Retetele bunicii

Sfatul Mamicilor
acum 11 ani

Se spune ca cea mai buna mancare e cea de la mama de acasa.

As adauga ca si mai savuroasa este cea a bunicii. Va aduceti aminte filele ingalbenite de vreme cu retete inedite? Simpla si gustoasa, asa putem descrie mancarea pregatita de bunicutele noastre dragi.

Scoate retetele bunicii din sertar si impartaseste-le cu noi!

Trebuie sa fii membra pentru a raspunde acestui topic. Inscrie-te acum! | Autentifica-te!
Afisam de la 1 la 2 raspunsuri din totalul de 2 raspunsuri

anuta tudorache
acum 11 ani

eu nu am asa ceva,ca bunica mea nu are retete care sa imi fie pe plac

Aura Nicuta Dogaru
acum 11 ani

Bunica mea face si acum paine de casa. Cuptorul este unul electric, dar gustul painii este super. M-am tot chinuit, de mai multe ori, sa fac gogosi pufoase si bune. Niciodata nu mi-au reusit. Bunica m-a invatat sa fac gogosi din acea coca de paine, care are in compozitie apa, faina, sare si drojdie. Daca dupa ce le-ai prajit le dai prin zahar pudra amestecat cu zahar vanilat si le consumi calde cu lapte batut sunt super bune.

Acasa, la bloc, caci bunica sta la tara, nu are cine sa-mi faca coca de "gogosi". Asa ca, la brutaria de langa mine gasesc coca necesara, fac gogosile, mai mari sau mai muci, le prajesc pe ambele parti in ulei incins si gata. Mi-am facut pofta.

Dintr-o portie de coca fac in  jur de 10-12 gogosele, suficiente pentru mine, fetita si sotul meu.

Discutii aprinse

delamamalafiica.ro
Modifică setările cookies