vreau sa ma sfatuiesc cu niste mamici si sa ma descarc oarecum

Anna Ana
acum 11 ani

hei!sunt ana din bucuresti,am 16 ani si sunt eleva in clasa a 10-a.

pai sa incepem cu inceputul,ca am atatea si atatea sa va zic!!!

ps:ma scuzati daca nu am nimerit comunitatea :D,daca locul acestui mesaj f lung nu e aici

pai ma inteleg bine cu mama,ii spun cam tot(unele lucruri nu i le spun pt ca consider ca nu le intelege),avem o relatie buna...eu am unele  probleme la scoala(in niciun caz cu notele,ci cu colegii-nu cu toti,pt ca mai am si unii colegi de toata isprava,f draguti si nu doar cu cei de clasa,ci si cu cei din scoala).Am 1.82,sunt blonda cu suvite(fara a ma vopsi),ochii verzi,buzele carnoase,dintii f albi si nasul meu e frumos,nu pot zice ca nu,am sanii aproape cat ai mamei(imi dau seama dupa sutienele pe care la mai imprumut de la ea pt diverse rochii,la diverse ocazii,incepand cu clasa a 7-a mi se zice uneori tatoasa) si sunt si destul de slaba(nu foarte slaba,dar eu zic ca sunt bine asa cum sunt) si in clasa a 9-a la inceput cam toti baietii din clasa se dadeau la mine,dar erau cam insistenti,poate chiar foarte insistenti,lucru care ma deranja(pana la urma,e dovada de proasta crestere) si ma luam de ei,tipam la ei,uneori ii faceam urati-la unii chiar era cazul...mai pe romaneste ii puneam la punct si m-am certat cu aia care erau cei mai insistenti,dar ma intelegeam bine cu majoritatea restului de baieti,pt ca cu unii nu vorbeam,nu pt ca ma certasem cu ei,ci pur si simplu nu vorbeam.ok,incet,incet au inceput aproape toti sa intre in grupul "nu o suportam de ana/suntem importiva anei".Unii din ei erau f draguti cu mine in afara scolii.De exemplu,s-a intamplat sa ma intalnesc cu un coleg in herastrau cand isi plimba cainele(si vorbea la telefon.A inchis cu persoana cu care vorbea si m-a intrebat ce mai fac si chestii de genul acesta),apoi m-am intalnit pe lipscani cu altul si s-a oprit din plimbare sa vorbeasca cu mine...dar,cu toate astea,in scoala sunt rai.

ce imi fac:ma fac urata,unul mi-a zis zilele trecute ca eu nu sunt fata(ceea ce ma necajeste,intru-cat stiu ca sunt o fata draguta,cu niste trasaturi dragute-iar la mine se uita baietii,dar nu aia din scoala,ca aia sunt ocupaati sa ma faca urata...mai exact albie de proci.Am fost in olanda in primavara si la hotel era un baiat superb,inalt si blond cu ochii albastrii,l-am vazut la micul-dejun.De ce ma necajeste treaba asta:pt ca stiu ca nu sunt urata,chiar nu sunt,iar prostii ma fac non stop urata.Apoi,cum gresesc ceva in timpul orei sau il intreb pe profesor ceva ma fac proasta(asta nu ma necajeste de regula,pt ca stiu ca ei sunt invidiosi,intru-cat eu sunt olimpica la mate-anul,trecut si anul asta am ajuns la faza pe municipiu-anul asta sper ca voi ajunge la cea nationala si am si cea mai mare medie din clasa-9.65 si mai sunt cteva materii la care toata clasa o da in bara,iar eu am doar 9 si 10-gen chimie,info,unde e in mare parte de logica si ei nu se descurca,avem si profesoare f rele,in mare parte,;a materiile astea.Unul din clasa care a auzit ca eu am cea mai mare medie si ca e si 9.65 a zis ceva de genul:"Vaaai,proasta aia 9.65",ala fiind unul f rau,un caracter infect,care,din fericire,s-a mutat la un alt liceu,si pe care doar vreo 2 il suportau si care de regula daca cineva lua o nota mai mare decat o baga pe aia cu "vaaai,prostul/proasta aia".El avea o boala pe mine...ualeu!in orele in care ni se permite sa vorbim intre noi si daca statea in apropierea mea incepea sa ma faca monstru,cea mai urata din liceu,imi zicea ca am o fata de n-a mai vazut,mie imi venea chiar sa plang,dar de cele mai multe ori ma abtineam si nu il bagam in seama,imi gasea si nod in papura:ca am nasul urat,dar el statea cumva in lateralul meu si pana la urma orice nas aproape vazut din lateral nu arata bine;ca cica sunt obeza,dar eu nu sunt,ba chiar am forme frumoase,deci eu=obeza e cu totul si cu totul de pe alta lume,dar el are niste sunci de burta...aleleu si ofofofof....in schimb zicea de mine,dar nici macar nu sunt grasa,dar obeza...o prietena din afara scolii care l-a vazut la un bal a zis de el chiar ca are fata de taran gras).Cu colegii cei care-mi zic lucrurile enumerate mai sus:nu ii bag in seama,dar uneori nu suport,incat le zic si eu din asta e dureroase,unii pun la suflet,pt ca,in cazul unui conflict intre mine si cei care pun la suflet,daca eu merg la diriginta,vin si ei si ii zic dirigintei uitatati ce mi-a zis...

