Forum despre prima menstruatie dupa nastere

Sfatul Mamicilor
acum 11 ani

Voi cand ati avut prima menstruatie dupa nastere? In general, aceasta apare la 10-12 saptamani dupa nasterea bebelusului, chiar mai tarziu daca alaptezi. 

Totusi, sunt situatii cand nici dupa 7-8 luni nu apare prima menstruatie. Cand trebuie sa te ingrijorezi si ce este normal legat de perioada in care apar menstrele? Cum a fost prima menstruatie si ce a fost diferit fata de perioada dinaintea sarcinii?

Afla mai multe despre Calendar menstrual si Perioada postnatala

Trebuie sa fii membra pentru a raspunde acestui topic. Inscrie-te acum! | Autentifica-te!
Afisam de la 1 la 9 raspunsuri din totalul de 9 raspunsuri

moldovan elly
acum 8 ani

buna, eu am nascut pe 13 febroarie natural dar am fost taiata :(, alaptez si mia venit primu ciclu acuma 4 luni si  dupaia a 2 luna ni mia venit dupaia a 3 luna mia venit a 4 luna nu si acuma e acincea si astept sa vina...... e ceva grav ?

sunt in strainatate si inca nu am carte roz si daca ma duc la control trebe sa platesc 100 de eura asa ca varog ajutatima :*

 

Cami Floroiu
acum 8 ani

Cu siguranta se regleaza hormonii. ai alaptat in aceasta perioada alexandra?

alexandra dumitrescu
acum 8 ani

buna mamici

eu am avut prima menstruatie la 6 saptamani dupa nastere mia venit timp de trei luni insa de trei luni nu mia mai venit,am facut un test de sarcina insa a iesit negativ care poate fi cauza

 

Alexandra Virtejaru
acum 10 ani

Buna mamici

Eu am avut prima menstra dupa 3 luni de la nastere. Pot sa spun ca in prima luna mi-a venit de vreo 3 ori si m-a tinut aprox 5 zile. Luna trecuta mi-a venit normal , insa acum trebuia sa imi vina de aprox 5 zile , insa nu a aparut. Mi-am fc test de sarcina si a iesit negativ. Oare inca nu s-a reglat. Aaa , am uitat sa mentionez ca alaptez inca. Multumesc,

lili dumitru
acum 11 ani

la mine a venit foarte repede, la cateva saptamani dupa nastere, 3 sau 4, cam asa, ma asteptam sa vina mai tarziu.. fata de cum era inainte de nastere, mi se pare ca volumul este acum mai mare.

Maria Iana
acum 11 ani

la mine a aparut dupa 3 saptamani la primul copil, m-am si sperit (desi am alaptat)! la ceilalti dupa 6 saptamani.

Cami Floroiu
acum 11 ani

Gabriela, fiecare femeie este diferita. Daca la mine a intarziat atat si doctorul a zis ca e normal, sunt sigura ca la tine nu e nicio problema! Iar atunci cand alaptezi eu stiu ca menstruatia este mai scurta sau sangerezi mai putin decat in mod normal. Oricum, un control nu strica, daca vrei sa stai linistita.

gabriela graunte
acum 11 ani

menstruatia la mine a aparut dupa 6 saptamani de la nastere chiar m-am mirat ca a venit prea devreme cu toate ca alaptez.nu am avut nici o durere si m-a tinut 3 zile mai putin decat inainte.astept sa ajung la medic si sa discut cu el sa vad ce parere are si el...

Cami Floroiu
acum 11 ani

La mine menstruatia a aparut dupa 5 luni de la nastere, chiar am fost ingrijorata ca nu mai apare dar medicul meu mi-a zis ca nu e ceva anormal. Prima menstra a fost foarte abundenta si dureroasa si cred ca a tinut 7 zile desi de obicei la mine in 5 zile se termina treaba Laughing. Oricum era un volum mai mare decat de obieci si pentru ca alaptam nu am luat niciun calmant, mi-am facut comprese cu apa calda dar inutile. 

La voi cum a fost?

Descopera nume de copii

Discutii aprinse

delamamalafiica.ro
Modifică setările cookies