4 saptamani

Laura Mihailescu
acum 10 ani

Buna, sa va povestesc patania mea. Sunt de 2 ani jumatete intr o relatia si am ramas insarcinata. Evident prietenul meu nu isi doreste copilul pentru ca nu e pregatit psihic. Ma rog nu stiu daca va fi vreodata. Ideea este ca eu vreau sa il pastrez. Castig bine mi as permite sa ii ofer o viata decenta si o educatie aleasa. Acum cea mai mare problema a mea este gura lumii care evident imi vor pune eticheta de proasta si fraiera pe care a lasat o si ala. Aaaaa si plus de asta ma e "mama soacra" pe care parca o si aud ca i am distrus viata puiutului ei ca nu e nicidecum momentul. Mentionez ca am 27 de ani iar el 26. O opinie?

Trebuie sa fii membra pentru a raspunde acestui topic. Inscrie-te acum! | Autentifica-te!
Afisam de la 1 la 4 raspunsuri din totalul de 4 raspunsuri

stef alma
acum 10 ani

Felicitari ca ai ales sa pastrezi copilul! Printr-o situatie oarecum similara am trecut si eu.... numai ca el la nivel de vorbe spunea ca isi doreste copilul, insa nu are nimic sa-i ofere... m-a trecut  de la extaz ( insemnand faptul ca imi facusem planuri, intram in magazine cu jucarii... visam la tot ceea ce poate visa o femeie intr-un asfel de moment) la agonie ( atunci cand discutam ce facem, cum facem, pt k eu sunt si eram studenta, ai mei nu vroiau sa auda nici de el. nici de o viitoare sarcina, iar el ridica din umeri, ba mai mult mi-a spus k o sa ne mutam la ai lui dupa care m-a dus acasa gravida fiind sa o aud pe maik-sa ca nu ma accepta, k nu vrea sa auda de copii...etc, el fiind puiul mamei ) a fost crunt, m-au impins cu tot dinadinsaul catre avort, nu pot sa-ti explic starea psihica de atunci, dar mai ales cea de dupa. In prezent e posibil sa am o alta sarcina, culmea cu acelasi ...neom.... dar la care nu voi renunta decat moarta, asta chiar si in conditiile in care nu am un job in momentul de fata... asa ca nu te gandi nicicum sa renunti la copil, ti-o spun dn propria experienta si din toata inima!!! Multa bafta! Sarcina usoara, gandeste-te numai la tine si la bebe!

Sorin Spanu
acum 10 ani

Nu sunt de acord cu nicio situatie in care copilul creste doar cu unul dintre parinti decat in cazurile extreme (de obicei in cazul in care mama e agresata).
Multi barbati isi traiesc copilaria/adolescenta pana dupa varsta de 30 de ani (am prieteni de 31 de ani care inca se comporta copilareste in multe situatii in care se cere maturitate), fata de prietenele sau sotiile lor. De asemenea am vazut femei care isi doresc foarte tare un copil dar isi inhiba aceasta dorinta cand vad ca sotii lor sunt ei insisi niste copii.

Sfatul meu este sa mergi pe doua planuri:

1. Sa incerci din rasputeri sa gasesti barbatul inauntrul prietenului tau (pastreaza copilul si vezi reactia si modul in care se va comporta dupa nasterea copilului). Daca il iubesti/va iubiti veti trece impreuna peste aceste hopuri. Uneori trebuie sa asteptam momentul potrivit cu rabdare si intelegere.

2. Daca intr-adevar nu te intelegi cu prietenul tau in privinta copilului, atunci nu are rost sa continui pe o pista moarta. Ai grija de copilul tau si suntem convinsi ca in viata ta va aparea si acel barbat pregatit sa te sustina indiferent de situatia in care va veti afla (si cu siguranta iti va iubi si copilul ca si pe copilul lui).

Anca Spânu
acum 10 ani

Vei simti cu totul altceva cand se va naste bebelusul si peste cativa ani te vei felicita pentru decizia de a a-l pastra si de a-i oferi o viata alaturi de tine! In ceea ce priveste tatal, poate chiar experienta sarcinii / nasterii sa il maturizeze. Gura lumii va vorbi indiferent de ceea ce decizi tu, motiv pentru care trebuie ignorata. Iar cele mai multe soacre pe care le cunosc, s-au indulcit taare mult cand a aparut nepotelul / nepotica...

Important este sa ii oferi iubire bebelusului tau si toate vor veni de la sine. Ai incredere in asta!

Alina Bulina
acum 10 ani

Bravo tie ca ai ales sa il pastrezi. Ex-ul tau nu e decat un fraier si va pierde ani din viata copilului pe care nu-i va putea recupera. Cand iti vei tine puiul in brate el nici nu va mai conta. Fii fericita! Atata vreme cat nu sunteti casatoriti puiul e doar al tau :) Nu te gandi la soacra.. Pff eu tocmai m-am mutat de la ea (ce bine eeeee) Spune-i ca e vina ei ca "puiutul" ei este atat de imatur si incapabil sa accepte consecintele faptelor sale. Peste 4 ani va avea 30 de ani ... nu i se pare ca e o varsta cam ... in varsta :)) ?  Intreab-o daca ea i-a distrus viata tatalui copilului oferindu-i un copil. Si in fond si la urma urmei nu soacra conteaza si nu gura lumii. Tu si bebe sunteti cei mai importanti. Tine-ma la curent cu schimbarile datorate de sarcina. Si eu imi doresc un bebe si ma intereseaza. Multi pupici si ganduri pozitive pentru tine si bebe. Alina

Discutii aprinse

delamamalafiica.ro
Modifică setările cookies