Experienta - FIV cu ovocite donate

Eunicia Pascu
acum 6 ani

Buna dragi femei. Ajutati-ma va rog cu un sfat. Medicul ginecoloc din Oradea mi-a recomandat ca varianta pentru a avea copii FIV cu ovocite donate. A zis sa caut una din clinicile din Europa care ofera acest tratament. Cine are deja experienta va rog sa va impartasiti. Multumesc anticipat

Trebuie sa fii membra pentru a raspunde acestui topic. Inscrie-te acum! | Autentifica-te!
Afisam de la 21 la 30 raspunsuri din totalul de 44 raspunsuri

elena dragoi
acum 6 ani

buna...sunt de acord cu tine.cam dubioasa treaba la noi.si cei mai interesant ca nu vad sa se promoveze,nici o lege in acest sens adoptata.si da,studiile au aratat ca sanse mai multe ca sa ramii insarcinata ai atunci cind ovulele folosite la fertilizare sunt proaspete.la Biotexcom cind se face recoltarea de ovocite imediat se face fertilizarea in vitro,iar implantarea are loc la a 5a zile.pacienta si donatoarea urmeaza si un tratament ca sa se alinieze ciclul menstrual concomitent.nu stiu,la noi trebuie un piz sa se mai lucreze la acest capitol,parerea mea.chiar si cu ovule proprii,multi fac fiv peste hotare.tine si de abordarea medicilor si tehnica din clinica.

paula rusnac
acum 6 ani

APROPO,se fac si la noi in tara de ceva timp.recent o clinica de planificare  afamiliei a anuntat pe siteul ei ca vor importa ovocite donate din spania...a apelat cineva la ei?mii tare interesant cam cit ar costa la noi asa o procedura?probabil ca ovulele sunt congelate,ceea ce nu ma incinta,personal pe mine.pina a apela la Biotexcom,am fost la o clinica din Praga si la ei se faceau tot cu ovule inghetate.plus ca donatoarea era anonima,adica nici poza nici nimic.am renuntat la idee.daca ati apelat careva la noi,sa nu tineti pentru voi,impartasiti-va)))

paula rusnac
acum 6 ani

ioana,si noi am apelat la ei.neau cerut initital sa le expediem un set de investigatii ca:ecografie transvaginala, analize sange/serologive, AMG - antimiuller, ecografia glandelor mamare.managerul a luat legatura cu noi si am fost programati aproximativ peste 3 luni.eu cred ca a fost destul de ok.din start le-am zis ca nu suntem siguri daca vom apela la serviciile lor ,insa dorim sa vedem si parerea medicilor de acolo.am fost intimpinati la aeroport si cazati.dupa discutiile avute cu medicii,coordonatorul,am avut ocazia chiar sa discut cu femei care au venit si pentru a doua oara ca sa faca al doilea copil,am decis sa semnam contractul.deja la urmatoarea vizita urmeaza sa facem insasi procedura de fertilizare.

adriana moraru
acum 6 ani

eu am apelat la ei cu intrebarea unei mame surogat..timpul de asteptare e de pina la 6 luni.neam dori foarte mult insa sunt niste preturi enorme pentru noi,la moment.ma linistesc cu gindul ca avem o fetita sanatoasa si ca nu suntem unicii cu un singur copil.am avut o nastere coplicata si ca sami salveze viata medicul mia extirpat uterul.Acum fetita are 6 ani insa eu nu mai pot sai ofer surioara sau fratiorul pe care atit il asteapta.Neam dori mult ,insa cind ma gindesc ca cu acesti bani pe care ar trebui sai platim pentru un copil cu ajutorul mamei surogat ias putea lua un apartament al ei,ne cam ia jalea.Ins asa adopt parca nu as putea ...Si nici sotul nu e prea incintat.De asta prindeti la curaj si dati-le un emai.Mai bine ca ei nu o sa va explice nimeni ce si cum