totusi,eu nu mai suport sa fiu sacul lor de box...ca ce sa ma faca pe mine urata!!!!pt ca chiar nu sunt!!!si in ce mod mi-o zic ca sunt urata...nu mi-o zic pur si simplu "urato"-ca nu mi-ar fi pasat,ci "monstrule" urland pe holuri si de fata cu altii,ma fac uneori si femeia barbat(eu am o prietena,cu care am fost foarte buna prietena anul trecut,care e exact ca un barbat.Mi s-a parut cateva luni ca e f de treaba,ca e o persoana deosebita si am zis sa o accept asa cum e,fara sa ma gandesc ca e exact ca un baietoi,adica sa nu judec o carte dupa coperta...dar m-a dezamagit la o activitate extrascolara-nu intru in detalii acum,despre ce a fost vorba,a fost ceva cu premii in orice caz,la nivel de bucuresti-cand a zis ceva de genul:nu a fost meritul tau,dar eu muncisem enorm pt acea activitate si ainceput sa se laude ca ce premiu a luat echipa ei si a mea nu a luat,desi ea nu a avut aproape nicio contribuitie in echipa ei,asta e adevarul,nu ca vreau sa fiu rea+facem meditatii cu aceeasi profesoara la engleza si i-a bagat profei in cap niste lucruri f urate.si m-au facut femeia barbat ca eram prietena cu ea,cea mai buna prietena a acestei domnisoare,careia i-am luat apararea  cand se luau unii de ea si m-am pus prost cu unii de pe la alte clase chiar pt ea si acum imi pare rau...).Eu mai sunt prietena cu ea,dar sunt asa,de umplutura,ca mai am de profitat de pe seama ei(ca doar sunt atatia care profita de pe seama mea,de ce sa nu profit si eu de pe seama altora?!)

baietii din clasa inceput uneori sa urle si cand ma vad in colanti la sport si incept sa ma faca iar urata sau cand ma vad pe la baluri imbracata mai sexy(intru-cat eu sunt o fata serioasa,doar in club ma imbrac mai indecent,dar nu foarte indecent-ma fac urata,monstru,ma mai dracuie)

acum...eu am probleme si cu invidiile intre fete.Cu fetele din clasa ma inteleg in principiu bine(in afara de cateva fete care sunt cam rauitacioase uneori),dar problema mare e cu alte fete de la alte clase,care sunt in numar destul de mare.De exemplu,una ma facea urata si stramba(nu doar atat...mi-a zis odata fara motiv "ma p** pe tine"),dar am reusit sa o potolesc cu ajutorul unui mesaj chiar moralizator de facebook!aia fiind pitica(cam 1.55) si nici macar nu e frumoasa la fata,adica are niste ochi care nu au nicio culoare(de fapt are ochii chiar urati) si in rest nu are nimic deosebit-nu ca zic eu asta,ci parerea mea o au multi dintre prietenii mei.Fara sa o stie le-am aratat niste poze cu ea si nu le-am zis ca sunt in conflict cu ea si au zis ca e f urata!si asta mai multi prieteni,deci e clar...

apoi am probleme si cu unele cu care nu am vorbit in viata mea,nici macar pe facebook,care ma fac femeia barbat(si multe altele),alea fiind alte urate,grase,etc.

apoi eu nu am avut prieten in viata mea...si sunt taaare necajita din cauza asta.motivul:pana in clasa a 8-a am invatat la toate materiile,inclusiv muzica(asta pt ca am vrut note mari,nu m-au obligat ai mei)si nu ma gandeam la altceva in afara de invatat la greu,nu ma puteam gandi la altceva,apoi,dupa ce am dat examenul in clasa a 8-a inceput sa simt nevoia,dar nu gasesc pe nimeni,din pacate.De atatia ani il astept si uita ca tot nu vine.Ma gandeam ca daca aveam prieten imi mai lua apararea impotrova needucatilor de la mine din clasa.Nu sa se bata cu ei,dar imi mi lua apararea...sau cel putin ma consolida dupa ce ma faceau prostii din clasa albie de porci...ofofof!!!chiar nu stiu ce sa ma fac din punctul asta de vedere!!!adica toti baietii aproape sunt niste porci si chiar daca nu sunt porci,eu sunt mai inalta decat multi,adica nu imi gasesc un baiat si cu bun simt si inalt...chiar daca,sa zicem ca nu o arata ceva de genul"wow",dar sa fie un om bun si sa aiba macar 1.80,ca as arata taare caraghios cu el daca ar fi pitic!!!

