avem 10 lunite si nu avem niciun dintisor!!!!

ramona selaru
acum 10 ani

buna mamici!!!fetita mea are 10 luni jumate si ma sperie faptu k nu i-a dat inca niciun dintisor.are gingiile foarte foarte umflate si o dor rau de tot in special noaptea,dar nu vad niciun semn k ar vrea superbii de ei sa iese!!!!se mai confrunta cineva cu asa ceva?credeti k este vreo problema grava si k ar trebuii sa apelez la pediatru?va rog din suflet sa ma ajutati si pe mine cu un sfat!!va poop!!! :* 

 

Trebuie sa fii membra pentru a raspunde acestui topic. Inscrie-te acum! | Autentifica-te!
Afisam de la 1 la 3 raspunsuri din totalul de 3 raspunsuri

ramona selaru
acum 10 ani

mai tarziu am vrut sa spun!!!

ramona selaru
acum 10 ani

am fost cu ea si mai inainte,acm o luna si mi-a zis pediatra k sunt copii carora le dau dintisorii mai tarziu si le dau mai multi odata.se zice k au gingiile prea tari si k de asta dureaza sa sparga si k e bn sa dea dintisorii mai devreme,bine sa nu treaca de 1 anisor, pt k dak ii dau prea devreme va pierde dintisorii mult prea usor.acm nu stiu ce sa zic,noi mai asteptam k pe 16 faci 11 luni si atunci mergem din nou la un control.mersi de raspuns!!!! :*  

Anca Spânu
acum 10 ani

In general, intre 6 si 10 luni apar incisivii centrali de jos iar intre 8 si 12 luni incisivii centrali de sus. Eruptia intarziata poate sa apara in cazul unui bebelus nascut prematur, cu o greutate prea mica, daca sunt probleme de nutritie (de ex rahitism).

Pe de alta parte, daca spui ca gingiile sunt umflate si o dor, daca se simt tari la palpare dar nu e niciun semn ca dintisorii trebuie sa iasa, cel mai sigur este un control pediatric, macar sa te asiguri ca e doar o mica intarziere si nu un dezechilibru nutritional.

Discutii aprinse

delamamalafiica.ro
Modifică setările cookies