ioana alexei
acum 6 ani

daca totusi se discuta despre Biotexcom spuneti mi va rog,cele care ati apelat la ei,in cit ati fost programate?care este timpul de asteptare la ei,in mediu?Donatoarele sunt mereu disponibile? Care este timpul de asteptaare  pentru obtinerea ovocitelor de la un donator selectat si care este intervalul de timp de la momentul de fata pina la procedura?Daca oficial nu suntem casatoriti ar fi o problema?Imi cer scuze de asa multe intrebari,insa inca nu am prins la curaj sa le scriu direct,de aia vreau pareri si experiente traite de aici..mersi

ileanca caragia
acum 6 ani

versavia,mergeti al Biotexcom,la Kiev.V*o recomand cu incredere.La ei se face FIV cu ovule proapete recoltate,chiar atunci pe loc.Se recolteaza de la donatoare.Transferul embrionar are loc a cincea zi .Setul de analize este mult mai complex si neaparat se face stimulare hormonala (mie miau prescirs si am urmat gonal-f si  menopur.)Iar pentru mentinerea sarcinii,incepind cu a 10a saptamina am luat progesteron si prolutex.Astea pesntru stimulare sunt dureroase a naibii.Si inca si stari de voma am mai avut.Insa stiam ca trebuie.Am reusit din a doua oara,si inca cu gemeni.Bat doua inimioare care habar nu au cita fericire ne vor aduce))

Lora Vaseur
acum 6 ani

M? numesc Lora. Am 38 ani. Nu am copii. 

De la 32 ani am inceput lupta cu infertilitatea. Am facut tratamente de FIVuri la noi in tara fara succes, apoi 2 FIVuri cu ovocite donate. Am facut fiv cu donare de ovocite la Grecia. Am mers la prima consultatie medicala, am facut cateva analize (analiza de sange, ecografie transvaginala si atat). Domnul doctor mi-a spus ca uterul este ok pentru acest tratament (8mm era scris in dosarul medical), nu am contraindicatii pentru acest tratament. Mi-a zis ca data viitoare, cand va avea loc transferul embrionar, pot sa vin fara sot. Nu mi-a prescris un tratament greu inainte de embriotransfer. Am baut anticonceptionale, acid folic si pastile cicloprogunova. Tranferul embrionar a avut loc in ziua a patra - stadia de morula (asa mi-a zis medicul). Dupa am primit doar o injectie de oxi progesterona. Nici un fel de sustinere hormonala asa cum se recomanda pentru o sarcina artificiala. Ceva vitamine si atat. 

Eu stiu ca cel mai ok este transferul embrionilor in ziua a 5 - stadia de blactocist si sansele sunt mai mari cand se foloses ovocitele proaspete. Plus trebuie o sustinere hormonala. Noi am urtam ceea ce sounea medicul. Dupa doua incercari esuate el a zis ca trebuie sa mai incercam, dar eu nu mai am in ei incredere. 

Cautam alta clinica.

elena dragoi
acum 6 ani

oana68,am fost si eu in situatia ta si chistul sa absorbit singur la 14 saptamini.nu te grabi sa faci acest lucru si nu te stresa.mai consulta un medic,doi.nu este asa strasnic si grav.ai grija de tine si de copil si spera la mai bine.sunt sigura ca peste 9 luni vei fi cea mai fericita si implinita femeie

ioana alexei
acum 6 ani

 anca84,deoarece unde nu scriu doar despre clinica biotexcom  dau.eu tot am inclus-o in lista cu clinici pe care urmez sa le analizez,insa cam imi par dubioase toate aceste mesaje,sincer.nu vreau sa ofensez pe nimeni.daca chiar impartasiti din experienta voastra atunci va multumesc enorm.aveti niste istorii incredibile.rupte din filme as putea zice.eu personal aveam dubii daca se merita sa facem fiv cu ovule donate,insa cind am vazut ca sunt si fete in situatii mai disperate ,ii multumesc Domnului ca nu e mai rau

oana zimbreanu
acum 6 ani

bine team gasit in grupul nostru..ma bucur ca ai indraznit sa itit spui problema.nu cred ca ai nevoie s ate grabesti cu laparascopia.daca si o vei face atunci dupa 14 saptamini cum tia zis si medicul.in multe cazuri el se absoarbe si nu va fi nevoie de ea...sau poti sa mai consulti si alti medici sa vezi ce iti spune.nu lasa minile in jos.


Discutii aprinse

delamamalafiica.ro
Modifică setările cookies