Pro sau contra avort?

Maria Maria
acum 5 ani

Buna,

Cred ca sunt insarcinata. In cazul in care as fi, (maine aflu) ce conditii ar trebui sa "implinesc" incat sa pastrez copilul?

Multumesc,

Trebuie sa fii membra pentru a raspunde acestui topic. Inscrie-te acum! | Autentifica-te!
Afisam de la 1 la 5 raspunsuri din totalul de 5 raspunsuri

Anca Spânu
acum 5 ani

Daca partenerul tau te iubeste si isi doreste sa ramana cu tine, atunci cu siguranta isi va dori si un copil. Nu vad niciun motiv sa alegi avortul daca esti insarcinata. Cred ca o discutie deschisa, constructiva cu partenerul de viata iti va da toate raspunsurile. Un copil iti schimba cu adevarat viata si daca el a ales sa apara in familia voastra acum, eu cred ca trebuie sa va bucurati si sa acceptati acest cadou minunat. Daca testul este pozitiv, probabil esti deja insarcinata in 4-5 saptamani, ceea ce inseamna ca foarte curand ii vei putea auzi inima batand, la ecografie. Ai curaj si vorbeste deschis cu partenerul tau despre o posibila sarcina. Decizia de a face sau nu avort este o decizie comuna, la fel ca cea de a pastra bebelusul. 

Maria Maria
acum 5 ani

Am o relatie lunga, am 25 ani, partenerul 28. Mutati impreuna, propiile afaceri prospere. Da, ne dorim copii, dar candva, nu acum. Eu as fi vrut si acum daca e sa fie, dar partenerul a fost ff precaut si speriat mereu sa nu raman, zicea mereu sa iau pastila de a doua zi si pt un inciedent marunt si fara sa fiu la ovulatie..asa ca nu stiu ce sa zic. Nici nu stie inca de aceasta posibilitate. Nici nu suntem casatoriti iar familia lui e pocaita, nu ii cunosc pentru ca nu sunt in viata noatra de cand ne am cuplat. ( si ar fi dorit una de a lor). Ajutor de la ai mei poate.

Anca Spânu
acum 5 ani

Cred ca niciunul din motivele mentionate de tine nu trebuie sa fie un criteriu in a decide daca pastrezi sau nu o sarcina. Daca este o sarcina pe care o doresti si simti ca vrei sa fii mama bebelusului din burtica, niciun alt criteriu nu trebuie sa cantareasca mai mult decat asta. Daca esti pregatita sa iti asumi responsabilitatea pentru un suflet care va depinde de tine, atat din punct de vedere material, dar si emotional, atunci nu trebuie sa iei in considerare avortul. Ai sprijin din partea familiei tale? Partenerul de viata isi doreste copilul? Cu siguranta nu conteaza varsta, statutul sau orice alt criteriu care se poate schimba in timp (poti avea peste cativa ani un statut mai bun sau o situatie materiala mai buna sau chiar un alt partener de viata - daca actualul partener nu vrea sa faca parte din viata voastra), dar nu mai poti schimba decizia privind avortul, daca alegi sa opresti sarcina. 

Maria Maria
acum 5 ani

Pur si simplu. O varsta anume? Un statut? O anumita situatie financiara? O relatie de cati ani? Etc.

Anca Spânu
acum 5 ani

Buna. La ce te referi legat de conditiile privind pastrarea copilului? Ce motive ai sa te gandesti la un avort? 

Discutii aprinse

delamamalafiica.ro
Modifică setările cookies