Retete de dulceata si compot

Sfatul Mamicilor
acum 11 ani

Fructele sunt pe placul tuturor si le consumam proaspete in sezonul lor.

Dar ca sa guste ceva bun si in sezonul rece gospodinele prepara dulceata si compot. Ca orice furnicuta harnica si tu ti-ai facut provizii strasnice, nu-i asa?

Spune-ne cateva idei de retete de dulceata si compot, idei simple si gustoase pentru o camara plina!

Trebuie sa fii membra pentru a raspunde acestui topic. Inscrie-te acum! | Autentifica-te!
Afisam de la 1 la 3 raspunsuri din totalul de 3 raspunsuri

Aura Nicuta Dogaru
acum 11 ani

E foarte bun siropul si-i gasesti si utilitate.

anuta tudorache
acum 11 ani

Ooooooooo foarte interesant,nu ma dus mintea niciodata la asa ceva,desi are mama in gradina o gramada de menta,am sa o incerc si eu la iarana.

Aura Nicuta Dogaru
acum 11 ani

Va prezint mai jos o reteta de Sirop de menta, l-am incercat si e foarte bun

Aveti nevoie de menta de gradina, cat mai multa, care se spala bine si se pune la fierti in apa, cat sa o acopere. Se va obtine un ceai concentrat. Se lasa la racit 24 de ore, se strecoara, iar pentru fiecare litru de lichid se pune un kg de zahar si se pune la fiert pana se ingroasa putin, la final adaugandu-se o lamaie feliata. Se pune la sticle cat e inca fierbinte si se capaceste bine. Se tine la rece. Este bun pentru durerile de burtica pentru copii, dar si pentru adulti. 

Sfat: Nu fierbeti foarte mult siropul pentru ca o sa aveti surpriza sa se intareasca si sa se cristalizeze.

Discutii aprinse

delamamalafiica.ro
Modifică setările cookies