Ecografia de sold

Candea Teo
acum 11 ani

Ati fost informate ca este indicat sa se faca ecografia de sold?

mai ales la fetite?

mai ales la nastere naturala?

Trebuie sa fii membra pentru a raspunde acestui topic. Inscrie-te acum! | Autentifica-te!
Afisam de la 1 la 7 raspunsuri din totalul de 7 raspunsuri

Ceaus Andreea
acum 11 ani

eu am baietel,dar nu am auzit de ecografia de sold,dar voi intreba doctora de familie

Ana Naghi
acum 11 ani

eu am nascut prin cezariana si neonatologul nu mi-a pomenit nimic,iar medicul de familie nici atat,era asa de preocupata de micuta mea,incat am luat decizia sa o schimbam cu un alt medic...

Candea Teo
acum 11 ani

eu am fost informata de prietene....

cand am intrebat neonatalogul facea ochii mariiii si m-a intrebat de unde stiu atatea...

apoi am vorbit cu medicul de familie...

la controlul medicului de familie a iesit bine, dar pentru linistea noastra, am facut si un ecograf

si am iesit bine :))

Laura Doarca
acum 11 ani

Bun si eu am nascut natural si cand am iesit din spital neonatologul mi-a  zis sa mergem sa facem o ecografie la sold .

Sfatul Mamicilor
acum 11 ani

Ecografia de sold este ideal sa fie efectuata tuturor copiilor, in jurul varstei de 4-6 saptamani, cel tarziu insa pana la 6 luni, pentru a identifica displazia de sold. 

Displazia  de sold apare mai frecvent la fetite si sunt riscuri mai mari daca bebelusii au frati sau parinti care au suferit de displazie. Medicii recomanda in general aceasta ecografie mai ales in cazurile cu factori de risc dar si parintii pot cere aceasta analiza daca observa de exemplu ca bebelusul are un picior mai scurt si unul mai lung sau il misca mai putin.

Pentru a evita displazia de sold:

- evitati sa infasati copilul cu picioarele intinse si lipite intre ele

- cand tineti bebelusul in brate asigurati-va ca are picioarele desfacute, cracanate

Candea Teo
acum 11 ani

sunt medici care se bazeaza pe experienta...iau piciorusele in maini si le rasucesc....apoi spun ca nu e cazul...

dar am intanit si cazuri in care s-au inselat...

o ecografie ne spune cu siguranta cum e ... ne masoara piciorusele.

eu recomand tuturor

Ana Naghi
acum 11 ani

nu stiam,multumesc de informatie!banuiesc ca medicul de familie ar trebui sa ma informeze...

Discutii aprinse

delamamalafiica.ro
Modifică setările cookies