Forum despre constipatia in sarcina

Ana Naghi
acum 11 ani

Constipatia este una dintre neplacerile sarcinii,mai ales in trimestrele 2 si 3.Desi nu toate gravidele se confrunta cu ea.Numeroasele schimbari hormonale din timpul sarcinii duc la o scadere a eficientei intestinului.Asa apare constipatia.

Pentru ca gravidele nu pot ingera laxative pe perioada sarcinii,e de preferat sa combata constipatia prin alimentatie bogata in fibre(fructe si legume crude,fructe confiate,cereale,paine din faina integrala,etc)

Afla mai multe despre Simptome sarcina si  Consultatii ginecologice in trimestrul 3 de sarcina

Si activitatea fizica este recomandata in rezolvarea acestei probleme.Este recomandat mersul pe jos,care pe langa combaterea constipatiei,ajuta si la pozitionarea copilului cu capul in jos in ultimul trimestru si usureaza nasterea.Apa-minim 1 l pe zi-va ajuta si ea gravida sa evite constipatia si ii va da o stare generala buna.

Tu te-ai confruntat cu aceasta neplacere a sarcinii?Ce masuri ai luat sa o combati?

Trebuie sa fii membra pentru a raspunde acestui topic. Inscrie-te acum! | Autentifica-te!
Afisam de la 1 la 8 raspunsuri din totalul de 8 raspunsuri

Savu Cristiana
acum 11 ani

Adauga la hemoroizi constipatie si anemie. Ii masam si se inchid, nu se opereaza se fac din alimentatie, doctorul mi-a recomandat: suc de fructe, cereale, legume verzi, pere, piersici, caise, prune, lactate, branza, paine integrala sau cu tarate

Maria Mihai
acum 11 ani

Dupa sarcina am avut probleme , dar si uneori in timpul sarcinii , am fost la farmacie si mi-au recomandat niste supozitoare pe baza de glicerina . 

Beatrice Alexa
acum 11 ani

din pacate, la mine, constipatia a fost strans legata de hemoroizi,  pe ultima suta de metri.... nici nu credeam ca voi ajunge in asemenea situatie. am avut noroc de dna dr care mai glumind, mai serios, mi-a zis ca trebuie sa ii dansez pana la capat si sa-i accept ca sunt ai mei. au trecut prin tratament local si aspenter. constipatia, insa, nu...:)

 

Beatrice Alexa
acum 11 ani

din pacate, la mine, constipatia a fost strans legata de hemoroizi,  pe ultima suta de metri.... nici nu credeam ca voi ajunge in asemenea situatie. am avut noroc de dna dr care mai glumind, mai serios, mi-a zis ca trebuie sa ii dansez pana la capat si sa-i accept ca sunt ai mei. au trecut prin tratament local si aspenter. constipatia, insa, nu...:)

 

Trandafir Laura
acum 11 ani

Eu am incercat cu prune uscate si a dat rezultate.:)

Craciun Roxana
acum 11 ani

Pe timpul sarcinii nu am avut necazuri, dar dupa ce am nascut a fost complicat. Prin alimentatie am reusit sa depasesc problema.

Ana Naghi
acum 11 ani

eu incercam prin alimentatie sa rezolv problema,uneori fara succes...dar trecem peste toate.

Candea Teo
acum 11 ani

adesea si mi-e mi se intampla, in timpul sarcinii

cu supozitoare de glicerina rezolvam

Descopera nume de copii

Discutii aprinse

delamamalafiica.ro
Modifică setările cookies