Varsta perfecta pentru a deveni mama

Candea Teo
acum 11 ani

buna mamici, 

va provoc si eu la o discutie: care credeti ca este varsta perfecta pentru a face un copil?

Trebuie sa fii membra pentru a raspunde acestui topic. Inscrie-te acum! | Autentifica-te!
Afisam de la 1 la 10 raspunsuri din totalul de 13 raspunsuri

Ramona Kormi
acum 10 ani

Nu trebuie sa compatimiti pe nimeni eu sunt una dintre mamicile de care ati spus dv sunt cea mai fericita mamica eu cand am ramas gravida este adevarat ca am renuntat la visurile care le avem si la planuri si imi luasem viata in maini doar eu cu sotul meu a fost putin greu la inceput dar dupacea a trecut  astazi sunt mama la trei copii am 26 de ani dar nu regret nimic si sunt fericita si impacata ca iam facut de tanara pt ca am mai mult timp de petrecut cu copilasi mei sunt persoane care fac copii la 30 40 de ani si numai ajung sa isi vada nepoti eu imi vad si copii crescand si nepoti si poate cu ajutorul lui Dumnezeu si stranepoti  tot ce vream sa va spun ca nu suntem deloc de compatimit si ca suntem poate de laudat si de felicitat ca am reusit

Ramona Kormi
acum 10 ani

Cred ca nu exista as ceva atunci cand primesty acest dar de la dumnezeu eu am 26 de ani sunt mamica la o fetita de 8 ani un baietel de 6 ani si la pitika mea de 5 luni si sunt cea mai fericita eu cred ca cu cat inaintezi in varsta incepii sa ai dubi nu sti daca ai mai vrea sa faci sau nu copii cred ca e mai bn sai faci de mai tinerika si cand cresc esty ca o sora prietena si cea mai buna mama 

Maduts Toma
acum 10 ani

Parerea mea este ca, indiferent de varsta pe care tu o ai, importante sunt altele. Eu am 20 de ani si sunt insarcinata. Voi pastra bebelusul.. Sunt o fire realista, nicidecum fantezista. Prefer sa spun verde-n fata, orisicui. Daca ai o situatie financiara buna, de ce nu? Si bineinteles, trebuie sa fiti amandoi dispusi sa renuntati la alte si alte activitati de genul celor pe care le faceati pana acum. Ma refer la distractii, nopti pierdute si-asa mai departe, nu?

Ceaus Andreea
acum 11 ani

eu am nascut a 20 de ani si am avut o sarcina si nastere super usoara(nu am avut greturi deloc) ..daca as sti ca ar fi tot asa as mai face unu

Ana Naghi
acum 11 ani

da,trebuie ca ambii parinti sa fie pregatiti si bineinteles,sa existe o oarecare stabilitate financiara.Insa depinde de ce intelege fiecare om prin asta,cu cat ne dorim mai mult,cu atat scad sansele de a lua decizia sa ai un copil.E pacat,cine spune ca nu te poti implini profesional dupa ce ai adus pe lume un copil?

Craciun Roxana
acum 11 ani

Poti deveni mama cand te simti capabila din mai multe puncte de vedere: fizic, emotional, financiar.

Eu am nascut la 31 de ani, dar acum , privind in urma m-as gandi ca pe la 25-27 ar fi trebuit sa iau decizia asta.

Candea Teo
acum 11 ani

titlul are un nume sugestiv...nici eu nu cred ca exista varsta perfecta...

sigur sunt cazuri in care mame tinere au fost muult mai bune decat mame mai in varsta...

Elke Dvornic
acum 11 ani

Nu cred ca este neaparat o varsta perfecta ci atunci cand te simti pregatita sa devi mama,dar totusi dupa 23 de ani ci pana in 30 cel putin la primul copil

CATALINA MARIA BERES
acum 11 ani

eu nu am tinut cont de ce varsta aveam cand am hotarat sa raman insarcinata, atunci am considerat ca suntem amandoi pregatiti, ne mutasem la casa noastra si aveam o oarecare stabilitate economica. conteaza foarte mult ca ambii soti sa fie de acord si sa se simta pregatiti de a deveni parinti pentru ca este o mare reponsabilitate sa aduci pe lume un copil

Ana Naghi
acum 11 ani

asa este,Nicoleta!pot spune cu mana pe inima ca sunt mult mai motivata din toate punctele de vedere de cand sunt mama!pentru fetita mea nimic nu mi se mai pare greu de realizat,am renuntat si la orgolii de mult


Discutii aprinse

delamamalafiica.ro
Modifică setările cookies