Forum despre medicamente in sarcina

Sfatul Mamicilor
acum 11 ani

Ce medicamente in sarcina sunt interzise ? 

Putem discuta nu doar despre pastile ci si despre tratamente naturiste, creme sau uleiuri care nu fac bine daca esti insarcinata. Oricand ai dubii legat de un medicament si vrei opinia altor mamici insarcinate, intreaba aici si mamicile iti raspund!

Important! Tine cont ca nu toate mamicile din grup sunt doctori, asa ca cere parerea unei persoane avizate in cazul in care primesti recomandarea pentu un anumit tratament.

Afla mai multe despre: Analize in sarcina si Sarcina cu probleme

Trebuie sa fii membra pentru a raspunde acestui topic. Inscrie-te acum! | Autentifica-te!
Afisam de la 1 la 10 raspunsuri din totalul de 13 raspunsuri

Olivia Ionescu
acum 5 ani

Buna mamici si viitoare mamici,eu sunt insarcinata in 12 saptamani ,sunt la prima sarcina ,doamna dr nu mi-a dat decat Natalvit,anti-spasmin si emetix pt starile de rau matinale si nu numai ..de alte medicamente nu stiu ce sa zic ,fiind noua in domeniu ..pare rau ..

Denisa Cretu
acum 5 ani

Buna mamici!Sunt insarcinata in 11 saptamani iar acum cateva zile mi s a depistat o infec?ie urinare cu E-coli.Doamna doctor ce imi monitorizeaz? sarcina mi a recomandat Zinnat de 500mg 2/zi timp si Urisan 1/zi .Intrebarea mea este:sunt mamici care au mai luat acest medicament in sarcina sau orice fel de antibiotic? Ma gandesc ca doamna doctor stie ce imi da dar ca fiecare viitoare mamica imi fac griji...

Diana Stefanescu
acum 6 ani

Buna fetelor!Am o dilema foarte mare ?i poate ma pute?i ajuta.Dupa 2sarcini pierdute anul trecut,acum ma bucur de o noua sarcina.O sarcina confirmat? de dr.de specialitate cu setul complet de analize ?i ECO conform primului trimestru de sarcina,?i anume 9 s?pt?mâni.Dilema mea foarte mare este ca am primit ca recomandare un set întreg de medicamente,gen acid folic,elevii,Utrogestan ?i ASPIRIN CARDIO.Bun!pana aici nimic r?u!Insa am citit despre Aspirin Cardio cum ca ar avea reac?ii adverse!Am intrebat dr pe mail de ce i-au Aspirin cardio ?i pana când voi lua acest medicament,?i a spus ca trebuie sa-l i-au in continuare ?i la urm?toarea vizita adic? pe 24 oct.i-mi va oferi toate explica?iile necesare.Vreau sa ?tiu ?i p?rerea voastr?,dac? ?i voi a?i luat acest medicament ?i cum stau exact lucrurile.Pana pe data de 24oct ...stau stresat?.Multumesc

roxana malanciuc
acum 10 ani

buna mamici am si eu o infectie urinara dar nu am luat nimik ca aici in italia doctorita mea nu prea ma cheama la control.

Morarasu Laura
acum 10 ani

mamici eu iau antibiotic augmentin pt k am o infectie urinara..afecteaza bebele?este dat de dr ginecolog,ast ras va rog

 

Ceaus Andreea
acum 11 ani

Nu stiu ce s-a intamplat dar nu am avut nicio problema pe timpul sarcinii,asa ca nu am folosit pastile,decat vitaminele prescrise de doctor

Maria Mihai
acum 11 ani

Acid folic si cateva vitamine recomandate de doctor , mai ales in primul trimestru am incercat sa evit cat mai mult pastilele sa nu racesc ... 

Tatiana Ghintuiala
acum 11 ani

Eu in afara de vitamine recomandate de medic nu am luat nimic in timpul sarcinii si nu am folosit nici creme sau farduri. Ca sa nu fac vergeturi ma dadeam pe burtica cu ulei de masline si pot sa spun ca nu am mi-au aparut vergeturi dupa ce am nascut desi am avut un bebe destul de marisor ( a avut 4400g la nastere).

MIHAELA CATALINA TARCAOANU
acum 11 ani

In anumite situatii se pot lua medicamente, dar numai la recomandarea si sub supravegherea medicului.

Andreea Deya
acum 11 ani

Sincer nu mai suntem pe vremea bunicii,tehnologia a avansat asa ca la sfatul medicului poti lua medicamentele prescrise..Eu am luat no spa pentru dureri,atat pastice cit si injectii,vitamina e Acid folic iar dupa 0 de saptamani am luat ELEVIT pe care le iau si acum la 6 luni dupa nastere.Alaptez. 

Imi prind foarte bine..Apropo am mai luat si calciu...


Descopera nume de copii

Discutii aprinse

delamamalafiica.ro
Modifică setările cookies