Atrofie cerebrala la nou nascut

Olivia Ionescu
acum 4 ani

Dragi mamici ..scriu aceste randuri in speranta unui raspuns din partea altei mamici care a trecut prin asta ..calvarul nostru a inceput acum aproape 3 saptamani cand am fost sa-mi fac o internare pt monitorizarea burticii in care se afla fetita mea (burtica avea 36 saptamani) ,buuun ..ma asez pe pat unde doamna asistenta incepe sa o caute pe beba prin burtica ,deodata se sperie ,merge in fuga dupa doamna doctor care mi-a monitorizat sarcina ,vine, asculta bataile bebei de inimioara si se panicheaza grozav ,ma muta repede pe alt ecograf unde era si un alt domn doctor ,se panicheaza groaznic si el impreuna cu toate persoanele din incapere (multe asistente,infirmiere etc) ,deodata aud "pregatiti sala" !! Ma uit la doamna doctor care avea privirea in jos ..iar doua secunde mai tarziu in camera eram doar eu si sotul meu panicati ,ne uitam unul la celalalt si nu stiiam ce sa zicem si ce avea sa urmeze ..in 10 minute eram schimbata de haine,urcata pe masa de nastere pregatita de cezariana,urma sa se intample ceva groaznic ,privirile tuturor medicilor ,asistentelor ,infirmierelor ce ma pregateau pt operatie spuneau asta ..nu stiu cand am adormit ..dar stiu cand m-am trezit din anestezie am intrebat doar daca e bine fata mea ..o voce de langa mine mi-a raspuns repede ca da ,este bine fata ..am adormit din nou si m-am trezit cateva ore mai tarziu cu o durere groaznica de burta ,m-am uitat sub cerseaf am vazut ca burtica de gravida disparuse ,beba mea se nascuse ..la 36 de saptamani ,2 kg 400 ..nimeni nu mi-a spus nimic desi intrebam pe toata lumea de fetita ,unde e ,cum e ..stiiam ca ceva rau se intamplase ,zarva de mai-nainte din sala spunea asta ..cert e ca fetita mea se nascuse cu puls si doar atat,nu o plans ,nu o tras aer cand au scos-o ..o avut un lichid negru in plamani si hipoxie ,mititica mea a fost resuscitata la nastere ,drenat lichidul din plamani si intubata o saptamana,transferata la un spital din  Bucuresti unde este si astazi dupa aproape 3 saptamani ,i-au facut teste la neurologie unde i-au gasit atrofia cerebrala (mici locuri goale in creier) acum ,astazi fetita nu mai este intubata ,nu mai este pe ventilatie mecanica ,respira singura ,nu mai este pe perfuzii ,nu mai strange lichid in plamani ..organele ei sunt perfect sanatoase,practic este mai bine cu exceptia creierului ,nu stim deocamdata cu ce sechele va ramane ..intrebarea mea este ..o mai trecut cineva prin asta?stie cineva ceva despre un caz poate asemanator?

Trebuie sa fii membra pentru a raspunde acestui topic. Inscrie-te acum! | Autentifica-te!
Afisam de la 1 la 0 raspunsuri din totalul de 0 raspunsuri

Discutii aprinse

delamamalafiica.ro
Modifică setările cookies