Sunt insarcinata?

Sfatul Mamicilor
acum 11 ani

De cate ori ne punem intrebarea Sunt insarcinata? , mai ales atunci cand menstruatia intarzie chiar si o zi... In cazul femeilor cu menstruatie neregulata, intrebarile sunt chiar mai frecvente...

Daca ai dubii, nu stii ce simptome sunt specifice sau pur si simplu vrei sa te convingi ca interpretezi bine semnele, intreaba mamicile din grup. 

Atunci cand suntem pregatite pentru marirea familiei, asteptam cu nerabdare ca testul de sarcina sa fie pozitiv. Alteori, ne temem de sarcina mai ales cand nu suntem pregatite emotional. Daca ai dubii, nu stii ce simti sau daca esti sau nu insarcinata, hai sa vorbim despre ce simptome ai, cand ti-a venit ciclul si cum sa afli daca esti insarcinata..

Trebuie sa fii membra pentru a raspunde acestui topic. Inscrie-te acum! | Autentifica-te!
Afisam de la 11 la 20 raspunsuri din totalul de 22 raspunsuri

Anca Spânu
acum 9 ani

Testul este concludent daca il faci in prima zi de intarziere a menstruatiei. Daca de ex trebuie sa ai menstruatie pe 28 decembrie si aceasta intarzie, poti face un test. Daca insa ai mereu un ciclu neregulat, este mai greu sa stii  cand va fi urmatoarea menstruatie. Poti face totusi un test la finalul lunii. Un test de sange beta hcg este cel mai concludent pentru a vedea daca exista o sarcina. Dar din ce povestesti tu nu pare sa fie cazul. In plus, daca partenerul tau nu a ejaculat in interior, atunci nu exista riscul de sarcina.

CRISTINA visan
acum 9 ani

am inteles dar treaba este ca nu mereu am ciclul regulat si acum a fost foarte ciudat in sensul ca  a fost putin comparativ cu celelalte si de cateva zile ma simt de parca ar trebui sa imi vina dar mai este putin pana atunci.cam la cateva zile eeste concludent un test de sarcina?

Anca Spânu
acum 9 ani

Daca ai ciclul regulat lunar, nu erai la perioada ovulatiei si deci sunt sanse mici sa ramai gravida.  Poti face un test de sarcina zilele acestea. 

CRISTINA visan
acum 9 ani

buna.sunt noua pe aici daca mai exista forumul si am si eu o nelamurire.pe data de 28 noiembrie mi-a venit pe 1 decembrie a trecut dupa care pe 6 decembrie am facut-o neprotejat.exista riscul sa fiu insarcinata?

 

Cami Dobroica
acum 10 ani

buna mamici, sunt noua pe forum, si am si eu o nelamurire, daca ma puteti ajuta. in ultima zi de cm am avut contact sexual, si cam in perioada ovulatiei, am avut niste sangerari (erau niste pete sangerii deschise). e posibil sa se fi produs fertilizarea? nu sunt sigura nci ca atunci a avut loc ovulatia pentru ca am un ciclu cam neregulat, dar dupa semnele mucusului asa mi s-a parut.

mai vreau sa mentionez ca luna trecuta am luat duphaston prescris de dr, pentru ca nu imi venea cm, si apoi am inceput sa iau si acid folic. o zi usoara tuturor.

vlaicu elena
acum 10 ani

buna mamici sunt elena si de tre luni ma tot simt rau greturi dureri de cao am av ji intarziari de cm smie somn tot timpul am greturi mari testele sunt negative dar io nu mam mai ferit adika am facuto fara rotesctie maine am prg la ginekolog sa dea Domnu sa fiu asta ne dorim....

Sfatul Mamicilor
acum 11 ani

Se poate intampla sa nu existe deloc greturi in perioada sarcinii, asa ca acest indiciu nu este de cele mai multe ori cel potrivit. Lipsa menstruatiei (mai ales cand ai un ciclu regulat) este cea care trebuie sa dea de gandit. Testul de sarcina poate fi facut chiar si la 1-2 zile de intarziere a menstruatiei, asa ca va indica in timpul util daca esti sau nu insarcinata. 

Cel mai important este consultul medical imediat cum testul este pozitiv, pentru a elimina riscul de sarcina extrauterina!

Ceaus Andreea
acum 11 ani

eu am avut o adevarata surpriza,deoarece infara de lipsa ciclului nimic nu-mi dadea de inteles ca as fi.greturi nu am avut deloc

Candea Teo
acum 11 ani

aveam simtomele favorabile unei sarcini: sani grei, durerosi, stari de rau, varsaturi....

dar mi-a venit cm...am facut un test si a iesit negativ....

speram ca luna viitoare sa fie cum ne dorim...

Ana Naghi
acum 11 ani

eu aveam probleme cu reularitatea cm,asa ca atunci cand am ramas insarcinata si bineiteles ca menstruatia nu mai aparea,nu imi puneam intrebari.In schimb,alte simptome m-au trimis la farmacie dupa testul de sarcina...


Descopera nume de copii

Discutii aprinse

delamamalafiica.ro
Modifică setările cookies