Experienta - FIV cu ovocite donate

Eunicia Pascu
acum 6 ani

Buna dragi femei. Ajutati-ma va rog cu un sfat. Medicul ginecoloc din Oradea mi-a recomandat ca varianta pentru a avea copii FIV cu ovocite donate. A zis sa caut una din clinicile din Europa care ofera acest tratament. Cine are deja experienta va rog sa va impartasiti. Multumesc anticipat

Trebuie sa fii membra pentru a raspunde acestui topic. Inscrie-te acum! | Autentifica-te!
Afisam de la 31 la 40 raspunsuri din totalul de 44 raspunsuri

alexandrina cojocaru
acum 6 ani

salutare..bine v-am gasit ,fetelor.intrebarea mea nu este chiar la subiectul discutiei,insa am asa o intrebare la voi..Suntem la etapa incipient? a sarcinii abia 5 saptamini..recent am trecut Uzi-ul si mi s-a depistat un chist ovarian de dimensiuni cam mari- 6 cm. Am consultat ginecologul  si acesta m-a sfatui sa fac laporoscopie cu laser pentru a extrage chistul. Aceasta procedura voi putea sa o fac doar dupa 14-16 saptamini de sarcina.intrebarea e urmatoarea:  A mai facut cineva aceasta laporoscopie in sarcina? nu va afecta anestezia fatul? Sunt distrusa....multumesc mult si sorry de asa poveste lunga!!!

anca dragusan
acum 6 ani

ioana,dar de ce ai impresia ca pe aici se face reclama?tu ai intrat in grup,ai citit istoriile noastre(probabil).Ai povestit si prin ce treci si tu....Eu personal (cum am mentionat si in comentariul anterior)am facut la Kiev.Din mai multe clinici am ales Biotexcom.Le-am analizat activitatea,am urmarit si prezentarile de pe Youtube.Totul coresounde realitatii,cind am fost acolo.Contractul care este pe siteul lor acela si lam semnat.Nu am fost dusi de nas.Exact ce au promis aia au facut...Deja dvs singura va faceti alegerea

anca dragusan
acum 6 ani

 salutare cetelor...am citit un articol zilele acestea ca si in romania la o clinica sa va face fiv cu ovule donate?a auzit cineva ceva?cica ovulele vor fi importate din spania..ce parere aveti?

este o noutate care multi o asteptau insa acum nu stiu cum sa reactionez..pe mine personal ma deranjeazaca donatoarele vor fi anonime..cum naiba sami implantez niste ovule a unei persoane care habar nu am cine e?

ioana alexei
acum 6 ani

Am trecut si eu prin 2 operatii pt chist ovarian, unde mi-au fost afectate ambele trompe, si am avut si chlamydia:(! Indrumarea doctorilor a fost, sa imi fac FIV CU OVULE DONATE pentru ca este singura varianta pt mine! Momentan nu stiu prea multe despre acest subiect, am cerut pareri despre clinici si mi-au fost recomandate clinica dr tomasov din zlin(cehia), si doua clinici din kiev ucraina:isida si biotexcom.

este cineva care a mai fost/auzit de aceste clinici?

orice parere,recomandare este binevenita.insa va rog fara publicitate ,doar pareri la fetele care au trecut prin aceasta experienta si pot veni cu un sfat

adriana moraru
acum 6 ani

eu am ales Ucraina si la fel Biotexcom.I-am analizat si pe cei din Praga insa am ramas la Biotexcom din doua motive:pot sami aleg singura donatoare si so vad in realitate si doi ca fiv se face cu ovule proaspat recoltate.Nu regret absolut deloc.Am fost diagnosticata cu boala ovarelor polichistice si medicul mi-a zis ca daca doresc sa simt ce este fericire de mama sa fac fiv cu ovule donate.Asa cum in Romania nu era nimic clar pe aceasta directie,am mers la Kiev.Citisem zilele trecute pe net ca si la noi o clinica a obtinut dreptul de a face fiv cu ovule importate de la banca din Spania.Eu personal nu as apela la ei,deoarece ovulele la fel sunt congelate ca si la cehi.Dar ma rog cine stie?Vom trai si vom vedea

