Imunizare inainte de inceperea gradinitei

Candea Teo
acum 11 ani

Mai este foarte putin pana incepe gradinita...vine toamna...tot atunci incepem cu racelile...

V-ati gandit sa incepeti sa administrati copiilor siropuri de cresterea imunitatii?

Ce ne recomandati?

Trebuie sa fii membra pentru a raspunde acestui topic. Inscrie-te acum! | Autentifica-te!
Afisam de la 1 la 10 raspunsuri din totalul de 17 raspunsuri

Cristina Popa
acum 8 ani

Baietelului meu de 2 ani incoace ii dau argint coloidal DrJuice. De atunci nu mai am probleme deosebite cu racelile pe care le-ar putea lua de la scoala. Luca incepe clasa a II a in curand. Va pup

Andreea-Madalina Stama

Am uitat, la fel de bun pentru imunitate este si polenul. Se gaseste in hipermarket si la plafar.

Din punctul meu de vedere trebuie evitate medicamentele, doar daca le recomanda un doctor in urma anamnezei(consultului). Medicamentele pot avea efecte adverse.

Ceaiurile, fructele si legumele intaresc imunitatea. Ca sa nu mai vorbim ca micutul trebuie sa consume zilnic lapte pentru oase si dinti sanatosi, iar laptele este o sursa importanta de vitamine si minerale. Iaurtul are probioti si ii intareste imunitatea. Se poate incerca urmatoarea varianta, la gustare sau mic dejun sa ii fie servit un iaurtel mic, simplu in care s-au adaugat cateva fructe.

Andreea-Madalina Stama

Foarte bune pentru imunitate sunt mierea si laptisorul de matca. Ceaiul de macese, de catina si echinacea stimuleaza imuntatea.

Andreea Bogdan
acum 10 ani

Buna!Fetita mea era apatica si lipsita de energie, nu avea nici pofta de mancare si m- am documentat pe internet si am gasit Vitalact Immunity Junior care e si pentru cresterea imunitatii. Nu aveam incredere intitial dar s –a dovedit a fi tare tare bun. Si fetitei ii place si gustul tare mult!

Dana Iahim
acum 11 ani

Copiii in general refuza legume, dar cand doar asta au de mancare vor accepta pana la urma. Normal ca dintre un sandvis si o ciorba o sa prefere sandvisul dar cand au la masa doar o singura optiune, trebuie sa manance. SI oricum, noi facem desene cu legumele in farfurie, asa ca pare mai atractiv.

Carlica, iti recomand fierberea la aburi pentru legume, se pastreaza proprietatile legumelor.

Nicoleta Avram
acum 11 ani

Eu nu as lua medicamente, uneori ne fac mai mult rau decat bine plus ca multe din ele nu sunt testate suficient, doar pe animale nu si la oameni. 

Mai bine fructe si legume sau seminte de tot felul, verdeturi, miere ca e super buna si recomandata pentru imunitate, coaja de ou cu miere pt intarirea organismului, suc de soc fiindca este energizant si are multe proprietati, asa cred ca tb sa ne imunizam copiii, nu cu medicamente. 

normal ca medicul o sa iti dea pastile ca d'aia e medic, nu poate sa recomande miere. plus ca ulte suplimente de vitamine contin si alte substante si sunt vandute doar ca sa faca multi multi bani. 

Tu faci cum crezi, evident, dar eu as recomanda sa ii dai copilului fructe de la piata, bine spalate, sucuri din fructe stoarse nu cumparate care au o groaza de coloranti, miere si propolis, verdeturi si seminte de germeni, grau, ovaz - foarte sanatoase. 

Candea Teo
acum 11 ani

medicul de familie mi-a recomadat septilin

Craciun Roxana
acum 11 ani

Aveti dreptate, dar sunt si multi copii care nu iubesc fructele si legumele proaspete, iar cele preparate isi pierd din calitati.

Ana Naghi
acum 11 ani

sunt de acord cu tine,Cami!asa este,parintii nostri ne asigurau imunitatea printr-o alimentatie sanatoasa!noi dam fuguta la farmacie entru orice,dar parca suntem mai olnavi ca inainte,sau mi se pare mie?

Ar trebui sa ne intoarcem la natura(pe cat este posibil)!

Cami Floroiu
acum 11 ani

Cred ca cel mai bine este sa ii dai fructe si legume, adica vitamine din alimente naturale care sa ii ajute imunitatea. Cred ca parintii nostri stiau ce stiau cand ne hraneau cu ceapa, usturoi si verdeturi in mancare... Asa si noi, mai putine medicamente si mai multa terapie prin alimentatie. Desi medicii spun ca numarul bolilor a crescut de nu stiu cate ori in ultimii ani, eu cred ca si medicamentele au avut vina lor, repara ceva si strica altceva. Antibioticele trateaza virusul dar iti provoaca ulcer, asa ca ... mai ales la copii, cat sunt mici si cresc, cel mai bine este sa ii imunizam cu alimentatie corecta, miscare si reguli de igiena. 


Discutii aprinse

delamamalafiica.ro
Modifică setările cookies