Cum sa fac sa...

Ana Naghi
acum 11 ani

Mamicile incepatoare au mare nevoie de ajutorul tau!Ajuta-le sa isi creasca frumos puii cu sfaturi pe care sa le puna in practica!Cum a renuntat cel mic la suzeta,cum a invatat sa stea pe olita....etc.Scrie despre ce a functionat la copilul tau.Sunt sigura ca vor fi mamici care iti vor multumi pentru sfaturi!

Trebuie sa fii membra pentru a raspunde acestui topic. Inscrie-te acum! | Autentifica-te!
Afisam de la 1 la 8 raspunsuri din totalul de 8 raspunsuri

lili dumitru
acum 11 ani

la noi a functionat .. dormitul singur fara mami, de la un desen animat cu winnie; mamica lui ruf, cangurita Kanga, il lasa pe puiul ei in camera sa doarma singur; cum ii placea de ruf, a inceput sa adoarma si el singurel! de-ar fi toate asa de simple!:-) din pacate, pentru celelalte, asteptam si noi sfaturi!

Aura Nicuta Dogaru
acum 11 ani

La fetita mea din privinta suzetei a fost bine, nu a acceptat-o de la inceput, asa ca nu am avut ce dezvata.

Dar am avut alte probleme, biberonul cu lapte, care a incantat-o din prima zi (nu am alaptat-o la san din cauza unor probleme medicale) si la care a renuntat cu greu pe la 3 ani si jumatate.

Si olita a fost o provocare, pentru ca pampersul era foarte comod, dar alergia facuta din cauza lui a fost un punct culminant si gata. A fost nevoie de o saptama de chin, dar totul a trecut si a foarte bine. Daca nu era alergia poate mai continuam, dar varsta la care noi am reusit sa stam pe olita a fost de 1 an si 8 luni.

Candea Teo
acum 11 ani

Catalina, eu tin sedinte de logopedie, dar daca copilul intelege, isi exprima starile, sentimentele...si nu exista suspiiuni de ceva grav...nu iau copii la terapie decat dupa varsta de ani.

intre 2 si 3 ani vocabularul copilul se dezvolta fantastic daca te ocupi de copil.

incurajeaza sa scoata sunete..exact cum ziceai...cu imitarea sunetelor emise de animale, sa strige,etc

 

muult succes

ps. povesteste...spune-i povesti...poezii scurte

catalina mitu
acum 11 ani

Multumesc frumos pt raspuns. Sincer devenisem un pic mai mult decat trista, ma intrebam la fiecare pas daca am gresit, cu toate ca cei din jur o lauda si imi spun mie ca sunt prea exigenta si ca cer prea mult. Sper sa revenim cu vesti cat mai curand.

va multumesc inca o data o seara placuta si imi cer scuze pt deranj Kiss

Ana Naghi
acum 11 ani

Buna Catalina,

in aceeasi situatie ma aflu si eu.Ema abia ce a implinit 2 ani si nu spune decat vreo 20-30 cuvinte,dar nu pe toate corect,la unele pronunta doar pe jumatate...atata timp cat tu vorbesti cu ea si intelege,nu vad sa fie probleme,oricum e micuta,ai sa vezi dupa 2 ani si jumatate cate cuvinte va pronunta si cat de bine va lega propozitii,vei fi surprinsa!Cunosc foarte multe cazuri de genul asta.Intrebari ar trebui sa iti pui daca fetita ar avea aproape 3 ani si nu reuseste sa se faca inteleasa sau nu leaga propozitii simple.Vorbeste-i in continuare,nu stalci cuvintele,ai sa vezi cand va pronunta prima oara un cuvant ca il va pronunta destul de bine.Nu este cazul sa iti faci griji!Si nu,nu ai gresit cu nimic!Acesta este ritmul ei!

catalina mitu
acum 11 ani

multumesc frumos pt raspuns,sincer m-am mai linistit :)

si eu vb non-stop cu ea doar ca ea nu vb decat cuvintele uzuale pe care le-a invatat,in rest ne intelegem uneori si din priviri. inca o data multumesc frumos o seara placuta

Craciun Roxana
acum 11 ani

catalina, copilul meu a vorbit la 2 ani si eram ingrijorati. Am fost la psiholog . Ne-a linistit pentru ca fetita este perfect normala, dar nu vroia sa spuna decat cuvinte uzuale. Am lasat-o asa, doar ca vorbeam intruna cu ea, ii explicam tot ce faceam prin casa. Acum, la 3 ani as mai vrea sa taca si nu pot sa o opresc. Nu te ingrijora, atata timp cat copilul intelege tot/!

Mitu Catalina
acum 11 ani

nu stiu daca m-am incadrat bine la acest grup. Cred ca am o problema,si cand spun problema incep sa fiu ferm convinsa ca eu sunt cea care sigur are o problema. Am o fetita de 2 si 3luni, nu pot spune ca nu vb ,spune mama , tata, baba(bunicii materne) , papa(mancare),yam-yam(ceva dulce),pipi,caca,a invatat sa manance singura cu furculita si cu lingurita,inca am retineri asupra cutitului,nu vreau sa am parte de incidente neplacute. In schimb am vazut alti copii de varsta ei sau mai mici cu 2-3luni care reusesc sa lege o propozitie,intrebarea mea este daca am gresit undeva,momentan nu leaga propozitii copilul meu si lucrul acesta imi ridica un semnul intrebarii,am discutat in urma cu aproape 2luni cu doctora si ne-a spus ca nu este momentan necesar sa mergem la un logoped,oare exagerez eu? am fost plecate in vacanta la tara, si a descoperit rand pe rand animalele,stie cum face vaca,gasca,puii,a invatat sa duca chiar si puii la culcare impreuna cu closca,lucru care m-a bucurat. In schimb intrebarea mea este urmatoarea,cer prea mult de la ea sau ar trebui sa merg la un doctor? Este foarte ascultatoare si intelege absolut tot ce ii spun,dar nu imi raspunde in propozitii ci in simple cuvinte.Sper sa ma ajutati cu un raspuns,momentan persoanele apropiate,prietenii si cunostintele,imi spun ca ar trebui sa fiu multumita.

Va multumesc anticipat.

Discutii aprinse

delamamalafiica.ro
Modifică setările cookies