Bebelusul meu are 7 luni si mai are colici este posibil?

Laura Doarca
acum 11 ani

belusul meu are 7 luni si mai are colici este posibil?si nu doarme mai mult de 45 min pe zi se trezeste de durere de burtica,.

Trebuie sa fii membra pentru a raspunde acestui topic. Inscrie-te acum! | Autentifica-te!
Afisam de la 11 la 17 raspunsuri din totalul de 17 raspunsuri

Laura Doarca
acum 11 ani

Buna fetelor lapte nu iidau doar seara si noaptea cand se trezeste  iidau doar mancare dimineata fructe,la pranz legume ,la 5-6seara un iaurt cu cereale si la 10 cand se cula un bibiron de lapte(260ml)de lapte si se mai rezeste noaptea cam de 3-4ori pe noapte dar dopar o data pe la 3 iidau lapte(120ml)in rest doar ceai si apa.

CATALINA MARIA BERES
acum 11 ani

e posibil sa nu fie colici, sa fie durere de burtica de la un anumit aliment, eu zic sa urmaresti sa vezi la ce ar putea sa faca aceste dureri, ii mai dai lapte si in cursul zilei sau doar dimineata sau seara? poate fi si laptele sa nu ii mai primeasca si ar trebui sa il schimbi, asteptam sa revi cu noi vesti si multa sanatate!

Anca Spânu
acum 11 ani

Incearca sa reduci cantitatea de laptic de la o masa, eventual sa il hranesti mai des dar mai putin din punct de vedere al cantitatii. Bebelusul are nevoie de hidratare dar in cantitati mai mici, stomacul lui neputand sa suporte volume mai mari de laptic. 

Iti recomand sterilizarea biberonului cat mai des posibil.

Laura Doarca
acum 11 ani

nustiu cesai mai dau pentru balonare am vazut pe net ceai de la alinan pentru bebelusi alimentati cu lapte praf a-ti folosit?este bun?

Laura Doarca
acum 11 ani

bune fetelor el are balonari sau colici doar cand doarme trage un prt si se potoleste.Am fost la pediatru si iam spus am facut si o copro cultura ia iesit ca are o infectie cu ecoli la stomac am urmat un tratament cu antibiotic si la 10 zile am repetat analiza si a iesit ca nu mai are nimic am fost iarasi la pediatru catot mai avea colici si pediatra mi-a zis ca este din cauza alimentatiei ca mananca mult 200grame de mancare la o masa la varsta luiFrown

Ana Naghi
acum 11 ani

Colicile propriu-zise se mai numesc si criza celor 3 luni.Teoretic,dupa varsta de 3 luni e mai rara situatia sa aiba colici,dar deja am putea vorbi de balonare,cred.Depinde de tipul alimentelor introduse la diversificare,e posibil ca unele pur si simplu sa nu ii priasca puiului tau.Incearca sa observi daca problema apare doar la anumite alimente.Si e posibil,desi are 7 luni,sa nu eructeze corect si sa nu scape de gazele provocate de laptic.Ai grija sa faca acest lucru.Te asteptam cu vesti buneSmile

Sfatul Mamicilor
acum 11 ani

Laura, se poate intampla sa aiba colici chiar si la 7 luni dar in cazuri destul de rare. Totul  depinde de modul in care hranesti bebelusul. 

A trecut deja la alt tip de alimentatie? Daca ai inceput diversificarea este posibil ca alta mancare sa  ii provoace durerile de burtica si deci cauza sa nu fie colicii. 

A fost testat daca are intoleranta la lactoza sau alte probleme digestive? E putin probabil sa aiba colici dar este posibil sa fie dureri de burtica provocata de tipul de alimente introduse in diversificare. Spune-ne mai multe detalii!


Discutii aprinse

delamamalafiica.ro
Modifică setările cookies