Micul dejun - retete

Sfatul Mamicilor
acum 11 ani

Voi ce mancati la micul dejun si ce pregatiti pentru cel mic sau pentru familie? 

Iaurt cu cereale, omleta cu legume, laptic si biscuti de casa? Spune-ne si noua retetele tale pentru micul dejun!

Trebuie sa fii membra pentru a raspunde acestui topic. Inscrie-te acum! | Autentifica-te!
Afisam de la 1 la 7 raspunsuri din totalul de 7 raspunsuri

Ceaus Andreea
acum 11 ani

ador grisul cu lapte...imi place sa pun dulceata de capsuni sau visine pe deasupra...mai e bun pt copii si orezul cu lapte si putina coaja de lamaie rasa

Stanoi Oana
acum 11 ani

Am redescoperit cu fetita mea un mic dejun simplu si bunut...

va amintiti de GRISUL CU LAPTE :) sau poate fi si lapte cu taetei (retete este la fel)

Ingrediente:

1L de lapte

4 linguri de gris

1+ 1/2 linguri de zahar (+un plic de zahar vanilat)

1 vârf  de sare

unt cat o nuca

dulceata sau putina ciocolata rasa facuta in casa

Preparare:

Puneti laptele la fiert, la foc mic, într-o craticioara.

Adaugati putina sare, zaharul si zaharul vanilat.

Când se apropie de punctul de fierbere, adaugati grisul treptat, amestecând tot timpul cu un tel sau lingura.

Fierbeti câteva minute, amestecând constant, pâna obtineti o crema ca o mamaliga moale.

Adaugati untul si amestecati apoi luati de pe foc.

Turnati grisul în farfurii sau boluri si adaugati, dulceata sau putina ciocolata

EU O FAC PT WEEKEND CAND VREAU SA DORM MAI MULT IAR FATA SE TREZESTE SI CERE CEVA BUN ii incalzesc putin grisul cu lapte si o las sa pape singura cat eu mai lenevesc putin in pat :P!

Aura Nicuta Dogaru
acum 11 ani

Sunt Aura, numele de utilizator este alialexia, de la fetita mea Alexia.

Dar nu-i nimic, e ok.

anuta tudorache
acum 11 ani

Cam asa si noi Alexia,cand suntem acasa cu totii fac ori omleta,ori rosii cu branza castraveti ceapa verde,in functie de sezon.

Aura Nicuta Dogaru
acum 11 ani

Micul dejun este variat, uneori cereale cu lapte, alteori sandwichuri, rosii cu branza, iaurturi, depinde...

anuta tudorache
acum 11 ani

noi nu prea mancam micul dejun impreuna,iar eu infulec ce gasesc prin frigider

Ceaus Andreea
acum 11 ani

Preferam sa bem o cana de lapte cu painica in el...dar mai cere si cereale cu lapte

Discutii aprinse

delamamalafiica.ro
Modifică setările cookies