lapte praf nou nascut

miruna borz
acum 5 ani

am nascut acum 14 zile.laptele de la san este insuficient, si suplimentez cu lapte praf...aptamil.

in ultimele zile am obsevat ca bebe il respinge, are colici . e normal sa aiba colici dar parca e prea mult.

doctorita insista cu acest lapte cu toate ca i am  spus ca nu creste normal in greutate, si scaunele sunt prea dese si moi.

voi ce lapte praf ati folosit in prima luna a copilului.???

Trebuie sa fii membra pentru a raspunde acestui topic. Inscrie-te acum! | Autentifica-te!
Afisam de la 1 la 2 raspunsuri din totalul de 2 raspunsuri

miruna borz
acum 5 ani

Merci pt raspuns, dar....aceleasi cuvinte le-am auzit de la neonetolog.

Nu vad cum alimentaia prin biberon poate afecta lactatia din moment ce bebe e pus la san.Trei zile cat am stat in spital am avut colostru.Bebe plangea de foame,si a scazut 300 grame.E normala o scadere fiziologica dupa nastere, dar nu puteam continua doar cu colostru fara a risca infometarea, deshidratarea copilului.Sunt bebelusi care se acomodeaza cu alternarea alimentatiei.Abia de trei zile am inceput sa am lapte, dar insuficient.

Astept raspunsuri pragmatice din experienta mamicilor.

Anca Spânu
acum 5 ani

Buna ziua. In primul rand, laptele de la san este suficient pentru alaptarea unui bebelus de 14 zile. Suplimentare cu lapte praf poate sa scada lactatia si in timp sa duca la piederea ei. Pentru a putea alapta cu succes o perioada mai mare de timp, trebuie sa renuntati la hranirea cu lapte praf si sa inlocuiti mesele respective cu lapte matern. Laptele se produce in functie de cerinta bebelusului, deci daca el suge mai des, sanii vor produce lapte mai mult, daca suge mai rar (si se intampla asta daca inlocuiti suptul la san cu biberonul de lapte praf) atunci si sanii produc mai putin lapte. Laptele praf accentueaza crizele de colici, pe cand laptele matern ajuta la reducerea lor. 

Iti recomand sa citesti si acest articol: Mituri despre al?ptare, partea 1: Nu mai am lapte si vei intelege ca ai lapte suficient, trebuie doar sa alaptezi oricand bebelusul tau cere san. Fiindca bebelusul este inca mic, ai toate sansele sa alaptezi exclusiv. 

In ceea ce priveste recomandarile de lapte praf, fiecare copil este diferit si reactioneaza diferit la tipurile de lapte. Dar cred ca bebelusul tau are nevoie de lapte matern in primul rand. In plus, daca bebelusul are intoleranta la lactoza din laptele praf, pot sa apara dureri intense de burtica si scaune moi si dese. 

Asadar, ofera-i bebelusului tau sanul tau si cea mai buna hrana: laptele matern. Te imbratisez.

Discutii aprinse

delamamalafiica.ro
Modifică setările cookies