Siropuri / Fresh-uri

Sfatul Mamicilor
acum 11 ani

O alternativa sanatoasa pentru sucurile din comert o reprezinta siropurile si fresh-urile preparate in casa. Asa stii sigur ce contine ceea ce bei!

Si cum obiceiurile sanatoase se invata in familie, fii cel mai bun model pentru copiii tai, preparand si consumand impreuna un sirop sau un fresh proaspat.

Spune-ne ideile tale de retete de siropuri sau fresh-uri din fructe.

Trebuie sa fii membra pentru a raspunde acestui topic. Inscrie-te acum! | Autentifica-te!
Afisam de la 1 la 9 raspunsuri din totalul de 9 raspunsuri

Aura Nicuta Dogaru
acum 11 ani

Asa sa faci, nu ai ce sa pierzi.

anuta tudorache
acum 11 ani

poate am timp si eu la primavara sa merg sa strang sa imi fac si eu.

Ceaus Andreea
acum 11 ani

Si eu voi incerca sa fac.Am mai baaut si e super bun dar nu l-am facut niciodata.

Aura Nicuta Dogaru
acum 11 ani

O sa te rog sa-l incerci...la primavara viitoare, cand apar mugurii de brad.

anuta tudorache
acum 11 ani

Asa este intr-adevar este foparte bun,dar si foarte sanatos.

Aura Nicuta Dogaru
acum 11 ani

Am trecut mai jos o reteta pe care eu o fac in fiecare an, e foarte bun,

Ana Naghi
acum 11 ani

cu se pregateste siropul de muguri de brad?am tot auzit vorbindu-se despre el,sunt sigura ca fiecare are varianta lui personala

anuta tudorache
acum 11 ani

Sirop de muguri de brad faceam cand eram  la mama acasa,acum nu am mai facut de mult timp,si cel de papadie este foarte bun,dar la fel nu am facut niciodata,doar am baut la cineva,iar freshuri fac din portocafe,grefe,lamaii,depinde ce am prin casa.Mie cel mai mult imi place cokteilurile,adica din fructe amestecate.

Aura Nicuta Dogaru
acum 11 ani

Siropul din muguri de brad este in primul rand, un remediu natural pentru tuse, prin administrarea sa grabindu-se vindecarea afectiunilor respiratorii acute.

Sirop de muguri de brad

INGREDIENTE:
1 kg muguri de brad, 2 l apa, 1 kg zahar, zeama de la 1/2 de lamaie.
PREPARARE:
Mugurii de brad se curata de codite si se spala foarte bine in mai multe ape. Se pun la fiert in apa, timp de 1 ora. Se lasa totul sa se raceasca bine(24 de ore), apoi se strecoara. Mugurii se inlatura, iar lichidul ramas se masoara si se pune la fiert din nou, impreuna cu zaharul si zeama de lamaie. Cantitatile recomandate sunt de 1 kg de zahar, la 1 l de lichid. Se lasa sa fiarba pana se obtine o consistenta legata, ca la dulceata; si o culoare maroniu- roscata. Siropul se pune fierbinte in sticle. Se pastreaza la rece.

Discutii aprinse

delamamalafiica.ro
Modifică setările cookies