Tati e plecat si ne e cam greu, mai mult psihic

Iuliana Neagoe
acum 9 ani

Mamici, am si eu nevoie de un sfat...am nascut acum o saptamana iar dupa intoarcerea acasa sotul meu a trebuit sa plece pentru ca lucreaza de luni pana vineri in alt judet. Primesc sprijin din partea rudelor care vin pe rand si dorm cu mine si ma ajuta cu bebelusul, insa imi este foarte greu neavandu-l pe el aici.....Planul nostru e ca peste vreo 3 luni sa merg si eu cu bebe in judetul respectiv, sa stam impreuna, insa acolo nu mai este nimeni sa ne ajute.....

Stiu ca sunt situatii si probleme si mai grave de atat, insa eu am o stare tare aiurea....si o teama de depresie, desi v-am zis, primesc sprijin, as pleca si maine la el cu bebelusul, dar inca nu pot sa ma descurc chiar cap-coada singura, iar el lucreaza de dimineata pana seara, deci nu e de mare ajutor....mi se pare ca zilele trec foarte greu...

E posibil sa fie doar problema de acomodare cu schimbarea si efectele operatiei sau mai mult de atat?

Vor trece oare aceste stari?

Ar trebui sa merg la el, chiar daca nu suntem inca pregatiti sa stam noi singuri si bebelul?

Multumesc mult si multa sanatate!

Trebuie sa fii membra pentru a raspunde acestui topic. Inscrie-te acum! | Autentifica-te!
Afisam de la 1 la 1 raspunsuri din totalul de 1 raspunsuri

Anca Spânu
acum 9 ani

Felicitari si multa sanatate bebelusului si tie. Este normal sa ai o stare de neliniste, neincredere, chiar tristete si temeri, fiindca schimbarile hormonale din corpul tau creeaza exact aceasta stare. La fel de normal este sa iti doresti sprijinul sotului tau, oricat de mult ajutor ai primi de la rude. Tu insa decizi ce alegi: ramai aici, vei fi ajutata de rude mai ales acum la inceput cand bebe iti solicita tot timpul si ai nevoie de mai multa odihna sau pleci acolo dar vei face un efort mai mare sa ai grija de tine, bebe si casa. Sotul te poate ajuta doar seara dar ai avea avantajul de a fi impreuna, toata familia. In plus, presupun ca nici el nu se simte fericit ca este departe de voi.

Eu nu am avut vreun ajutor in afara de sotul meu dupa ce am nascut. Desi a fost greu, obositor, stresant si aveam aceleasi stari de tristete, neincredere, ingrijorari parca iesite din comun, am reusit sa trec peste ele tot cu ajutorul sotului meu care ma incuraja, ma asculta, ma ajuta foarte mult cand era prezent in casa.

Peste aceste stari vei trece cu siguranta, prima luna este mai dificila dar apoi lucrurile devin tot mai frumoase, vei avea si tu mai multa incredere in tine si va fi mai usor.

Sfatul meu: ia decizia care te va face fericita. Fiindca deranj in casa va fi muuulti ani de acum inainte. Dar momentele acestea, cand bebe creste zi de zi, trebuie savurate in familie. Pupici

Discutii aprinse

delamamalafiica.ro
Modifică setările cookies