FIV cu ovocite donate da sau nu?

Nicoleta nicoleta
acum 7 ani

Ma vor întelege oamenii apropiati daca apelez la fiv cu ovocite donate. Se pare e ultima sansa de a deveni parinti??

Trebuie sa fii membra pentru a raspunde acestui topic. Inscrie-te acum! | Autentifica-te!
Afisam de la 21 la 30 raspunsuri din totalul de 41 raspunsuri

ioana alexei
acum 6 ani

 ia si fa,si nu te mai gindi.mie in urma unui avort spontan mia fost indepartat uterul.pai,ia zi...eu acum ce ma fac ??si am doar 27 de ani?????cum crezi ca daca as fi avut posibiltatea s afac fiv cu ovule donate,sa fie chiar si ultima sansa ,m-ar fi interesat parerea celor dragi???pe naiba,in cot ma durea..acum niciodata nu voi simti ce este sa simti cum in tine creste o noua viata,cum se dezvolta sub inima ta si cum vorbeste cu tine...acum cind vad femei insarcinate ma dau lacrimile..iar cind le aud pe altele ca se jaluie ca sarcina lea stricat silueta imi vine sa le scuip in fata....

ileanca caragia
acum 6 ani

georgeta,si eu am probllema ta...citind comentariile chiar m-am gindit ca nu trebuie sa stie tot neamul nostru ce facem si cum facem.si la noi este ultima sansa,deoarece dupa atitea tratamente de infertilitate,ovarele nu mai produc ovulele necesare.deja nici fiv cu ovule proprii nu ne va ajuta.atunci cind medicul mi*a zis sa facem am crezut ca unica ce vrea sunt doar bani..acum,na..o sa avem un copil doar pe jumatate al nostru((( de asta m-ai aplecati urechile la ce zic medicii si sa nu credeti ca doar bani vor sa ia din voi

crina anghelescu
acum 6 ani

 daca asta este ultima sansa ,ia si fa fiv cu ovule donate si mai putin sati pese de gura lumii...pina la urma nu trebuie sa stie toti ce si cum,asa cum au mentionat si celelalte fete.alte femei ar fi bucuroase sa aiba si asta ca ultima sansa.am o prietena careia ia fost depistat sindromul Rokitansky la 14 ani,nu are uter.Pai iata ea sarmana intelege ca no sa simta niciodata cei aia sa porti sun inima o noua viata.Ca nu va trece prin chinurile nasterii ca sa aduca pe lume un sufletel.asa ca nu crede ca esti in cea mai yrita situatie ,sunt si mai grave

oana zimbreanu
acum 6 ani

buna,anca.dupa cum am mentionat mai sus noi am optat pentru Ucraina,clinica Biotexcom.In primul rind ,deoarece ne-a fost recomandata de niste prieteni care la fel nu puteau concepe un copil.Au facut fiv cu ovule proprii dar si donate in Cehia si nu au reusit.La Biotexcom fertilizarea se face doar cu ovule donate si iti alegi donatoarea.La cehi ,in mare parte ovulele sunt congelate ceea ce scade considerabil sansele de succes.Timpul de asteptare este mai mic ,si chiar daca nu reusesti din prima,urmatorul ciclu fiv are loc peste 3 luni.Cel putin asa la noi a fost.Dar si dupa pret tot a fost ok.Am procurat doar biletele de avion,in rest a fost totul organzat de clinica.Am fost intimpinati la aeroport,cazati la hotel si pe urma dusi la clinica.Au si coordonatori care vorbesc diferite limbi,inclusiv romana,ceea ce a mai facilitat un pic procesul.cam asta

oana zimbreanu
acum 6 ani

depinde de oamenii tai apropiati ..tu ii cunosti cel mai bine,daca stiica te vor critica mai bine nu le ziceti cum ati conceput copilul.daca cunosc deja ca aveti probleme cu conceperea le spuneti ca ati urmat un tratament la o clinica specializata de peste hotare.eu cel putin asa am procedat.am ales sa fiu discreta si sami protejez copilul ,dar si familia.Noi am apelat la fiv cu ocule donate la Kiev,la clinica Biotexcom.Am reusit din 2 doua oara ,si le suntem recunoscatori medicilor de acolo,dar si unei prietene care ne-a indrumat la ei.Vin cupluri din toata lumea pentru fiv cu ovule donate donate dar si mama surogat.Respect pentru politicieni care au adoptat asa legi si le simplifica viata la multe cupluri care lupta cu infertilitatatea.Deja dvs alegeti daca este asa de important ca cei apropiati sa stie cum a aparut copilul.

elena dragoi
acum 6 ani

dar de ce trebuie sa stie tot cum ati ramas insarcinata??/daca aveti aceasta frica si prejudecati nu le spuneti.ca foar nu va insotesc toti oamenii apropiati..important dvs si sotul sa acceptati aceasta procedura ,pentru ca intelegeti ca genetic ,copilul va va apartine doar pe jumatate.In schimb veti simti bucuria de a simti bataile din burtica,initial greturile de dimineata.Se va forma o legatura intre dvs -copil-sot.Daca aceasta este o solutie pentru voi ,nu ezitati.mai rau de alte femei care in afara de adoptie pot apela doar la mama surogat,care nu este ieftina deloc.

Elena  Crisan
acum 6 ani

Aici nu e loterie: cum va fi? Atunci cand vorbim despre FIV cu ovocite donate sau de mama surogat, trebuie sa ne amintim de procentul mare de infertilitate, dar si de cuplurile care nu pot sa conceapa un copil. E o suferinta enorma sa fii lipsit de frumusetea de a fi parinte! E o necesitate, la urma urmei! A fi parinte e o binecuvantare, nu un moft! Pacat ca unii parinti, care isi doresc cu adevarat un copil, nu au aceasta bucurie, iar altii merg la avort... E o nedreptate, totusi!

Iata pe aia i-as critica si eu ca nu ar fi trebuit sa conceapa un copil, apoi sa il arunce... Cum sa nu te doara sufletul pentru copilul tau?

Atunci cand vine vorba de cuplurile care vor sa aiba un copil, ii sustin in totalitate!

anca dragusan
acum 6 ani

 Salutare,fetelor.Ne confruntam si noi cu problema de aface copii.Am facut tratamente peste tratamente insa la urma ni sa depistat ca sufar de o anomalie de dezvoltare a ovarelor,mai exact sindromul Turner. Din spusele medicilor unica sansa ar fi Fiv cu ovule donate.Impartasiti va rog din experienta voastra.Daca ati facut unde anume? Pe net am gasit ca in Cehia se face si in Ucraina..Din cele analizate as ramine la Ucraina..Ma sperie gindul ca copilul ar putea semana cu donatoarea((( Sunt bulversata si distrusa.Va multumesc tuturor

anca dragusan
acum 6 ani

eu personal incurajez aceasta procedura cu fiv chiar si cu uvule donate.este o sansa reala pentru multe cupluri de a avea copii.asemenea  cum donarea de organe salveaza vieti si aceasta procedura este de o importanta majora.renuntati la prejudecati si la ce crede lumea.nu va tine nimeni luminarea in pat.personal nu am facut deoarece slava domnului avem 2 baieti minunati.in schimb cunosc cupluri care au facut acest pas si sunt extrem de fericiti.imi pare ca la noi in tara nu se face fiv cu ovule proprii..stie cineva?

Olga Olga
acum 6 ani

Da. Nu vad nimic imoral in acest tratament!!


Discutii aprinse

delamamalafiica.ro
Modifică setările cookies