Copilul este racit. Cum il tratam?

Sfatul Mamicilor
acum 11 ani

Atunci cand copilul este racit putem gasi remedii la indemana pentru a-l trata. Nu trebuie intotdeauna sa apelam la medicamente si mai ales nu trebuie sa ii administram pastile fara prescriptie medicala (nu cunoastem nici ce pastile ii fac bine si nici dozajul).

Un ceai sau lichide caldute ajuta la decongestia nazala si ameliorarea tusei, o baita cu aburi si odihna il ajuta sa scape de starea de disconfort. Sunt metode prin care ne putem trata copiii fara sa le compromitem sistemul imunitar cu medicamente. 

Voi ce remedii folositi de obicei pentru tratarea racelii?

Trebuie sa fii membra pentru a raspunde acestui topic. Inscrie-te acum! | Autentifica-te!
Afisam de la 1 la 1 raspunsuri din totalul de 1 raspunsuri

lili dumitru
acum 11 ani

pentru raceli eu le dau micutilor ceai de tei indulcit cu miere, supe ( de obicei de pui cu legume), fructe si sucuri de fructe,iar pentru tuse stiu ca este recomandat ceaiul de ceapa sau de coaja de nuca, sau zeama de ridiche neagra cu zahar, dar recunosc ca uneori este mai comod sa le dau sirop de tuse de la farmacie; daca fac febra insa, medicul pediatru ( al nostru este la Mesana) mi-a spus sa-i dau panadol si nurofen alternativ; asa ca medicamentele intervin la noi doar in caz de febra. 

Discutii aprinse

delamamalafiica.ro
Modifică setările cookies