de vaca in alimentatia bebelusilor? Voi de unde cumparati lape de vaca? Din piete, de la oameni care au vaci? Din dozatoarele speciale pentru lapte sau cumparati numai lapte pasteurizat?

Iti recomandam articolele urmatoare din care vei afla toate raspunsurile la intrebari:

Trebuie sa fii membra pentru a raspunde acestui topic. Inscrie-te acum! | Autentifica-te!
Afisam de la 1 la 10 raspunsuri din totalul de 11 raspunsuri

Ana Burdusel
acum 10 ani

Laptele de vaca nu este alegerea potrivita pentru copii, decat dupa varsta de trei ani, deoarece contine prea multe proteine si sare (suprasolicita ficatul si rinichii imaturi ai celui mic), este sarac in vitamine, fier si in alte minerale (conduce la anemie si la rahitism, afectand cresterea si dezvoltarea inteligentei) si predispune la alergii (are un continut ridicat de substante alergizante). Eu aleg laptele de la tarani sau de la cunostinte care cresc vaci.

 

Marinescu Elisa
acum 11 ani

Dragele mele eu va pun o intrebare: oare cu ce cresteau copiii pana la aparitia laptelui praf(in afara de san)? Erau mai sanatosi oamenii din vechime? Va dau un sfat: luati cutia de lapte praf si cautati pe google fiecare ingredient pe care il contine pentru a vedea ce este si la ce se intrebuinteaza. Eu asa am facut si m-am ingrozit. Singurul lapte formula mai putin nociv pe care l-am gasit a fost Lactana Bio de la Topfer. De frica ca nu o sa am san am cumparat o cutie pe care ulterior am facut-o cadou. E cam scump ce-i drept, dar cand e vorba de sanatatea copilului.....Asta daca vreti neaparat sa dati lapte formula copilului. Se poate da foarte bine lapte de vaca si in acelasi timp un supliment de vitamine, acelea pe care nu le contine laptele de vaca.

Alexandra Grigoras
acum 11 ani

Eu cred ca trebuie sa schimbam alimentatia copiilor si nu sa optam ptr alimentatia precara care am avuto noi acum 20-30 ani . Daca avem posibilitatea in ziua de azi ,de ce sa nu o facem ? Sistemul lor imunitar va fi cu totul altul ,mai bun cu siguranta !

Alexandra Grigoras
acum 11 ani

Laptele de vaca nu este recomandat copiilor sub 1 an (cel putin ) si asta datorita cantitatii mari de proteine care ptr varsta lui este foarte mare si dificil de digerat  pe langa faptul ca,contine foarte putin fier,acizi grasi,vitamine si minerale ! Se poate da lapte de crestere + 1 an pana pe la 2-3 ani ,dupa care ii poti da lapte de vaca PASTEURIZAT 3,5% grasimi (niciodata 0 % sau 1,5 % grasimi )  Eu inca il alaptez ,are 10 luni ...mai tarziu cand nu va mai vrea tzitzi vom trece pe laptic de crestere ! :)

lili dumitru
acum 11 ani

noi l-am introdus dupa varsta de doi ani; cumparam acum lapte uht.

Aura Nicuta Dogaru
acum 11 ani

Asa este. Si eu cred ca laptele de vaca este foarte sanatos, bineinteles, trebuie sa cunosti si persoanele ce ingrijesc de animalul respectiv, pentru a nu avea probleme.

Ceaus Andreea
acum 11 ani

Deci nu inteleg cu ce e mai bun laptele praf care oricum are chimicale fata de laptele de vaca de la tarani.Eu nu ii voi da la copilul meu lapte praf.1-pt ca il vomita si 2-pt ca inca am eu.Dupa ce nu voi mai avea ii voi da lapte de vaca de la mama.Eu am fost crescuta cu lapte de vaca din cauza unor probleme de sanatate ale mamei.Si pana in ziua de azi nu am nicio problema de sanatate si nu am fost niciodata internata in spital,cu exceptia cand am nascut.

Denisa Deni
acum 11 ani

am alaptat pana la 7 luni i-am dat si lapte praf dar de la 9 luni bea doar lapte de vaca de la tara de la o persoana cunoscuta si totul e in regula dar trebuie sa aveti mare grija de unde il luati

nu cred ca laptele praf e atat de sanatos are o multime de ingrediente in care eu nu am incredere medici spun sa nu-i dai lapte de vaca pana la un an e recomandarea lor

mamicilor care nu concep sa le dea copiilor lapte de vaca si le da lapte praf sa se gandeasca ca si in recomadarile medicilor de multe ori sunt interese la mijloc si se fac bani frumosi din aceasta afacere si ca noi la rnadul nastru am crescut cu lapte de vaca si parinti si bunici nostri la fel si majoritatea au tarit sanatosi pana la 100 de ani deci nu cred ca laptele de vaca ar face rau unui copil

Cristina-Elena Antohe
acum 11 ani

nici nu se pune problema sa inlocuim formula cu laptele de vaca. acesta il folosesc la prepararea unor mancaruri si ii mai dau sa bea din cand in cand . baietelul meu are 1 an si 9 luni si cel mai potrivit pentru el este laptele special. laptele de vaca are un continut insuficient de vitamina E,D,C fier si acizi grasi esentiali

Aura Nicuta Dogaru
acum 11 ani

Fetita mea a primit laptele de vaca in alimentatia ei la varsta de 6 luni. Dupa o perioada cu lapte praf, momentul lapte de vaca nu a intarziat sa apara. A fost bun tot laptele de vaca, si din magazin, si de la tarani, lapte sa fie. Ii placea atat de mult, incat in afara de mancare consuma aproximativ 2 litri in fiecare zi.

Acuma are 9 ani si consuma lapte in continuare. Lapte cu cacao, lapte batut, smantana, iaurturi, gris cu lapte, lapte cu cereale, branzica... Toate ii sunt pe plac, iar fulguta de lapte primita la scoala este perfecta, niciodata nu ajunge cu ea acasa. Pe langa pachetelul primit de acasa fulguta este regina.

Indiferent de unde procuri laptele, din magazin sau de la "tarani" acesta este foarte bun.

Pe cel de casa il fierb, pe cand celalalt e folosit asa, doar incalzit daca ii adaug ceva.


Discutii aprinse

delamamalafiica.ro
Modifică setările cookies