adriana moraru
acum 6 ani

asa si este ileanca,nu este totul asa roz ,cum ai zis si tu,insa cind iti vezi rezultatul final,adica sufletelul mic,uiti de toate)).Trebuie sa cunosti ca un ciclu FIV cu ovocite donate cuprinde mai multe etape:Tratamentul preg?titor,Stimularea ovarian? a donatoarei;Recoltarea ovocitelor de la donatoarea ?i a materialului seminal de la tat?l biologic sau de la donator ?i fertilizare în vitro (FIV);Cultivarea embrionilor in vitro pân? la stadiu de blastocist;Transferul embrionilor în cavitatea uterin? a pacientei;Tratamentul de sus?inere hormonal? în perioada de post implantare.Verificarea sarcinii.Cele mai anevoiase etape sunt tratamentul pregatitor si tratamentul de sustinere hormonala.Cind am  inceput  tratamentul de stimulare ovariana, imi administram medicamentul injectabil diferilina 3,75.ca sa intelegi sunt foarte dureroase .Sunt niste injectii intramusculare care in urma lor aveam stari de  greturi,ameteli ,slabiciuni uneori si voma.Aveam impresia ca sunt in trimestrul unu de sarcina si am toxicoza.Si dupa [rocedura FIV la fel mi sa aministrat un tratament de sustinere cu progesteron solutie injectabila.Nu aveam reactiile adverse sus mentionate insa dureau foarte mult

ileanca caragia
acum 6 ani

fetelor,impartasiti-va cele care ati trecut prin experienta procedurii fiv cu ovo donate(((am inteles ca nu este chiar totul asa de roz...ca suporti foarte mari dureri si tratamentele sunt hormonale.dupa ce am facut 2 avorturi spontane,medicul mi-a zis ca doar cu ovule donate mai am sanse,deoarece sufar de insuficien?? ovarian? prematur?.nu am mai trecut pina acum printr-o asa o procedura.am citit si prin alte forumuri ca tratamentul fiecare il suporta diferit.eu de felul meu nu prea cunosc ce este boala si durerea si sunt si mai fricoasa.oare se merita sau sa mai incerc pe cale naturala?

crina anghelescu
acum 6 ani

tare des dau peste Biotexcom..chiar fac asa treaba buna?si noi avm nevoie de o clinica buna de reproducere umana,insa nu stiu de ce Ucraina numi insipra mare incredere.Am auzit de clinica Tomasov din Zlin din Cehia,tot cu recenzii bune.Voi cum credeti?

oana zimbreanu
acum 6 ani

uite,ca si zici ca suntem secretoase iti spun cum a fost la mine))).dupa un an de relatii sexuale libere ,evident cu sotul meu, si fara niici un copil,am inteles ca exista o problema.Asa cum sunt mai perfetionista de felul meu am fost la 3 medici in infertilitate.L fiecare le spuneam ca sunt la primul control.Deci toti 3 au avut acelasi verdict:boala ovarelor polichisticea .Mai simplu spus ovarele mele nu erau productive ca sa ramin insarcinata.Mi-au spus ca voi reusi doar cu ajutorul la fiv cu ovule donate,ca asta este unica sansa sau sa infiem.In cazul fiv ului intelegeam ca genetic copilul va fi doar pe jumatate al nostru,ceea ce era mai bine ca sa infiem.Am apelat la o clinica de peste hotare ca la noi nu este clar cum se face fiv cu ovule donate,mai bine zis de unde iau ovulele.

elena dragoi
acum 6 ani

cred ca reusiti cum sa mai mentionat,doar ca cu ajutorul la fiv cu ovule donate.La situatia dvs cu ovarele nu cred ca veti reusi natural.Insa mai bine consultati mai multi medicii si vedeti.Va admir pentru facptul ca la 40 de ani va ginditi la un copil.Sunteti foarte curajoasa si sper sa reusiti sa simtiti fericirea de a fi mama.Peste hotare puteti face la Kiev,la zlin in Cehia si in spania,pare mise.La noi in tara nu va recomand,deoarece legislatia nu permite,iar la negru habar nu aveti cine e donatoarea.deja daca mergeti la acest pas ,nu economisiti,dar alegeti o clinica cu recenzii bune si reusite mari.A,da,si fertilizarea sa fie cu ovule proaspete ,nu congelate


Discutii aprinse

delamamalafiica.ro
Modifică setările cookies