intarziere limbaj

Anca Preda
acum 9 ani

Buna, sunt relativ noua pe acest forum si as vrea sa va spun povestea mea, poate mai sunt cazuri... poate ati gasit solutii! Fiul meu are 2 ani si 6 luni si nu vorbeste aproape deloc, decat ceau, tati si cand vrea caca! Nu raspunde la comenzi, nu imi arata unde e nasul sau gura de exemplu si nu cere decat prin gangureala! Am fost la NPI, la logoped si suntem exact ca la inceput, aproape de 0! Daca aveti timp sa  cititi si puteti raspunde, va multumesc!PS Mi s-a recomandat homeopatul dar... stiu si eu!

 

Trebuie sa fii membra pentru a raspunde acestui topic. Inscrie-te acum! | Autentifica-te!
Afisam de la 1 la 2 raspunsuri din totalul de 2 raspunsuri

Psiholog Maria Gioroc
acum 9 ani

Probabil copilul dvs prezinta intarziere in dezvoltarea limbajului si va sugerez sa consultati un psihiatru, psiholog sau logoped. In cazul in care exista o problema reala, cu cat interveniti mai din timp cu atat sansele de recuperare sunt mai mari. Totodata, stim cu totii ca, de cele mai multe ori copilul se dezvolta in ritm propriu dar daca aveti suspiciuni nu strica sa mergeti la un control. 

Maria Gioroc

Cami Floroiu
acum 9 ani

Nu vad ce legatura are homeopatul cu vorbirea. Solutia este logopedul si eventual un consult la un medic neurolog pentru copii, ca sa te asiguri ca nu exista nicio problema de natura neurologica. Tinand cont ca are doar 2 ani si 6 luni nu cred ca trebuie sa te ingrijorezi ca nu vorbeste. Cat timp te priveste in ochi, raspunde la numele ei, zambeste, intelege comenzi simple, nu cred ca e trebuie sa iti faci griji. Dar, oricum, ce am invatat eu in meseria de mama, este sa imi ascult INTOTDEAUNA instinctul. Daca simti ca ceva nu este in regula, eu zic sa mergi cu fetita la un control. 

Discutii aprinse

delamamalafiica.ro
Modifică setările cookies