Supe si ciorbe

Sfatul Mamicilor
acum 11 ani

Supele si ciorbele ar trebui sa nu lipseasca din meniul zilnic al familiei.

Preparate corect, atat supele cat si ciorbitele sunt surse de vitamine si ajuta si la reglarea tranzitului intestinal. Iar pentru copii, supa reprezinta prima masa dupa lapte.

Ajuta mamicile din comunitate cu idei noi pentru retete de supe si ciorbe delicioase.

Trebuie sa fii membra pentru a raspunde acestui topic. Inscrie-te acum! | Autentifica-te!
Afisam de la 1 la 4 raspunsuri din totalul de 4 raspunsuri

Ceaus Andreea
acum 11 ani

Eu ador toate ciorbele.Si acum trebuie sa fac ciorbita pt bebe.Este foarte importanta la copii mici.

Aura Nicuta Dogaru
acum 11 ani

Astazi am facut ciorba de curcan si ghiveci. Fetita a fost foarte incantata. Orice ciorbita o incanta. A invatat sa o acreasca cu otet si i se pare super-buna.

anuta tudorache
acum 11 ani

La noi in casa ciorbele sunt la putere,dupa supe nu ne omoram,in special fac ciorba de perisoare,de pui,cartofi,burta.Si foarte rar supa de galuste,am facut odata si nu mi-au iesit galustele si m-am dezamagit ca sa mai gatesc,mie teama sa mai incerc,iar sotului meu ii plac foarte mult borsurile.

Aura Nicuta Dogaru
acum 11 ani

Supa cu galusti, Mancarica cu mazare si carne de pui si Salata de boeuf

      In cateva randuri o sa va povestesc cum am preparat trei feluri de mancare, numai bune pentru fetita si sotul meu, destul de usor.

     Am pus carnea de pasare la fiert in apa, alaturi de ceapa, morcovii si cartofi (cartofii adaugati mai tarziu, fierb mai repede). Cand au fost aproape toate gata fierte, le-am scos din apa in care le-am fiert. Carnea am pus-o intr-o craticioara impreuna cu putin ulei si cateva cepe tocate marunt si le-am undit putin , apoi am adaugat apa si doua cutii cu mazare cumparate din comert. Am lasat totul la foc potrivit pana cand mancarica de mazare a fost gata. La sfarsit am adaugat 2 linguri de bulion facut in casa din rosii de gradina, putina sare si piper, dupa gust. Era sa uit, am tocat patrunjel crud peste mancarica.

    In apa ramasa de la carnea fiarta am pus cateva galusti numai bune de mancat, preparate din gris si 2 oua de casa. Am mai adaugat apa si le-am lasat la fiert. Am completat supa cu sare, la sfarsit, putin piper si patrunjel verde.

    Din cartofii si morcovii fierti am preparat o salata de boeuf, numai buna de lins pe degete. Fetita mea, care intre timp isi terminase lectiile, a venit in ajutorul meu. A luat si ea un cutit si amandoua am tocat carnea, morcovii, cartofii, castravetii si ardeii acri. Nu a scapat nimic negustat. Din 2 galbenusuri, unul crud si unul fiert, o lingurita de mustar si putin ulei am preparat maioneza de casa. Am amestecat maioneza cu compozitia tocata, am mai pus putina sare si gata salata.

    Fetita a fost incantata de toate felurile de mancare si le-a degustat pe toate.

    A fost super sa fac totul cu Alexia, mancarea are un gust mai bun, chiar daca toate legumele nu sunt la fel de mici taiate.

P.S. Alexia a lasat si bucatele mai mari, dar e foarte bine ca e dornica sa afle mai mult despre bucatareala.

Discutii aprinse

delamamalafiica.ro
Modifică setările cookies