Malformații multiple morfologie primul trimestru

Camelia Vlad
acum 7 ani

Bună seara, 

Sunt o femei disperată care nu știe încotro s-o apuce.am să încerc cat pot sa scurtez povestea. Am rămas însărcinată în noiembrie 2016,au fost cele mai frumoase câteva săptămâni din viața mea, totul arată foarte bine. Până când am ajuns la morfologia de prim trimestru la 12 saptamani s-a constatat că bebelușul meu are Higroma chistica generalizată, doctora nu a mai continuat măsurătorile. Atât ni s-a spus, că nu e bine deloc și ne recomandă intrerupere de sarcină. Vestea a venit ca un cuțit inima.nu are rost să vă descriu durea.. Am luat legătura cu doctorul care-mi urmărea sarcina, mi-a zis sa cer și o a doua părere. Am ajuns la a doua părere. Aici și mai și, s-au făcut toate măsurătorile ... Pe lângă Higroma chistica, translucenta nucala era de 10 mm, lipsa osului nazal, faţa cu aspect plat, niște probleme la inimioară (niște scurgeri ni s-a zis), bebele nici ninse putea mișca din cauza higromei care-l înconjura. tot întrerupere ni s-a recomandat, existând riscul ca bebele să moară în mine mai târziu. Mi s-a zis că nu mai are rost sa fac testele de sânge pt că, copilul nu are nicio șansă. Am făcut ce am zis că nu o să fac niciodată. Și o să mă urăsc mereu pt asta. 
 Dacă mă puteți ajuta cu niște răspunsuri, gen dacă aș fi putut preveni așa ceva, dacă există riscul pe viitor sa se mai repete acest lucru, cum se numea într-un cuvânt ce avea copilul. Mi-am făcut programare la un alt doctor (doctora care-mi urmărea sarcina nu a interesat-o de mine, efectiv), pe 4 aprilie. Intre timp am ajuns la un alt doctor pentru o candidoza căpătată în urma antibioticelor și mi-a spus ca higroma e foarte posibil să apară ai in următoarea sarcină și că malformațiile car el avea sugerează foarte mult o modificare genetica. Veștile că poate nu o să am niciodată un copil sănătos nu le pot accepta, întrucât am 27 de ani și eu ai sotul. Ni s-a recomandat cariotipul genetic, care oricum aveam de gând să-l fac. O întrebare se mai fi, dacă ar ieși ceva modificări la cariotip, mai am vreo șansă să fac un copil sănătos? Am zis că o să fac cariotipul după programarea la doctor, din cate știu nu e o analiză prea ieftină. Știu că o să mi se zică că sunt tânără, dar dacă verdictul mei e pus? Mai menționez că sunt cu analizele la Zis. Am făcut grupul torch ai șanse de sarcină și la începutul sarcinii. Va multumesc din suflet dacă veniți cu păreri /sfaturi

Trebuie sa fii membra pentru a raspunde acestui topic. Inscrie-te acum! | Autentifica-te!
Afisam de la 1 la 1 raspunsuri din totalul de 1 raspunsuri

Monica Mogos
acum 6 ani

Nu sunt medic si nu stiu exact cum se numeste. Dar stiu ca daca aveti unul din voi o boala genetic? se va transmite ?i la bebe. Cel mai bine e s? v? face?i analizele specifice bolii. Va doresc tot binele. Va ?in pumnii ?i ba doresc copii frumosi si sanatosi

Descopera nume de copii

Discutii aprinse

delamamalafiica.ro
Modifică setările cookies