ce sa faaac cu baietii din clasa???as putea face ceva,oare?si din ce motiv credeti,mai exact,ca se iau de mine???si apoi cu prietenul ce sa fac(ca sunt disperata!!!)???

mama stie toate acestea si cu toate ca ma ajuta f mult de regula,nu prea stie cum sa procedeze cu colegii mei...uneori ma intreaba daca sa vina la scoala(dar va dati seama ce misto ar putea face de mine daca ar veni mama la scoala?!),alteori imi zice ca sunt altele mai rele decat ce mi se intampla mie si chestii de genul asta

ps:intru-cat timpul meu liber e cam 0(am de lucru la mate,am meditatii si la mate-2 ori pe sapt,si la engleza),am scris in maare graba postarea asta,scuze daca nu intelegi nimic,scuze daca sunt si greseli...

si am scris-o cu riscul ca unii sa se ia sau sa faca misto de mine...daca se va intampla asa,parasesc forumul f frumos si elegant :)

Trebuie sa fii membra pentru a raspunde acestui topic. Inscrie-te acum! | Autentifica-te!
Afisam de la 1 la 1 raspunsuri din totalul de 1 raspunsuri

Sfatul Mamicilor
acum 11 ani

Buna Ana, imi pare bine sa te cunosc si ma bucur ca ai impartasit cu noi lucrurile care te framanta. 

In primul rand, legat de colegii tai si comportamentul lor pot sa iti zic ca nu ceea ce fac ei sau zic ei te caracterizeaza ci modul in care esti si te simti. Am vazut ca ai incredere in tine din modul in care te prezinti si daca tu te consideri o persoana frumoasa in exterior si interior, nu lasa pe nimeni sa te faca sa crezi altceva.

Baietii in adolescenta rareori simt cu adevarat rautate atunci cand se leaga de o fata; de multe ori nu au curajul sa recunoasca admiratia pentru cineva in fata colegilor care ar rade de ei. De aceea ai observat si tu ca atunci cand sunt singuri se comporta mai frumos decat sunt in colectivitate (asa reiese din povestirea ta). Cum sa le faci fata? Impunand respect. Si eu cred ca deja reusesti asta prin notele bune pe care le ai in liceu, o performanta tot mai rar intalnita la generatiile de varsta ta. Te-ai gandit vreodata ca se simt amenintati de tine? de faptul ca esti inteligenta? de faptul ca ai rezultate bune? ca ai incredere in tine? Laughing Priveste reactiile lor ca o lipsa de maturizare si actioneaza tu cu maturitate, neraspunzand atacurilor lor verbale. 

Legat de fetele invidioase, nu poti schimba asta! Vor fi mereu oameni invidiosi in viata ta, fie ca vor fi colegi de munca, prieteni, vecini, competitori sau prietene bune. Prin invidie insa isi demonstreaza slabiciunile, asa ca "defectul" lor nu are de ce iti faca rau ci trebuie sa te motiveze sa faci lucrurile mai bine, sa ai rezultate mai bune, sa ai mai multa incredere in tine, sa ai performante mai mari in ceea ce faci. 

Liceul este o etapa din viata ta si asa cum a fost si pentru mine, am simtit la momentul respectiv ca totul este important. Cand avansezi in viata iti dai seama ca toate acele lucruri care te fac sa suferi trec, ranile mici se vindeca si viata ta CHIAR DEVINE MAI FRUMOASA! Poate nu vei intalni persoana care sa te iubeasca si sa te protejeze acum in liceu dar o vei intalni cu siguranta! O prietena buna de-a mea a trecut a prin experienta ta: este aproape cat tine de inalta - are 1.87 si credea ca niciodata nu va intalni un baiat inalt ca ea cu care sa se potriveasca perfect. Anul acesta se va casatori - are 27 de ani. Asa ca nu trebuie sa disperi, lucrurile se intampla la momentul potrivit!

Ma bucur ca mama ta este alaturi de tine, te asculta si te sfatuieste; ea este probabil persoana care te-a invata sa ai incredere in tine si faptul ca simti ca nu te ajuta mai mult cu situatia colegilor nu inseamna ca nu stie cum sa procedeze ci ca are incredere in tine ca vei gasi solutia cea mai buna. 

Asa cum ti-am scris si mai sus, motivele pentru care baietii sunt rautaciosi nu tin neaparat de caracterul lor (evident, uneori se intampla si asta) ci de lipsa de maturitate, lipsa de incredere in sine, tendinta de a fi de acord cu grupul de prieteni, teama de a-si sustine propria opinie in fata celorlalti, sentimentul de intimidare (cand o fata este mai desteapta decat ei). 

Iti recomand un documentar care sper sa te inspire : Bully (2011) regizat de Lee Hirsch. 

Astept parerea ta si daca ai nevoie de sfaturi, acest grup este cel potrivit! Pupici!

Discutii aprinse

delamamalafiica.ro
Modifică setările cookies