Alaptarea exclusiva

Sfatul Mamicilor
acum 11 ani

Alaptarea exclusiva la san este un subiect din ce in ce mai dezbatut de mamici. Mamicile care alapteza natural promoveaza faptul ca laptele matern este mult mai sanatos decat laptele formula, ii confera copilului anticorpi si in multe cazuri bebelusul nu are nici colici.

Pe de alta parte, mamicile care sunt nevoite sa revina la serviciu sau care intampina probleme de alaptare, considera ca si laptele formula este la fel de bun ca cel matern.

Voi ce parere aveti? Sunteti pro alaptare exclusiva? Ati alaptat bebelusul exclusiv la san sau ati completat cu lapte formula?

Vrem sa auzim cat mai multe pareri!

Trebuie sa fii membra pentru a raspunde acestui topic. Inscrie-te acum! | Autentifica-te!
Afisam de la 1 la 5 raspunsuri din totalul de 5 raspunsuri

Alexandra Mihaiesc
acum 9 ani

Buna mamici! sunt de acord cu voi, alaptarea naturala este cea mai buna, si pt mama si pt copil. L-am alaptat pe puiul meu din primele minute de cand a venit pe lume, dar de acum doua luni, adica de cand avea el 4 luni si jumatate a trebuit sa mai dau in cand in cand pe la birou. M-am panicat putin pentru ca nu vroiam sa il trec pe formula, noroc ca pot vorbi multe lucruri cu doctora mea care mi-a recomandat sa incerc sa folosesc o pompa de san. Am intrat pe net si am gasit o pompa de san de la Chicco, cu clapeta si reductor. Sunt foarte multumita de ea, e eficienta si, cel mai important, e delicata si se muleaza foarte bine pe san. In plus, ce imi mai place la ea e ca are si rezervor in care poate fi depozitat laptele. Daca suntenti si voi in aceasta situatie va recomand sa faceti si voi acelasi lucru! Multa sanatate :)

Alexandra Grigoras
acum 11 ani

Eu am pus baietelul meu la san dupa 10 minute si l'am alaptat exclusiv si fara orar pana la 6 luni pana cand am inceput diversificarea . Acum are 10 luni jumatate si inca il alaptez !!! Am intampinat probleme la inceput,dar nu m'am lasat batuta in ciuda a 5 mastite si rani ! Sfatul meu este sa alaptati cat de mult puteti pentru ca niciun lapte de formula nu ii va da anticorpii de care are nevoie !!!

Marinescu Elisa
acum 11 ani

Am alaptat baietelul inca din primele ore de viata. Am fost "dragutza"(cred ca intelegeti la ce ma refer) cu o asistenta care m-a invatat cum trebuie sa procedez. Si din acea clipa m-am descuracat iar bebe primeste san in continuare dupa bunul lui plac. Are 9 luni si jumatate si a fost alaptat exclusiv pana la 6 luni cand am inceput diversificarea. I-am dat si lapte de capra cateodata(asta dupa 6 luni), seara mai ales inainte de culcare, cand ii mai faceam cate un biberon cu cereale(adica o lingurita de faina de ovaz si/sau gris), dar rar. Acum la fel procedez insa cu lapte de vaca(nu mai da capra lapte pana in primavara). Tin sa mentionez ca Stefan, baietelul meu, nu a luat nici o pastila in viata lui, nu a fost bolnav de nimic. A avut 2 tentative usoare de raceala, adica i-a curs nasucul putin si tusea, insa l-am alaptat mai des, i-am dat mai multe fructe si i-a trecut. Sfatuiesc toate mamicile sa alapteze cat mai mult timp posibil. Nici o formula nu-i poate oferi copilasului anticorpii de care are atata nevoie pentru a-si forma sistemul imunitar. Nu mai vorbesc de chimicalele(gen aluminiu) care exista in formule. Multa sanatate voua si bebilor vostri!

Mada Dobre
acum 11 ani

la primul bebelus a fost mai greu cu alaptarea la san, nu stiam nici eu ce sa fac, nici asistentele nu m-au ajutat cu alaptarea, mie mi se parea ca nu am suficient lapte si ca bebelusul nu se hraneste plus ca cele mai multe sfaturi erau sa hranesc bebelusul la ore fixe, asa ca am ramas fara lapte in prima luna de la nastere. A trebuit deci sa il alaptez cu lapte formula, a avut colici si era mai tot timpul racit. Eu am tras concluzia ca e de la laptele praf, mi-a parut rau ca nu am alaptat mai mult dar asta a fost situatia. 

Acum la al doilea bebe, am fost la un curs de consiliere in alaptare cand eram gravida si am inteles si eu care e treaba cu alaptarea. Mi-a fost mult mai usor sa alaptez din prima, desi a tb sa insist sa primesc bebelusul dupa prima ora de la nastere - asistenele erau deja pregatite cu biberonul dar am facut ceva galagie si mi-l aduceau cand ii era foame. Se poate daca vrei sa alaptezi din prima dar nu fara efort. Medicii in loc sa incurajeze asta iti zic sa dormi si sa te recuperezi ca si laptele praf e bun ("e la fel ca laptele de mama, chiar mai bun) . O mare vrajeala dar e mai comod decat sa iti aduca mereu copilul in camera!!! Oricum, i-am dat doar laptic de la san si nu am avut deloc probleme, nici colici, nici raceli, a luat bine in greutate si cand cerea mai mult lapte, sanii mei parca stiau cum sta treaba... 

Cami Floroiu
acum 11 ani

Alaptarea la san din punctul meu de vedere dar e dificil pt mamicile care se intorc la serviciu mai repede sau sunt taticii cei care ingrijesc copilul. Atunci nu poti decat sa folosesti pompa la sv si sa ii duci bebelusul laptele in biberon dar e greu de pastrat la frigider si transportat... Daca se poate alaptarea la san e cea mai sanatoasa dar din pacate nu intotdeauna este posibil asta... Eu i-am dat lapte de la san pana pe la 6 luni dar apoi am si combinat cu lapte formula ca mi se parea ca nu se satura. Ulterior am mai citit si am vazut ca am gresit, ca as fi produs eu mai mult lapte daca il lasam mereu la san si nu pacaleam sanul cu pauzele in care ofeream lapte formula. Plus ca la un an te cam intorci la sv asa ca nu prea mai ai de ales...

Discutii aprinse

delamamalafiica.ro
Modifică setările cookies