Animalute de companie

Ana Naghi
acum 11 ani

Animalutele de companie sunt un subiect controversat in multe familii cu copii.Unii parinti sunt total impotriva unui animal de companie,altii nu au nimic impotriva.Nu prea exista o cale de mijloc.

Principalul motiv pentru care unii parinti nu vor animale in preajma copiilor ar fi teama de transmitere a unor boli si microbi.Atata timp cat animalele sunt vaccinate si curate,nu stiu in ce masura aceste temeri sunt indreptatite.Iar in cazul fricii de a inhala fire de par,acestea pot fi inhalate chiar si afara,din atmosfera.Bineinteles ca trebuie impuse anumite reguli privind igiena mainilor,in special.

Importanta este varsta copilului!Dar daca vorbim de prescolari,atunci putem spune ca este important pentru acestia sa aiba un animal mai ales pentru dezvoltarea lor emotionala.Un animal ii invata sa fie responsabili,sa fie mai prietenosi,etc.Importanta este atitudinea parintilor,nu trebuie sa incurajeze copiii sa se comporte cu animalele ca si cum ar fi jucarii,iar de partea de ingrijire sa se ocupe doar ei.Copiii trebuie implicati la randul lor in ingrijirea animalului.

Voi aveti animale de companie?Ce parere aveti despre acestea in viata unui copil?

Trebuie sa fii membra pentru a raspunde acestui topic. Inscrie-te acum! | Autentifica-te!
Afisam de la 1 la 7 raspunsuri din totalul de 7 raspunsuri

Dana Iahim
acum 11 ani

Sunt frumoase animalele dar pisicile stiu ca sunt periculoase fiindca lasa par in casa si poate fi inghitit de copii. Oricat ai curata tot ramane. Insa un caine e chiar dragut, mai greu de intretinut dar cred ca ii ajuta pe copii sa invete sa iubeasca animalele.

Nicoleta-Maria Lupsa
acum 11 ani

Eu cred ca e foarte bine sa familiarizam copiii cu animalutele, insa nu sunt de acord ca acestea sa fie crescute in casa. Copiilor mei le plac mult animalutele dar le ingrijim in curtea parintilor mei.

Ana Naghi
acum 11 ani

si Ema e fascinata de cai,ii plac tare mult.Intr-adevar,daca vorbim de o familie care nu a avut un animal de companie inainte de nasterea copilului,atunci undeva dupa varsta de 3 ani ar fi bine,asta pentru ca cel mic sa participe la ingrijirea animalutului,sa nu fie doar o alta "jucarie" de care se poate plictisi...

Craciun Roxana
acum 11 ani

Sunt de acord cu aparitia acestui prieten in viata copilului , dar dupa 3-3,5 ani si cu conditia ca acesta sa nu stea in casa. Un animal il responsabilizeaza pe copil, simte ca cineva are nevoie de el.

Candea Teo
acum 11 ani

Maria are parte de animale , la tara...merge de 2-3 ori pe saptamana,,,vad ca este terminata dupa cai...cum aude tropoit de cai fuge sa-i vada...este foarte entuziasmata de cai...si acasa are 3 caluti diferiti..

Sfatul Mamicilor
acum 11 ani

Orice animalut de casa ii invata pe copii dragostea, altruismul, responsabilitatea si chiar ii ajuta la dezvoltarea echilibrului emotional. 

Indiferent de animal, copiii beneficiaza de ajutorul animalelor in diverse moduri insa conteaza intotdeauna si personalitatea animalului de companie. Un caine activ va fi obositor pentru un copil foarte linistit, la fel cum o pisicuta lenesa nu va fi pe placul unei familii active.

In functie de spatiul in care locuiesti - casa, apartament de bloc - anumite animalute sunt preferate (hamsteri, papagali, pestisori - pentru apartamente) in defavoarea altora (caini, pisici, iepurasi).

Desi multi parinti nu cumpara animale de companie din teama ca, la finalul vietii acestora, copiii vor suferi, astfel de evenimente, desi neplacute, ii ajuta pe copii sa se maturizeze emotional si sa reactioneze mai bine la vesti dureroase care pot sa apara oricand in viata. 

Sfatul nostru este sa alegeti animalul de companie potrivit familiei si spatiului in care locuiti si in timp veti observa efectele benefice asupra dezvoltarii psihice a copiilor. 

Candea Teo
acum 11 ani

anul acesta, de Pasti, Maria a primit o pereche de perusi

este foarte incantata de ei

nu imi plac animalele in casa...dar perusii merg...

Discutii aprinse

delamamalafiica.ro
Modifică setările cookies