Riscuri care duc la nasterea prematura

Dana Iahim
acum 11 ani

Care sunt riscurile care duc la o nastere prematura si cum pot fi ele combatute? 

  • infectii vaginale
  • sangerari puternice in timpul sarcinii
  • anomalii ale uterului
  • slabirea muschiului cervical
  • ruperea apei inainte de termen
  • fumatul
  • consumul de droguri
  • alcoolul
  • persoanele supraponderale
  • stresul la locul de munca

Hai sa discutam despre aceste riscuri si alte probleme care duc la o nastere inainte de termen.

Trebuie sa fii membra pentru a raspunde acestui topic. Inscrie-te acum! | Autentifica-te!
Afisam de la 1 la 5 raspunsuri din totalul de 5 raspunsuri

Ceaus Andreea
acum 11 ani

da asa e cu stresul e mai greu...si eu incepusem sa sangerez cate putin....dar bine ca nu s-a intamplat nimic...am nascut usor si la termen

Denisa Deni
acum 11 ani

viciile le lasam deoparte dar mai greu este cu stresul in care traim trebuie sa evitam orice suparare sau tristete si sa fim optimiste si linistite chiar fericite la fiecare miscare a copilului in burtica si mare atentie la propria sanatate si totul va fi bine

Aura Nicuta Dogaru
acum 11 ani

Daca iti doresti un copil sanatos lasi toate viciile deoparte, nimic nu ar trebui sa mai important decat copilul ce urmeaza sa vina pe lume.

Craciun Roxana
acum 11 ani

Cand ai hotarat sa devii mama renunti la tot ceea ce ti-ar face tie si copilului rau. Cauti sa te protejezi, sa gandesti pozitiv, sa nu te mai stresezi. Nu stiu cat reusesti, dar trebuie sa incerci!

Candea Teo
acum 11 ani

as mai adauga si starea psihica a mamei...daca apare vreo pirdere a unei persoane importanet din viata mamei...

Descopera nume de copii

Discutii aprinse

delamamalafiica.ro
Modifică setările cookies