Experienta - FIV cu ovocite donate

Eunicia Pascu
acum 6 ani

Buna dragi femei. Ajutati-ma va rog cu un sfat. Medicul ginecoloc din Oradea mi-a recomandat ca varianta pentru a avea copii FIV cu ovocite donate. A zis sa caut una din clinicile din Europa care ofera acest tratament. Cine are deja experienta va rog sa va impartasiti. Multumesc anticipat

Trebuie sa fii membra pentru a raspunde acestui topic. Inscrie-te acum! | Autentifica-te!
Afisam de la 11 la 20 raspunsuri din totalul de 44 raspunsuri

oana zimbreanu
acum 6 ani

Fiv cu ovule donate este o solutie pentru doamnele dupa 35 de ani si mai sus.Este o sansa reala sa devii mamica daca uiti de inhibitii,si de ce va zice lumea.Pina la urma nu este nevoie sa povestiti cu lux de amanunte cum a aparut copilul.Sunt femei care ar fi bucuroase sa poata d viata unui copilas.Din pacate in Romania este un subiect tabu si nici legislatia nu permite legal aceasta procedura.Cea mai accesibila si transparenta locatie este Ucraina.Acolo se poate apela si la mama surogat.Pacat la noi nu se fa nimic pe partea aceasta .Astfel sute de cupluri plaeca anual in Ucraina ca sa devina parinti,si le reusesc

elena dragoi
acum 6 ani

dar unde ai facut toate procedurile?aceeasi clinica?medic?poate mai bine revizuiesti medicul si clinica respectiv...ofera mai multe detalii

ai spus ca si ovo donate ai facut..fivul sa facut cu ovule congelate sau proaspat recoltate?ti s-au transferat blastocitisti sau embrioni?conteza foarte mult aceste momente,tine de abordare medicilor si a clinicii.poate este mai bine sa luati o pauza si sa analizati toate momentele .nu uitati ca aveti si optiunea de mama surogat..costa ,insa sanse ca sa aveti un copil sunt mai mari.parerea mea

iulia arnaut
acum 6 ani

fetelor,cum ati proceda daca dupa 2 insemintari si 4 fivuri,inclusiv unul cu ovule donate ,toate esuate((( ati mai incerca?sau este un semn ca trebuiesa ne oprim aicii?

deja nu mai rezist :psihologic,moral,fizic dar si financiar..parca am fi blestemati

ce sa mai fac ?un sfat va rog

crina anghelescu
acum 6 ani

drept spun fetele.nu trebuie sa mai stie toti ce si unde faci.chiar daca vad ca va duceti des peste hotare,ziceti ca faceti un tratament la o clinica specializata.de ce trenuie sa oferiti atitea detalii?

multe femei siar dori sa reuseasca prin fiv,chiar si cu ovule donate si nu pot.asa ca mai lasati gura lumii si spor la treaba

Apropo,au trecut 6 luni de cind ai postat subiectul?Ai decis ceva ?Poate trebuie sa te felicitam?

Asteptam noutati))

Ioana Popescu
acum 6 ani

Din pacate Statul nu permite fiv cu ovocite donate in Romania. Pentru un simplu FIV trebuie sa achiti sau sa te pui pe lista si sa nu stii cand iti vine randul.

Dar Statul nu interzice sa faci fiv cu ovocite donate in alta tara. Nimeni nu stie cand ramai insarcinata daca ai facut cu donare sau nu. Nu conteaza. Principalul sa fie sanatos copilul.

Din experienta proprie pot sa spun ca nu este deloc usor sa invingi toate acestea. Te asteapta un drum lung cu o serie de medicamente, cu injectii dureroase, dar rezultatul merita toate durerile

elena dragoi
acum 6 ani

mii de scuze,catre diana era adresat mesajul))))probabil ca mos ene e de vina))noapte buna

elena dragoi
acum 6 ani

elena,ai mare dreptate.tratamentu nu este unul dintre cele mai placute.injectiile sunt a dracului de dureroase.ce este bine de stiut ca in Romania progesteron nu gasesti.Stiind acest lucru,am ramas incintata cind am vazut ca in costul contractului sunt incluse si medicamentele si ca nu vom fi nevoiti sa cautam.de aia am mers si noi la Biotexcom.Cu parere de rau multa lume nui cunoaste inca in Romania.Daca ar avea un sediu ceva ,ar fi mai simplu.Fac valur tare mari clinica Genesis din Grecia .Il slavesc pe dr.Vytoulkas ,daca nu gresesc.Din principiu am refuzat serviciile lor.Ceva nu este curat la ei acolo,fac niste combinatii ,ca mai bine nu te legi((

Diana Matei
acum 6 ani

Buna. Eu nu am crezut ca voi reusi sa raman insarcinata cu ajutorul tratamentului de fiv cu ovocite donate, insa din a doua incercare la clinica din Kiev impreuna cu doamna medic Yulia si doamna coordonatoare am reusit din a doua incercare.

Da, inainte de transfer am luat pastile de Progynova si nu numai conform tratamentului. Dupa am primit injectii timp de 3 luni de progesteroma si oxi progesterona. Da nu sunt placute injectiile, dar nu si char atat de dureroase cum zic alte femei.

elena dragoi
acum 6 ani

 Imi pare foarte rau si nu doresc nimanui sa treaca prin asa calvar,Virginia. Din pacate .nu poti reusi cu ovule donate deoarece nu poti purta o sarcina fara uter(((.cind te gindesti la cite sacrificii potmerge unele femei de dragul unui copilas.pe cind altele ii abandoneaza/In situatia ta,doar mama surogat sau adoptie.Fii tare,si sa stii ca un copilas nu are pret...deja vedeti si voi

virginia gabrilea
acum 6 ani

fetelor,salutare.daca am ramas fara uter in urma unei interventii de cezariana la care au fost complicatii,pot reusi cu fiv cu ovule donate?cele care ati tecut prin o experienta asemanatoare,ce ziceti?sunt la etapa de informare si este un haos in capul meu...o mama surogat costa scump si daca ar fi sanse la procedura de fiv cu ovule donate as incerca.imi doresc enorm sai pot oferi barbatului iubit un copilas iar baietelului meu de zece ani un fratior sau o surioara.orice parere,impresie este binevenita


Discutii aprinse

delamamalafiica.ro
Modifică setările cookies