Menstruatie in timpul sarcinii

Maria Iancu
acum 4 ani

buna mamici! Am si eu o intrebare. In decursul acestei saptamani mi-a intarziat perioada 2 zile asa ca am decis sa fac un test. Am efectuat doua teste, unul miercuri si a iesit pozitiv, unul joi si din nou pozitiv. Mentionez ca testele erau ambele de la ClearBlue si cel de al doilea aparea cu insarcinata in 1-2 saptamani. Am fost foarte fericita insa duminica seara mi-a venit menstruatia. Foarte abundenta, cu mici crampe pe sub burta si m-am speriat. Mentionez ca locuiesc in londra si am dat bineinteles o fuga la spital. Ajunsa acolo mi-au facut doua teste de sarcina care au iesit negative. Nedumerita ii aratasem si eu pozele asistentei cu testele mele facute cu cateva zile in urma iar ea a spus ca testele lor nu sunt atat de bune ca si cele de la clearblue si posibil sa fie nedetectabila deocamdata. Insa in legatura cu menstruatia a zis ca poate  fi avort spontan sau pur si simplu menstruatia mea. Ceea ce e putin ciudat. Mentionez ca sistemul de sanatate nu e foarte bun aici si pana la 3 luni nu fac nimic in spitale deoarece ei considera ca sarcina e prea mica. Si programarea la medicul defamilie este abia peste doua saptamani. Voi ce ziceti ca este fetelor? As aprecia niste sfaturi daca e posibil. Va multumesc

Trebuie sa fii membra pentru a raspunde acestui topic. Inscrie-te acum! | Autentifica-te!
Afisam de la 1 la 1 raspunsuri din totalul de 1 raspunsuri

Anca Spânu
acum 4 ani

Buna. Exista posibilitatea ca menstruatia sa apara chiar daca ai ramas insarcinata, dar este o falsa menstruatie, adica nu este cauzata de eliminarea ovulului din uter. In anumite situatii, poate sa existe si acest tip de menstruatie, dar sangerarea nu dureaza la fel de mult si nu este abundenta. Daca insa testul de sarcina a indicat un rezultat pozitiv, insa ulterior a urmat perioada de sangerari insotite de crampe, atunci este posibil sa fie vorba de un avort spontan. Recomandarea mea este sa faci o serie de analize medicale inainte de a concepe, astfel incat sa te asiguri ca nu exista probleme medicale care sa afecteze evolutia normala a sarcinii (fie anatomice, hormonale sau de alta natura, de ex, trombofilia). Iti recomand sa mananci cat mai mult alimente bogate in acid folic ( Acidul folic - necesar in sarcina ) si sa mergi totusi la un control de specialitate. Te imbratisez.

Discutii aprinse

delamamalafiica.ro
Modifică setările cookies